ایستگاه راه آهن اراک

ایستگاه راه آهن اراک کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

ایستگاه راه آهن اراک کجاست؟ امروزه برای سفر کردن روش های زیادی پیش روی ما قرار دارد یکی از این روش ها استفاده از قطار است. قطار جذابیت های خاص خود را در سفر دارد. از این جذابیت ها می توان به آسایش بیشتر در طول راه، استراحت به صورت کامل، تماشای مناظر طبیعی اطراف و راه رفتن در طول سفر در راهروهای قطار اشاره کرد.

استان مرکزی جزو استان هائی در ایران است که از خطوط راه آهن بهره مند است و برای سفر به این منطقه می توان از قطار بهره برد. این استان دارای 302 کیلومتر خطوط اصلی و 7.55 کیلومتر خطوط تجاری می باشد. در ادامه این مبحث به جزئیاتی در مورد ایستگاه راه آهن اراک می پردازیم.

تاریخچه ایستگاه راه آهن اراک

ایستگاه راه آهن اراک در قسمت جنوبی شهر در میدان راه آهن آن در سال 1317 شمسی احداث شده است و  می توان آن را یکی از قدیمی ترین ایستگاه‌های راه آهن ایران دانست. این خط آهن در مسیر خطوط راه آهن شما به جنوب قرار گرفته است. این ایستگاه دارای دو سکو برای سوار و پیاده شدن مسافران همچنین دو خط آهن دارد و مالک آن وزارت راه و شهرسازی می باشد.

تاریخچه ایستگاه راه آهن اراک

ایستگاه های راه آهن اراک

حوزه راه آهن اراک شامل خطوط ریلی به طول 426 کیلومتر در استان های قم، مرکزی و لرستان است که 20 ایستگاه را تحت پوشش دارد. در مسیر راه آهن اراک که به سمت های مختلفی گسترده شده است. ایستگاه‌های زیادی وجود دارد که این ایستگاه ها به این شرح می باشند: باغیک، سواریان، راهگرد، نانگرد، مشک‌آباد، ملک‌آباد، اراک، سمنگان، شازند، نورآباد و سمیه. این مسیر از ایستگاه سمیه شروع می شود و در ایستگاه باغیک پایان می یابد. در این میان ایستگاه سمنگان جزو ایستگاه های درجه یک این خط به شمار می رود.

مسیرهای ایستگاه اراک

از هر ایستگاه راه آهن برای مسیرهای به خصوصی سرویس دهی انجام می شوند. سفرهائی که در این ایستگاه وجود دارد شامل اراک – تهران، اراک – مشهد، اراک – قم، اراک – اهواز، اراک – ملایر، اراک – سمنان و اراک – شاهرود می باشد. این مسیر ها به صورت رفت و برگشت می باشد. در حال حاضر خرید اینترنتی بلیط قطار بهترین روش است. اگر قصد خرید بلیط قطار اراک را دارید با استفاده از مستر بلیط خریدی امن و سریع را به خودتان و همراهانتان هدیه دهید.

مسیرهای ایستگاه راه آهن اراک

مسیر اراک به تهران

زمان این سفر 6.5 ساعت است و توسط شرکت مسافربری ریلی بن ریل و شرکت مسافربری ریلی رجا برنامه ریزی و اجرا می شود. قطارهائی که در این مسیر وجود دارند قطار کوپه ای سه ستاره البرز، قطار کوپه ای سه ستاره 6 تخته پارسی و قطار کوپه ای چهار ستاره کرخه هستند. ایستگاه هائی که در بین راه این سفر قرار دارند شامل قم، محمدیه، تپه سفید، اسلامشهر، تهران هستند.

مسیر اراک به مشهد

مدت زمانی که در این سفر هستید 15 ساعت می باشد. این سفر توسط شرکت رجا برقرار می شود که در بین راه از ایستگاه هائی مانند قم، تهران، گرمسار، بیابانک، دامغان، لارستان، شاهرود، نقاب، نیشابور، کاشمر و مشهد هستند. تنها قطاری که در این مسیر رفت و آمد دارد قطار کوپه ای سه ستاره 6 تخته پارسی است.

