ترمینال و پایانه های مسافربری اهواز کجا هستند؟ معرفی+راه‌های ارتباطی

0 5,881

شهر اهواز مرکز استان خوزستان و در قسمت جنوب غربی ایران قرار گرفته است. این شهر با مساحت 185 کیلومتر مربع دارای 1،184،788 نفر جمعیت می باشد. استان خوزستان در همسایگی استان های ایلام، لرستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر واقع شده است، همچنین مرز مشترک با کشور عراق قرار دارد. ترمینال و پایانه های مسافربری اهواز کجا هستند؟ با ادامه این مطلب جواب این سوال را پیدا خواهید کرد.

معرفی ترمینال اهواز

سفرهای درون استانی آن با استفاده از اتوبوس انجام می‌گیرد. سفرهای برون استانی ترکیبی از سفرهای زمینی و هوائی است، ولی بیشترین سفرهای زمینی از طریق اتوبوس انجام می‌شود. تردد بسیاری در مسیرهای مختلف این استان انجام می‌گیرد که دلیل عمده آن به وجود شرکت های نفتی مختلف در این منطقه است. در استان خوزستان 314 شرکت كالا و 161 شرکت مسافری وظیفه جابجایی بار و مسافر را بر عهده دارند.

علاوه برشرکت‌های فوق وجود 3 پایانه مهم كالا،2 پايانه مرزي و همچنین 24 پایانه مسافری فعال در استان زیر ساخت های لازم، جهت جابجایی کالا و مسافر را بوجود آورده اند. برای خرید بلیط می توانید از مستر بلیط استفاده کرده و با سهولت هر چه بیشتر بلیط خود را خریداری کنید. به خاطر رفت و آمد بسیار و هچنین وسعت این شهر، در آن چندین ترمینال مسافربری از جمله ترمینال سیاحت، ترمینال مسافربری تپه شرق، ترمینال زاگرس و ترمینال خلیج فارس وجود دارد. در ادامه این بحث به معرفی ترمینال های مسافربری شهر اهواز می پردازیم.

ترمینال و پایانه های مسافربری اهواز

پایانه سیاحت اهواز یا ترمینال سه راه خرمشهر

ترمینال سیاحت اهواز و یا 17 گانه که با نام سه راه خرمشهر نیز معروف می باشد در قسمت شمال غربی شهر اهواز قرار دارد. این ترمینال با مساحت 39386 متر مربع در سال 1372 احداث شده است و 16 شرکت مسافربری برون استانی و 3 شرکت مسافربری درون استانی کار حمل و نقل مسافران را بر عهده دارند.

مسیرهای ترمینال سیاحت اهواز

تهران، پایانه جنوب و پایانه بیهقی (آرژانتین)، شهریار، رباط کریم، قم، قزوین، ساری، آمل، بابل، کرج، اصفهان پایانه صفه و پایانه کاوه، کاشان، زرین شهر، فولادشهر، نجف آباد، شاهین شهر، مبارکه، میمه، تبریز، اهواز، بهبهان، شیراز پایانه کاراندیش و پایانه امیرکبیر، قائمیه، چنارشاهیجان، کرمان، سیرجان، اراک، خمین، ساوه، رشت، بندرانزلی، لنگرود، ارومیه، بوکان، مهاباد، میاندوآب، بندرعباس، بندرلنگه، زنجان، کرمانشاه، اسلام آباد غرب، سنندج، سقز، دهگلان، همدان، ملایر، شهرکرد، بروجن، لردگان، به خرم آباد، پلدختر، الیگودرز، ازنا، بروجرد، نورآباد، دورود، ایلام، آبدانان، یاسوج، گچساران، یزد، اردکان، بوشهر، چغادک، دیر، خورموج، کنگان، گناوه، دیلم، عسلویه و گرگان مسیر های خروجی این ترمینال هستند. برای این شهرها به صورت روزانه و در ساعات مختلف سرویس وجود دارد. برای مسیر های پرتردد تر تعداد بیشتری سرویس در  قرار داده شده است.

از جمله سرویس های ورودی به آن نیز می‌توان تهران پایانه جنوب، شهریار، قم، قزوین، ساری، آمل، بابل، بهشهر، قایم شهر، نکا، کرج، پایانه صفه (اصفهان )، پایانه کاوه (اصفهان )، خمینی شهر، کاشان، فولادشهر، نجف آباد، شاهین شهر، مبارکه، تبریز، بهبهان به اهواز، شوش به اهواز، پایانه کاراندیش (شیراز) ، پایانه امیرکبیر (شیراز)، کرمان، سیرجان، اراک، خمین، رشت، بندرانزلی ، لاهیجان، لنگرود، ارومیه، بوکان، بندرعباس، زنجان، کرمانشاه، سنندج، همدان، شهرکرد، بروجن، خرم آباد، بروجرد، ایلام، آبدانان ، یزد ، بوشهر، عسلویه  و گرگان را ذکر کرد.

