آستان متبرکه سبز قبا

0 358

دزفول از زیباترین شهرستان های استان خوزستان است که قدمت آن به تمدن ایلامی ها و دوره هخامنشیان باز می گردد. در شهر دزفول آثار تاریخی بسیاری از دوره ساسانیان به جای مانده است. در میان تمامی جاذبه های گردشگری هر شهری امکان تاریخی و مذهبی طرفداران بسیاری دارند. از جمله این اماکن می توان به مساجد، مقبرها، امامزاده ها و … اشاره نمود. در دزفول نیز اماکن مذهبی متعددی وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها امامزاده حضرت محمد بن موسی الکاظم (ع)، مشهور به سبز قبا، است. اگر می خواهید با آستان متبرکه سبز قبا بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستربلیط همراه باشید.

تاریخچه آستان متبرکه سبز قبا

حضرت محمد بن موسی الکاظم (ع) فرزند امام هفتم محسوب می شود که آستان مبارک آن چهارمین حرم اهل بیت عصمت و طهارت در شهر دزفول است و در میان مردم این شهر محبوبیت خاصی دارد. قدمت این بنا به دوره سلجوقیان باز می گردد اما آستان امروزی آن در طی تغییرات و مرمت هایی که در آن صورت گرفته ساخته شده است.

تاریخچه آستان متبرکه سبز قبا

زندگی نامه امامزاده سبز قبا

در مورد زندگی ایشان اطلاعات چندانی وجود ندارد اما روایت هایی هست که نشان می دهد ایشان زندگی بسیار سختی داشته است و به دلیل شرایطی  نامناسبی که در دوران عباسی در خصوص آزادی سیاسی و عقیدتی وجود داشت مجبور شد که مدینه را ترک کند و در راستای ترویج افکار و اعتقادات پدرش امام موسی کاظم (ع) راهی دزفول شود. وی پس از مدتی زندگی داخل دزفول در سن 18 سالگی در گذشت و برای او مقبره ای در این شهر ساختند. ایشان معمولا لباس سبز استفاده می کردند که به علویان اختصاص داشت به همین دلیل آستان مبارک اش به سبز قبا شهرت یافته است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

آستان مبارکه سبز قبا دارای جایگاه خاصی است و گردشگرانی که به دزفول سفر می کنند معمولا به بازدید از این بارگاه مقدس می روند. امامزاده سبز قبا صحنی بزرگ دارد که دو گلدسته سبز موجود در آن باعث شده است جلوه ای خاص داشته باشد. این گلدسته های باشکوه دارای ارتفاع زیادی هستند به طوری که از دور دست ها و ارتفاعات به خوبی حرم مطهر و پرچم های سبزی که بر روی آن برافراشته شده اند به خوبی پیدا است. آستان مبارکه سبز قبا همانند نگینی سبز و درخشان در دل شهر دزفول است که زیارت آن می تواند حس و حال عجیب و مملو از آرامشی را به زائران منتقل نماید. هر ساله در این امامزاده مراسم های بسیار بزرگی به مناسبت های دینی برگزار می شود و زائران فراوانی در آن ها شرکت می کنند. از جمله پرشورترین این مراسمات می توان به مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا اشاره نمود. از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که با تهیه بلیط هواپیما دزفول حتما به زیارت آستان مبارکه سبز قبا بروید و این مراسمات را از نزدیک مشاهده نمایید. در نزدیکی آستان مقدس سبز قبا مجتمع تجاری وجود دارد که زائران می توانند به بازدید از آن نیز بروند و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنند. امامزاده سبزقبا پس از شاه چراغ چهارمین حرم معنوی کشور است و ارزش معنوی بالایی دارد، از این رو نیاز دارد که فضای آن توسعه یابد تا از ظرفیت لازم برای برگزاری هر چه با شکوه تر و بهتر مراسمات مذهبی برخوردار شود. البته در طی چندین سال گذشته تغییرات و ساخت و سازهای بسیاری در این آستان انجام شده اما همچنان نیازمند به گسترش بیشتری است.

شرایط بازدید از آستان متبرکه سبز قبا

شرایط بازدید از آستان متبرکه سبز قبا

گردشگرانی که به شهر دزفول سفر می کنند می توانند در تمامی روزهای سال به صورت رایگان به بازدید و زیارت آستان متبرکه سبز قبا بروند. برای بازدید از این امامزاده به زمانی حدود 2 الی 3 ساعت نیاز است. بهار و زمستان بهترین زمان برای سفر به دزفول و بازدید از این مکان مذهبی است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آستان مقدس سبز قبا در استان خوزستان، شهر دزفول، خیابان امام خمینی، نبش خیابان شریعتی واقع شده است و گردشگران می توانند با استفاده از خودروهای شخصی یا تاکسی های دورن شهری به بازدید از آن بروند. همچنین امروزه خودروهای اینترنتی در تمامی شهرهای ایران وجود دارند مانند خودروهای آنلاین مستر بلیط و گردشگرانی که دارای خودرو شخصی نیستند می توانند از آن ها جهت دسترسی به امامزاده استفاده نمایند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.