مساجد یکی از ارکان اصلی، در دین اسلام به شمار می آیند به همین خاطر از همان ابتدای ورود اسلام به ایران ساخت این بناها رواج پیدا کرد. همین موضوع باعث شده است که در جای جای ایران بتوان بناهایی قدیمی موسوم به مساجد تاریخی را یافت. برخی از آنها همچنان به عنوان مسجد مورد استفاده هستند و برخی دیگر تنها به عنوان جاذبه ای تاریخی شناخته می شود ولی بیشتر آنها هر دو نقش را دارند. مسجد در طول زمان نه تنها جایگاه اصلی اجتماع مؤمنان برای برگزاری مراسم عبادی، بلکه کانون معارف و احکام اسلامی، مرکز جهاد تبلیغاتی و ارشادی، قرارگاه سیاسی و اداره دولت نیز بوده است. به خاطر همین مسائل در ساخت آن بیشترین هنر و ذوق به کار برده شده است و مساجدی که اکنون که به جای مانده اند از لحاظ معماری بسیار خاص و زیبا هستند، بنابراین می توان گفت خاستگاه هنر و معماری اسلامی با ساخت مسجد آغاز شده است. به دلیل مسائلی که توضیح دادیم، به هر کجای ایران که سر بزنید می توانید نمونه ای از این مساجد تاریخی را بیابید و یکی از آنها مسجد جامع بافق به شمار می رود که در حال حاضر علاوه بر اینکه به عنوان مسجد مورد استفاده است، اثری تاریخی و مذهبی نیز محسوب می شود.

معرفی مسجد جامع بافق

معرفی مسجد جامع بافق

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این مسجد که در شهر بافق قرار دارد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. شهرستان بافق از شهرستان استان یزد است که مرکز آن شهر بافق به شمار می رود. این شهر در 113 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد و در ارتفاع 985 متری از سطح دریا قرار دارد. هوای آن گرم و آبش قدری شور است. دمای آن در تابستان به 48 درجه و در زمستان به 7 درجه می رسد. رودخانه شور از مغرب آن می گذرد و اراضی اطراف شهر با سی رشته قنات آبیاری می شوند و شهر و حومه آن پوشیده از نخل و نخلستان است. در این شهر که قدمت بالایی دارد بناهایی قدیمی قابل مشاهده است که یکی از آنها مسجد جامع بافق به شمار می رود. قدمت این مسجد به قرن 5 هجری قمری بر می گردد و معماری بسیار خاص و زیبایی دارد به همین خاطر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۲۸ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مردم محلی از آن با نام مسجد جمعه یاد می کنند و هنوز مورد استفاده قرار دارد.

ساختار و بخش های مختلف مسجد جامع

ساختار و بخش های مختلف مسجد جامع

معماری مسجد به گونه ای است که دو بخش تابستانی و زمستانی دارد که كه قسمت تابستانی آن شبستانی دارای بادگیرهای بزرگ است و از این لحاظ به مسجد جامع کبیر یزد شباهت دارد. سقف مسجد به صورت دو لایه بوده که در حال حاضر تخریب شده است و مسجد جدیدی به جای آن ساخته اند. در پیشانی ایوان و شبستان آن كاشیكاری قاجاری دیده می شود و مؤسس و بانی آن فردی به نام ملا محمد باقر بوده است. ورودی مسجد که در قسمت شرقی واقع شده است، سردری بسیار زیبا همراه با هشتی بزرگی دارد که سقف آن دارای تزئینات زیبایی است. حیاط مسجد بعد از این هشتی قرار دارد و به صورت مرکزی است و گرداگرد آن ا نخل های زیبا فرا گرفته اند. علاوه بر این در این حیاط می توانید شاهد حجره هایی باشید که زیبایی خاصی به آن داده اند، همچنین ایوان آن با کاشی هایی مربوط به دوره قاجار به زیبایی تزئین شده است. این مسجد با توجه به قدمتی که دارد دارای کتیبه و قف نامه است که در محراب شبستانی آن قرار دارد. علاوه بر این در دو بخش دیگر بنا دو وقف نامه را می توان مشاهده کرد. در کنار این مسجد، مدرسه ای قرار دارد که یکی از وقف نامه ها در آن قرار دارد.

راه های دسترسی به مسجد جامع

راه های دسترسی به مسجد جامع

همانطور که رد بخش های قبلی اشاره کردیم این مسجد در شهر بافق واقع شده است پس می توانید بلیط اتوبوس بافق را خریداری کنید و راهی شهر بافق شوید. در آنجا باید به خیابان مسجد جامع بروید تا بتوانید به این مسجد برسید. وسایل نقلیه متعددی در شهر وجود دارند که مسیرشان به این محل که در بافت تاریخی شهر قرار دارد می رسد.

بازدید از مسجد جامع بافق

دیدار از این مسجد رایگان است و نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و مدت یک ساعت زمانی است که برای بازدید از آن مورد احتیاجتان می شود. مستر بلیط پیشنهاد می کند این مسجد را در لیست برنامه های خود قرار دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *