مسجد عضدی

0 206

کشور ایران از نظر جغرافیایی در محلی قرار گرفته است که در خود تنوع آب و هوایی و جغرافیایی زیادی را جای داده است. به همین دلیل از دیرباز مورد استقبال اقوام مختلف قرار گرفته و به همین دلیل در دنیای سیاست نقش مهمی را ایفا می کند. با ورود اسلام به ایران، سبک زندگی مردم به طرز باور نکردنی ای تغییر کرد و بسیاری از امور به سبک اسلامی انجام می شد. برای مثال صنعت معماری کاملا به شیوه اسلامی تغییر یافته بود و اکثر بناهایی که امروزه از گذشته باقی مانده، بنا های اسلامی است. برای نمونه انواع مسجد ها، انواع پل ها، کاروان سرا ها و … از آثاریی هستند که گردشگران ایرانی و خارجی زیادی هر ساله به دیدن آن ها می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در باره مسجد عضدی سیرجان صحبت خواهد شد، اگر به آثار باستانی ایران علاقه دارید این مقاله را از دست ندهید.

درباره مسجد عضدی

تقریبا همه استان های کشور ایران دارای آثار تاریخی و اسلامی هستند و ایران از نظر آثار تاریخی، رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص داده است. استان کرمان در جنوب ایران، می تواند تاریخ  را به خوبی برای ما به تصویر بکشد، شما با یک سفر به این استان زیبا و جذاب می توانید بسیاری از آثار ایران را دیدن کنید. برای مثال باغ شازده، باغ فتح آباد، ارگ بم و گنبد جبلیه از نمونه های این آثار به جا مانده از گذشته است. شهر سیرجان در جنوب غربی استان کرمان قرار دارد. آب و هوای آن نیمه بیابانی و مناسب کسانی است که از هوای گرم لذت می برند. شب های تابستان هوای سیرجان بسیار خنک است و آسمان شب به طرز شگفت آوری زیبا و پر ستاره می شود. این شهر حتی در دوران پیش از اسلام نیز وجود داشته و به دلیل وجود قنات های فراوان مورد توجه ساسانیان قرار گرفته است. نام سیرجان برگرفته از تعداد قنات های آن و در واقع تغییر یافته نام های سیرکان یا سیرگان است. برخی دیگر بر این عقیده هستند که منظور از «کان»، معدن کانی هایی است که در سیرجان وجود دارد. این شهر آثار تاریخی متعددی دارد که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، برای نمونه می توان از بادگیر چپقی، مسجد عضدی، قلعه سنگ سیرجان، خانه حاج رشید و آرامگاه میر زبیر نام برد. این مقاله مستر بلیط درباره مسجد عضدی سیرجان که در دسته بهترین جاذبه های فرهنگی و تاریخی این شهر قرار می گیرد است.

درباره مسجد عضدی

معرفی مسجد عضدی

مسجد عضدی که طبق نوشته های کهن، گفته می شود که شاید مسجد جامع عضدالدوله باشد، در 20 کیلومتری جنوب شرق سیرجان واقع شده است. در این نوشته ها از مسجد عضدی به  داشتن گلدسته های زیبا و سازه هایی در گلدسته ها که همواره در حال چرخش هستند یاد شده است. نام این منطقه سیرجان قدیم است که در سال 789 هجری شمسی توسط سلسله تیموریان تخریب شد. در آن دوره ساکنان ناحیه تخریب شده به مکان سیرجان امروزی منتقل شدند. در بقایای این بنا ها، افزون بر پایه های ستون از جنس سنگ، قطعاتی سنگ مرمر و آهک دیده می شود. اکنون مردم این مسجد را تحت عنوان مسجد صاحب الزمان می شناسند و در محلی از این مسجد شمع روشن و با خدای خود رازو نیاز می کنند.

راه های سفر به سیرجان

 برای سفر و سیاحت از این آثار زیبا و شگفت انگیز شما می توانید با وسیله حمل و نقل شخصی به این امر اقدام کنید و یا به راحتی بلیط هواپیمای سیرجان را تهیه  کنید و با خیالی آسوده از مسافرت خود لذت ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.