تپه آریایی ها

تپه آریایی ها؛ معرفی + راه های دسترسی

تپه آریایی ها کجاست؟ شهرهای ایران یکی از یکی دیگر برای گردش و سفر مناسب تر هستند، اگر قصد شروع سفر کردن را دارید بهتر است با شهر های ایران شروع کنید و ابتدا از شهرها و استان های کشورمان سفرتان را آغاز کنید.

استان اصفهان که با وجود شهر اصفهان در آن زبان زد خاص و عام است یکی  از استان هائی است که هر شهر آن در دل خود جاذبه های گردشگری فراوانی را جای داده است. شهر خوانسار که در شمال غرب استان قرار دارد و آب و هوائی سردسیری و کوهستانی دارد، دارای جاذبه های گردشگری زیادی است که دیدار از آنها می تواند تنوع زیادی را برای شما به همراه بیاورد.

این شهر دارای آثار گردشگری همچون آسیاب آبی، خانه ابهری، مقبره باباپیر و تپه آریایی است. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط به سراغ تپه آریایی رفتیم و مطالبی را در این خصوص برای شما گرد آوردی کرده ایم. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

معرفی تپه آریایی ها

تپه های باستانی اکثرا از تخریب شدن محل های مسکونی که در گذشته وجود داشته اند به وجود می آیند و به علت شباهتی که به تل و تپه پیدا می کنند به آنها نام تپه های باستانی اطلاق می شود. تپه باستانی آریایی ها از تخریب شدن قلعه ای که در روستای رحمت آباد خوانسار قرار داشته، ایجاد شده است که احتمالا قدمت آن به دوران ساسانی بر می گردد.

این قلعه در زمان ساسانی محل زندگی مردم این روستا بود که در پنج طبقه ساخته شد. اعراب دو سری به این روستا وارد شدند که بار اول آن مربوط به دوران صدر اسلام است و پس از آن نیز در زمان نادر شاه، گروه دیگری از اعراب به سمت خوانسار و روستای رحمت‌آباد حرکت کردند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خوانسار و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “خوانسار” را مطالعه نمایید.

معماری تپه آریایی ها

معماری تپه آریایی ها

هر طبقه قلعه مخصوص به قشر و طبقه ای خاص بود و  عملکرد مخصوص به خود را داشت. طبقه اول مخصوص نگهداری از  حیوانات بود، طبقه دوم را به عنوان انبار آذوقه و خوراک مورد استفاده قرار می دادند، طبقه سوم مکانی برای زندگی مردم عادی، طبقه چهارم محل قرار گیری نظامیان و طبقه آخر محل زندگی و حکومت حاکم منطقه محسوب می شد.

در هر طبقه مکانی را برای تجمع مردم تعبیه کرده بودند که در موارد ضروری از این مکان برای تجمعات، جلسات و یا خبر رسانی به مردم مورد استفاده قرار می گرفت. قلعه دارای شیب ملایمی است تا افراد برای دسترسی به طبقات دیگر دچار مشکل نشوند.

دو روزنه در سقف هر طبقه درست شده بود که برای تهویه هوا و همچنین تامین نور کاربرد داشتند. این روزنه ها تنها از طریق طبقات بالا قابل دسترسی بودند ولی به گونه ای ساخته شده بودند که امکان ورود دشمن به آنها وجود نداشت.

آثار تپه آریایی ها

آثاری که از این تپه به دست آمده است اکثرا از طبقه آذوقه بوده است که شامل آرد سیاه شده و چراغ پی سوز، که بیشتر با مفرق و مس ساخته شده اند، می شوند. علاوه بر این کوزه و خمره هایی از این محل کشف شده که برای قرار دادن مردگان از آنها استفاده می شود که این موضوع نشان می دهد مردم این منطقه مسلمان نبوده اند و اکثر قبور آنها به سمت شرق و خورشید قرار دارد.

موقع سفر به خوانسار می توانید بلیط اتوبوس خوانسار را به صورت آنلاین و از مستر بلیط تهیه کنید. مستر بلیط خاطره ای خوش از خرید بلیط برای شما به همراه می آورد.

آثار تپه آریایی ها

راه های دسترسی به تپه آریایی ها

اگر دیدار از این منطقه برای شما جذاب است می توانید با خودرو شخصی، تاکسی و یا اتوبوس خود را به شهر خوانسار رسانده سپس به سمت این روستا که در 35 کیلومتری آن قرار دارد حرکت کنید. اگر بدون خودرو شخصی سفر کرده اید می توانید از مینی بوس و یا تاکسی های درون شهر خوانسار برای این کار کمک بگیرید.

شرایط بازدید از تپه آریایی ها

بازدید از این مکان شامل هزینه نمی شود ولی بهتر است از روستائیان محصولاتشان را خریداری کنید. برای راحتی بیشتر و آزادی در گشت و گذار در روستا پیشنهاد می کنیم حتما از لباس و کفش راحت استفاده کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل خوانسار شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *