بهاباد یکی از شهرستان های استان یزد به شمار می رود که دارای قدمتی بالا و پیشینه ای غنی است. مرکز این شهرستان شهر بهاباد به شمار می رود که در دره ای بین دو رشته کوه در مشرق و مغرب با جهت شمال غربی – جنوب شرقی گسترده شده است. رود شور در مشرق شهر با جهت جنوبی شرقی – شمال غربی جریان دارد. دمای آن گاهی در تابستان به 40 درجه می رسد و مشتمل بر دو محله به نام های قلعه و باغستان است. ظاهرا نام بهاباد، بغ آباد بوده است. از گذشته پیش از اسلام این شهر و حتی اوایل دوره اسلامی سندی به جای نمانده است. برای اولین بار نام بهاباد را مقدسی در قرن چهارم «بهاوذ» ثبت کرده است. در 537، در زمان سلطنت محمد بن ارسلانشاه سلجوقی، نام بهاباد مکرر در کتاب های تاریخی دیده می شود. به نوشته محمد بن ابراهیم در تاریخ کرمان، در میان بافق و بهاباد، سپاهیان سلجوقشاه بر سواران یزدی در جنگی پیروز شدند، در 587، بهاباد جزء یزد بود. این شهرستان مملو از جاذبه های گردشگری است که برخی از آنها موزهٔ علوم طبیعی، موزهٔ مردم‌شناسی، مسجد جامع بهاباد، رودخانهٔ شور روستای احمدآباد، بقعهٔ شیخ ضیاالدین، قلعهٔ تاریخی جنت‌آباد، برج قلعه، خندق بهاباد، کویر بهاباد و … هستند.

معرفی کویر بهاباد

معرفی کویر بهاباد

کویر، از جمله پر رمز و رازترین پدیده طبیعی به شمار می رود و برای بیشتر مردم ایران در عین آشنا بودن ناشناخته است. آشنا از آن نظر كه هر ايرانی زمانی با نقشه جغرافيایی ايران آشنا شود اين كلمه به چشمش می خورد و آشنائيش با كلمه كوير آغاز می گردد. ناشناخته از آن نظر كه اين سرزمين با داشتن بزرگترين پهنه نمكی جهان (كوير مركزی ايران) با وسعتی بيش از 60 هزار كيلومتر مربع و ده ها کویر کوچک و بزرگ، مردم با ويژگی های كويرها به جزء شور بودن و گرم بودن آن آشنایی ندارند. یکی از کویر های ایران، کویر بهاباد به شمار می رود که در استان یزد و شهرستان بهاباد قرار دارد. این کویر که در 200 کیلومتری شهر یزد قرار دارد، یکی از جاذبه های گردشگری منطقه محسوب می شود. کویر بهباد از شمال به کویر ساغند، از جنوب به استان کرمان، از غرب به شهر بافق و از شرق به کویر لوت و منطقه حفاظتی بکر نایبندان محدود می ‌شود. اگر می خواهید در مورد این کویر بیشتر بدانید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید و آن را از دست ندهید.

ساختار و بخش های مختلف کویر

ساختار و بخش های مختلف کویر

در این کویر رودخانه شور جریان دارد که یکی از جاذبه ها و ویژگی های آن به شمار می رود و از کوه‌های آسفیچ و بنستان سرچشمه می گیرد و به دشت كویر می‌ ریزد.همانطور که از کویر بر می آید، این منطقه دارای آب و هوایی گرم و خشک است و به خاطر وجود شن‌های روان، تپه‌های شنی، لخت بودن دشت‌ها و کوهستان‌ها، باد به ‌صورت طوفان‌ های سهمگین شنی با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت در آن می‌وزد. میزان بارندگی در آن بسیار کم و متوسط سالیانه آن بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ میلی‌متر است. تغییرات دمای هوا در این منطقه بسیار متفاوت است و بین گاهی از ۴۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر به ۲۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر تغییر پیدا می‌کند. از جذابیت های این کویر، آسمان شفاف و بدون آلودگی آن به شمار می رود به گونه ای که در شب ها می توانید شاهد ستاره ها در آسمان باشید و از زیبایی های آن لذت ببرید. کوه‌ های بلند و برف‌گیر، نمک‌زارها، تپه ‌های ماسه‌ای بزرگ، زمین‌ های پلاگون از دیگر ویژگی ها و زیبایی های این کویر به شمار می رود. در این کویر گونه های جانوری مختلفی زندگی می کنند که شامل هوبره، زاغ بور، جبیر، پلنگ، جغد، یوزپلنگ، کاراکال، روباه و … می شود. همچنین این منطقه را می توان یکی از زیستگاه یوزپلنگ ایرانی دانست. اگر تصمی درید  زمانی به این منطقه سفر کنید می توانید بلیط سفر خود را به صورت آنلاین از مستر بلیط تهیه کنید.

راه های دسترسی به کویر

راه های دسترسی به کویر

برای اینکه به این منطقه سفر کنید می توانید از قطار که وسیله ای امن و ارزان قیمت است استفاده کنید. با خرید بلیط قطار بهاباد می توانید راهی این شهر شوید و پس از رسیدن به شهر مسیر رسیدن به کویر را در پیش  بگیرید.

بازدید از کویر بهاباد

برای گشت و گذار در این کویر نیازی نیست هزینه ای را پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. بهترین زمان برای رفتن به آنجا فصل پاییز و زمستان به شمار می رود زیرا دمای هوا در پایین ترین میزان خود قرار دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *