برج ارغونشاه

0 310

کلات نادری یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی است و مرکز این شهرستان، شهر کلات نام دارد. این شهر یکی از شهرهای قدیمی این استان است که همانطور که از نامش پیداست بیشترین ارج و قرب خود را در زمان نادرشاه افشار داشته است. این شهر به سبب قدمت خود، آثار تاریخی بسیاری دارد که باعث شده است بتواند مقصد مناسبی برای سفر باشد. البته جذابیت های این شهر برای سفر تنها به آثار تاریخی آن محدود نمی شود بلکه جاذبه های طبیعی و آب و هوای ملایم و کوهستانی هم یکی دیگر از ویژگی های آن به شمار می آید. با توجه به این خصوصیات که از کلات گفتیم مطمئنا می تواند یکی از بهترین مقاصد برای سفر و گردشگری باشد. در این مطلب در مورد یکی از آثار تاریخی این شهر یعنی برج ارغونشاه اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم تا در صورت سفر به این شهر بازدیدی با کیفیت تر از این اثر تاریخی را تجربه کنید، پس در ادامه این محتوا همراه ما باشید.

معرفی برج ارغونشاه

معرفی برج ارغونشاه

برج ارغونشاه (ارغوانشاه) در محلي به نام دربند در قسمت غربي شهر كلات واقع شده است. این برج به منظور نگهبانی بنا شده و به تمام دره غربی، که به دروازه ورودی شهر کلات منتهی می­شده است، اشراف دارد. شهر کلات نادر با توجه به این که در میان کوه قرار گرفته است، به سرزمین دژهای نفوذ ناپذیر یا دژ خدای آفرین شهرت دارد. این شهر در دل خود لایه های تمدنی بسیاری از دوران تاریخ پیش از اسلام تا دوران معاصر را جای داده اما دوره اوج شکوفایی این شهر در زمان نارشاه افشار بوده است. اگر به تاریخ و آثار باستانی استان خراسان رضوی علاقه مندید، پس در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید. قدمت برج ارغونشاه به قرن هفتم هجری و به دوره ايلخانيان مغول باز می گردد. در آن زمان، هنگامی که نادرشاه افشار در خراسان به حکومت رسید، ایران از ضعف حکومت مرکزی رنج می­برد. اما نادر شاه نه‌ تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد، بلکه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و کشورگشایی را تا هندوستان ادامه داد. در این میان شهر کلات به عنوان پایگاهی نظامی و دژی نفوذ ناپذیر برای نادر شاه بسیار با اهمیت بود. این بنای تاریخی به سبب اهمیت تاریخی خود و همچنین معماری زیبایی که دارد در لیست آثار ملی جای گرفته است.

معماری برج ارغونشاه

بناي برج ارغونشاه به شکل یک استوانه است و از نظر شكل كلي و تزئينات آجركاري روي آن به برج هاي ارگ كريم خاني در شيراز شباهت دارد. تمامي نماي برج از آجر بنا و برای تزئین بنا نقوش هندسی زیبایی به کمک آجرچینی بر روی آن ایجاد شده است. برج ارغونشاه در ارتفاع 40 متری از بستر رودخانه در دل کوه بنا شده و ارتفاع خود برج 8 الی 9 متر است. کتیبه نادری که در وصف قدرت و عظمت نادر شاه نوشته شده است نیز در سمت راست برج ارغونشاه دیده می شود.

اگر می خواهید به شهر کلات نادری سفر کنید با خرید بلیط اتوبوس و استفاده از این وسیله نقلیه سفری امن و کم هزینه را برای خود همراهانتان به ارمغان بیاورید. این کار را بهتر است به صورت آنلاین انجام دهید تا از مزایای این نوع خرید نیز استفاده کنید.

راه های دسترسی

کتیبه نادری

کتیبه نادری سنگ نوشته ای ست که به زبان ترکی و در مدح نادر شاه حکاکی شده است. این کتیبه در مدخل دربند ارغوان شاه، واقع شده است. اشعار کتیبه نادری شامل 24 بیت است که توسط گلبن افشار، شاعر دربار افشاریه، به دستور نادر شاه در مدح وی سروده شده اند. ساخت این کتیبه دو سال (1155-1157 ه.ش) زمان برده و احتمالا با فوت نادر شاه ادامه کار آن متوقف شده است. این کتیبه که بیانگر بزرگی و عظمت سلطنت نادر شاه است با یاد و نام خدا شروع می شود و در ادامه به مدح نادر می پردازد.

ابتدا حمد خدای احد و فرد و قدیم                  قادر لم یزل و عالم دانا و حکیم

او کی بو کون و مکانی یاراتوب قدرتدن             او کی بو بحر و بری خلق ایدوب شوکتدن

 ارتفاع این کتیبه از سطح رودخانه 15 متر می باشد و برای بازدید از این اثر باید حدود 110 کیلومتر از سمت شمال شهر مشهد خارج شوید و بعد از گذراندن روستاهای سررود و ارتکند، حدود40 کیلومتری شهر کلات، تابلوهای راهنمای کتیبه را دنبال کنید.

کتیبه نادری 

راه های دسترسی

از آنجایی که این برج در شهرستان کلات نادری قرار دارد پس برای دیدنش باید به این منطقه بروید. برج در قسمت غربی شهر قرار دارد و دسترس به آن کار چندان سختی نیست تنها کافی است که با استفاده از تاکس یا خودرو شخصی خود را به این ناحیه از شهر برسانید.

بازدید از برج ارغونشاه

برای بازدید از این برج نیازی به پرداختن هزینه نیست و از آنجایی که این بنا در دل طبیعت قرار دارد بهتر است لباس و کفش مناسب به همراه داشته باشید. هم چنین در مدت زمانی که آنجا هستید می توانید از طبیعت پیرامون آن بهره مند شوید و به استراحت و تمدد اعصاب بپردازید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.