برای خرید بلیط اتوبوس می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان خرید خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل شامل تخفیف می شود، کافیست تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید. با رزرو هتل اهواز میتوانید بهترین تجربه سفر را به این شهر داشته باشید.

شرکت های مسافربری فعال در ترمینال سیاحت اهواز

شرکت مسافربری آسیا سفر، شرکت مسافربری رویال سفر ایرانیان، شرکت مسافربری پیک معتمد، شرکت مسافربری ایران پیما، شرکت مسافربری تک سفر ایرانیان، شرکت مسافربری همسفر چابکسواران، شرکت مسافربری میهن نور آریا، شرکت مسافربری آریا سفرآسیا، شرکت مسافربری ترابر بی تا، شرکت مسافربری جهانگشت مهر، شرکت مسافربری ایمن سفر ایرانیان، شرکت مسافربری پیک صبا، شرکت مسافربری عدل، شرکت مسافربری سیروسفر، شرکت مسافربری لوان نور، شرکت مسافربری ماهان سفر و شرکت مسافربری جوان سیر ایثار مسئولیت تدارک خدمات این ترمینال را بر عهده دارند.

این شرکت ها برای سفرهای بیرون از استان برنامه ریزی انجام می دهند. شرکت هائی نیز وجود دارند برای داخل استان سرویس هائی را ارائه می دهند که از آن جمله می توان به شرکت مسافربری تقوا، شرکت مسافربری فاتح جاویدان، شرکت مسافربری هجرت پیما جنوب اشاره کرد.

ترمینال و پایانه های مسافربری اهواز

‌امکانات ترمینال سیاحت

دفاتر نمایندگی فروش بلیط اکثر تعاونی ها و شرکت های مسافربری، سکوهای سوار و پیاده شدن به طور جداگانه برای هر شرکت، اتوماسیون حمل بار، سالن های انتظار، سالن های غذاخوری و کافی شاپ، دستگاه های آبسردکن، رمپ ویژه معلولان، پارکینگ، مسجد و نمازخانه، حمام و آرایشگاه، دستگاه های خودپرداز، تلفن های همگانی، غرفه های فروش اجناس و خوراکی ها و سوغاتی اهواز، ایستگاه پایانه‏ای اتوبوس های شرکت واحد، دفتر نمایندگی تاکسیرانی شهر تهران، خوابگاه مجهز رانندگان و شعبه بانک دی از جمله امکانات این ترمینال می باشد.

دسترسی به ترمینال سیاحت

قرار گیری این ترمینال در قسمت شمال غربی اهواز و همچنین در فاصله 10 دقیقه ای از مرکز شهر باعث شده است رفت و آمد به آن به سهولت انجام پذیرد. از وسایل نقلیه عمومی می توانید برای صرفه جوئی در هزینه ها می توانید استفاده کنید. تاکسی های شهری را می توانید در قسمت ایستگاه تاکسی ها در ترمینال بیابید.

 پایانه شرق اهواز

این ترمینال همانطور که از نام آن پیداست در قسمت شرقی شهر اهواز قرار دارد و به نسبت دیگر ترمینال ها از مساحت کمتری برخوردار است. ترمینال تپه فاصله کمتری نسبت به دیگر ترمینال ها با فرودگاه دارد. از این ترمینال سفرهائی برای شهرهای قسمت شرقی استان و همین طور استان شرقی آن وجود دارد. 11 شرکت مسافربری برون استانی و 5 شرکت مسافربری داخل استان در آن مشغول به کار هستند.

مسیرهای ترمینال تپه اهواز

از این ترمینال برای شهر هایی که در شرق استان قرار دارند همچنین استان های در قسمت شرقی خوزستان قرار دارد سرویس ارائه می شود. این مسیر ها شامل اصفهان، تهران، اراک، خرم آباد، بروجن، شاهین شهر، شهرکرد، فولاد شهر، قم و کرج می شود.

شرکت های مسافربری فعال در ترمینال تپه

شرکت مسافربری ایران پیما، شرکت مسافربری همسفر چابک، شرکت مسافربری تک سفر ایرانیان، شرکت مسافربری گیتی پیما، شرکت مسافربری آسیا سفر، شرکت مسافربری بی تا ترابر، شرکت مسافربری همسفر،  شرکت مسافربری پیک صبا، شرکت مسافربری لوان نور، شرکت مسافربری سیر و سفر، شرکت مسافربری عدل و شرکت مسافربری رویال سفر ایرانیان از جمله شرکت هائی هستند که برنامه های مربوط به سفرهای این ترمینال را برنامه ریزی می کنند.