برای خرید بلیط قطار می توانید از طریق مستر بلیط اقدام کنید.

مسیر اراک به قم

این سفر بسیار کوتاه است و 2.5 ساعت طول می کشد. از ایستگاه‌هائی مانند راهک، باغیک، ساقه و قم می گذرد. این سفر توسط شرکت مسافربری ریلی بن ریل و شرکت مسافربری ریلی رجا توسط قطار چهار ستاره کرخه و قطار سه ستاره پارسی ترتیب داده می شود.

مسیر اراک به اهواز

برای این سفر مدت 11 ساعت در راه هستید. شرکت رجا مسئولیت این سفرها را بر عهده دارد که توسط قطار سه ستاره البرز با امکاناتی نظیر سرویس خواب، سیستم صوتی و تصویری، پریز برق، بسته پذیرائی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه و چراغ مطالعه و شرکت بن ریل توسط قطار چهار ستاره کرخه با امکانات عمومی ویلچر، سرویس فرنگی، Wifi، سرویس ایرانی و همینطور امکانات در کوپه شامل سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، روزنامه انجام می گیرد. ایستگاه هائی که در این مسیر وجود دارد شامل اراك، سمنگان، شازند، ازنا، دورود، بيشه، سپيددشت، تنگ هفت، تنگ پنج، مازو، انديمشك، شوش، هفت تپه و اهواز می شود.

مسیر اراک به ملایر

این مسیر جزو مسیرهای درون استانی است که توسط قطار سه ستاره 6 تخته پارسی انجام می شود. ارائه دهنده این سفر شرکت ریلی رجا است که در دو ساعت زمان انجام می شود. از امکانات قطار به ویلچر، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران و سیستم تهویه می توان اشاره کرد.

مسیر اراک به سمنان

این مسیر در مدت 9 ساعت طی می شود. ایستگاه های این سفر اراک، قم، تهران و سمنان است که توسط شرکت ریلی رجا با قطار سه ستاره پارسی همراه با امکانات عمومی ویلچر و سرویس ایرانی و امکانات موجود در کوپه سرویس خواب، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران و سیستم تهویه انجام می شود.

مسیر اراک به شاهرود

این مسیر که مدت زمان آن 10 ساعت می باشد از ایستگاه هائی همچون اراک، قم، تهران، سمنان و شاهرود می گذرد. مسئولیت سفر را شرکت ریلی رجا بر عهده دارد که با استفاده از قطار 3 ستاره6 تخته پارسي با امکانات عمومی و کوپه ای نظیر ویلچر، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران و سیستم تهویه انجام می شود.

ایستگاه راه آهن اراک

راه‌های دسترسی به ایستگاه

از آنجائی که فاصله این ایستگاه از مرکز شهر 10 دقیقه است می توانید با استفاده از تاکسی و یا اتوبوس های شهری خود را به این منطقه برسانید. قرار دادن وسایل نقلیه عمومی در این ایستگاه برای داشتن سفری لذت بخش تر انجام شده است.

امکانات ایستگاه راه آهن اراک

ار جمله امکاناتی که در این ترمینال وجود دارد سرویس بهداشتی، اتاق مادر و کودک، نمازخانه، شعبه بانک تجارت، غرفه های فروشگاهی، دستگاه های خود پرداز و باجه فروش بلیط می باشد. در زمانی که در انتظار رسیدن قطار هستید مطمئنا این امکانات به کمک شما می آید و لحظاتی همراه با آسایش را برای شما به ارمغان می آورند. برای آشنائی بیشتر با ایستگاه های راه آهن استان ها  به مجله گردشگری مستر بلیط مراجعه کنید.

راه‌های ارتباطی ایستگاه راه آهن اراک

تلفن  9 – 33125900 – 086
آدرس اراک، خیابان شهيد شيرودي، خيابان چهار سرباز، ميدان راه آهن
کد پستی 3819667541

اگر تجربه استفاده از این مکان را داشته اید می توانید از طریق کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *