آبشار آینه رود

0 283

آبشارها، بی شک یکی از زیباترین مکان های تفریحی، گردشگری محسوب می شوند و از آنجایی که کشور ایران یک کشور چهار فصل محسوب می شود، در هر جا و گوشه و کنار آن، آبشار یا یک مکان تفریحی دیگر واقع شده است که هرکدام به نوعی، گردشگران را متحیر می کنند. آبشار آینه رود هم یکی از همین جاذبه های بسیار زیباست، که با مشاهده کردن، به عمق زیبایی طبیعیت پی می برید. این آبشار در شهرستان دماوند استان تهران واقع شده است و در ادامه مستر بلیط، کاملا شما را با جزئیات آبشار آشنا می کنیم.

درباره آبشار آینه رود

درباره آبشار آینه رود

آبشار آینه رود، یکی از متعدد ترین آبشارهای شهرستان دماوند است که از دل کوه ها گذر می کند و به چشمه پر آب تار سرازیر می شود. زمانی که برای بازید از آبشار می روید، اصلا انتظار دیدن او میان کوه ها را ندارید، زیرا آبشار آینه رود، از دره گروبار به پایین سرازیر می شود.  دره گروبار، علاوه بر ارتفاع زیادی که دارد، دارای پوشش های گیاهانی مختلف از جمله درختان بید، سرو و… است که در حین بازدید از آبشار، می توانید به آن جا هم سری بزنید. آبشار آینه رود، برای مردم بومی دماوند، اهمیت زیادی دارد و حتی برخی از این افراد، اعتقادات خاصی به آبشار دارند. مثلا بزرگان عقیده دارند که به وجود آمدن آبشار در میان کوه ها، نشانه برکت شهرستان دماوند است و به همین دلیل اصلا اجازه نمی دهند که آبشار دچار آسیبی شود. همچنین در برخی از مناطق کوه و دره هم می توان قبرهای بسیار قدیمی پیدا کرد که محققان و مردم بومی، گفته اند که قبرها متعلق به روستاهای قدیم دماوند بوده است. البته وجود این قبرهای کهن سال و قدیمی، اصلا باعث نشده است تا محوطه آبشار آسیب ببینید، برعکس، حتی سبب شده تا گردشگران هم از قبرهای قدیمی و هم آبشار بازدید کنند و کمی هم در تاریخ دماوند سفر کنند. (منظور از تاریخ، جستجو در پی گذشتگان و افراد بومی، و مردمانی عادی که درون قبرها دفن شده اند و در روستاهای قدیمی زندگی می کردند، است.)

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در قسمت قبل مجله مستر بلیط، خواندید که آبشار در کجا واقع شده است و دقیق با جزئیات آن آشنا شدید؛ ما در این قسمت نکاتی که برای سفر و بازدید کردن از آبشار آینه رود لازم دارید را در اختیارتان قرار می دهیم. آبشار آینه رود با ارتفاعی حدود ۲۰۵۷ هزار متری در سطح دریا، و در دره گروبار قرار گرفته است. همچنین در اطراف این آبشار، انواع پوشش های گیاهی بسیار متنوعی وجود دارد که می توان به مهم ترین آن ها یعنی، درختان گردو، بید و… اشاره کرد. جالب است بدانید که اگر خط مسیر آبشار را ادامه دهید، در آخر به چشمه بسیار زیبای تار متصل می شوید که این  چشمه هم به تنهایی یک جاذبه پر طرفدار دیگر در دماوند است. البته همان طور که  گفتیم شهرستان دماوند در کل جزء شهرستانی هاییست که مکان ها و جاذبه های تفریحی، گردشگری طبیعی بسیاری در آن وجود دارد که معمولا به خاطر آب و هوای آن، این جاذبه ها به وجود می آیند. مثلا شما با بازدید کردن از آبشار آینه رود، می توانید از دو آبشار دیگر که نزدیک به آینه رود هستند هم بازدید کنید. آبشار گروبار و جنگلک، در دره گروبار واقع شده اند و فاصله کمی با آینه رود دارند که حتی به صورت پیاده روی هم می توانید به سمت آن ها حرکت کنید.

شرایط بازدید از آبشار آینه رود

شرایط بازدید از آبشار آینه رود

برای بازدید کردن از آبشار آینه رود زیبا و زلال، شرایط بخصوصی وجود ندارد و همه افراد می توانند با پیاده روی و مسیر های مشخص شده به آنجا بروند. البته به یاد داشته باشید که آبشار در دره واقع شده است و برای بالا یا پایین رفتن از آن، به وسایل مخصوص نیازمند هستید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آبشار آینه رود دقیقا در شهرستان دماوند و در دره گروبار واقع شده است. برای بازدید کردن از این آبشار، می توانید هم با وسیله نقلیه شخصی از راه های تعیین شده و هم با تهیه کردن بلیط اتوبوس، به آنجا بروید و هم از آبشار آینه رود، هم دریاچه تار و هم دو آبشار دیگر بازدید کنید. البته به یاد داشته باشید که اگر از وسیله نقلیه شخصی برای سفر به آبشار استفاده کردید، نمی توانید آن را تا نزدیکی آبشار ببرید؛ زیرا همانطور که اشاره کردیم، آبشار آینه رود در دره واقع شده است. از این که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.