ترمینال و پایانه های مسافربری اهواز

امکانات ترمینال تپه اهواز

از امکاناتی که در این ترمینال ایجاد گردیده است می توان دفاتر نمایندگی فروش بلیط، سکوهای مجزا برای سوار و پیاده شدن مسافران، سالن انتظار، سالن های غذاخوری، دستگاه های آبسردکن، پارکینگ، مسجد و نمازخانه را نام برد.  این امکانات جهت آسایش و رفاه هر چه بیشتر مسافران این ترمینال تعبیه شده است.

راه‌های دسترسی به ترمینال تپه

از آنجائی که این ترمینال در حاشیه شهر قرار دارد بنابراین دسترسی به آن به راحتی انجام می شود. برای رفتن به قسمت های مختلف شهر می توانید از تاکسی های شهری و اتوبوس های موجود در سطح شهر استفاده کنید.

ترمینال خلیج فارس اهواز

ترمینال خلیج فارس مسئولیت جا به جائی های استانی را بر عهده دارد. این ترمینال با مساحت 12 هزار متر مربع  و در جهت سرویس دهی برای شهرهای آبادان و شادگان ایجاد گشته است. حدود پنج هزار مترمربع از فضای این ترمینال به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد و دو نمازخانه، 12 غرفه فروش بلیط، 10 غرفه تجاری و خدماتی و 22 عدد سرویس بهداشتی نیز در این مکان ساخته شده است.

معماری ترمینال خلیج فارس

ترمینال خلیج فارس دارای طراحی زیبا و جالبی می باشد. نمای آن به صورت نعل اسب و یا نیم دایره ساخته شده است. این موضوع باعث شده است که این ترمینال به عنوان زیباترین ترمینال استان شناخته شود.

مسیر های ترمینال خلیج فارس

از این ترمینال برای شهرهای اطراف اهواز سرویس هائی عرضه می شود. از این مسیر های می توان به آبادان و شادگان اشاره کرد.

ترمینال خلیج فارس

شرکت های مسافربری فعال در ترمینال خیلج فارس

شرکت های مسافربری درون استانی مانند شرکت مسافربری مهاجر سرافراز، شرکت مسافربری  امانت سفر و  شرکت مسافربری طاووس پیما در این ترمینال فعال هستند.

امکانات ترمینال خلیج فارس

پارکینگ، نمازخانه، غرفه فروش بلیط، غرفه تجاری و خدماتی و سرویس بهداشتی از جمله امکانات رفاهی موجود در  این ترمینال می باشد.

راه‌های دسترسی ترمینال خلیج فارس

برای دسترسی به آن کافی است که از تاکسی های ویژه و یا اتوبوس های شهری استفاده کنید. فاصله ترمینال تا مرکز شهر حدود 10 دقیقه است.

ترمینال زاگرس اهواز

ترمینال زاگرس در قسمت شمال شرقی شهر اهواز واقع شده است. این ترمینال برای مسیر های داخل استانی سرویس دهی انجام می دهد.

ترمینال و پایانه های مسافربری اهواز

مسیرهای ترمینال زاگرس

همانطور که اشاره شده این ترمینال برای مسیر های داخلی از جمله لالی، مسجد سلیمان و شوشتر سرویس دارد. اگر قصد سفر به یکی از این شهر ها از مبدا اهواز را دارید باید از این ترمینال استفاده کنید.

شرکت های مسافربری

شرکت مسافربری راهنمای اهواز، شرکت مسافربری بیدار دل، شرکت مسافربری فجر کارون، شرکت مسافربری هجرت پیمای جنوب و شرکت مسافربری برنشانده از جمله شرکت های مسافربری فعال در این ترمینال هستند. این شرکت ها جزو شرکت های مسافربری داخلی استان خوزستان محسوب می شوند. این شرکت ها تنها برای قاصد درون استانی سرویس ارائه می دهند.

امکانات ترمینال زاگرس

این ترمینال از آنجائی که ترمینالی برای مقاصد داخلی است بنابراین دارای امکانات زیادی نیست. از آن جمله می توان سرویس بهداشتی، نمازخانه، پارکینگ، باجه فروش بلیط، غرفه های تجاری و دستگاه ATM را نام برد.

راه‌های دسترسی به ترمینال زاگرس

برای دسترسی به ترمینال می توانید از تاکسی های شهری استفاده کنید. روش دیگر آن نیز اتوبوس های شهری است. با کمک این وسایل می توانید به کلیه مناطق شهر رفت و آمد داشته باشید.

ترمینال و پایانه های اهواز

آدرس و شماره ترمینال اهواز

ترمینال سیاحت

آدرس سه راهی خرمشهر ضلع شمال شرقی میدان انقلاب
تلفن 06133780015

ترمینال شرق

آدرس سه راهی تپه ضلع جنوب میدان چهار اسب
تلفن 06132288784

ترمینال زاگرس

آدرس بلوار پاسداران جنب ترابری شرکت نفت
تلفن 06132267888 – 06132245209 – 06132246976

ترمینال خلیج فارس

آدرس بلوار ایت الله بهبهانی جنب نمایندگی سایپا (کجور)

 

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.