یکی از جذاب ترین فعالیت هایی که افراد برای پر کردن اوقات فراغتشان انجام می دهند، سفر و گردشگری به شمار می رود. رشد و گسترش گردشگری از جمله پدیده های مهم اواخر قرن بیستم است که با سرعت در قرن جدید ادامه دارد. نواحی روستایی و کوهستانی مهم ترین عرصه هایی هستند که در زمینه گردشگری و فعالیت های وابسته به آن به شدت مورد بهره برداری قرار گرفته اند. همین موضوع نوعی از گردشگری را پدید آورده است که با نام گردشگری روستایی شناخته می شود. گردشگری روستایی شامل فعالیت های متنوعی است که گردشگران در نواحی روستایی انجام می دهند. انواع مختلف آن تحت عنوان گردشگری طبیعی، گردشگری فرهنگی، گردشگری بومی، گردشگری دهکده ای و گردشگری کشاورزی تفکیک و طبقه بندی شده اند. گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی  اجتماعی در نیمه دوم قرن هجدهم در بریتانیا و سپس سایر کشور های اروپایی ظاهر شد. امروزه این نوع از گردشگری در ایران نیز بسیار محبوب شده است و سالانه افراد زیادی به این مقاصد سفر می کنند. در ایران می توانید از این نوع جاذبه ها به وفور پیدا کنید که یکی از آنها روستای آهو در شهرستان آشتیان استان مرکزی به شما می رود. اگر تمایل دارید در مورد این روستا بیشتر اطلاعات پیدا کنید می توانید این بخش از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

درباره روستای آهو

درباره روستای آهو

شهرستان آشتیان از جمله شهرستان های استان مرکزی به شمار می رود که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و از مناطق ییلاقی این منطقه محسوب می شود. آشتیان به لحاظ دارا بودن آب و هوای کوهستانی، در فصل گرما آب و هوای بسیار مطبوع و خنکی دارد که به همراه جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و امامزاده‌ های متعدد همه ساله پذیرای انبوه مسافران از اقصی نقاط ایران است. یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان، روستای آهو به شمار می رود. روستای آهو از جمله روستاهای نمونه گردشگری محسوب می شود که در در ۵ کیلومتری شمال آشتیان قرار دارد. این روستا از غرب به گَرَکان و از شمال به تفرش و از شرق به روستای فوجرد محدود می‌شود. در مورد وجه تسمیه نام این روستا گفته می شود که به خاطر وجود آهو در اطراف روستا این نام را بر آن نهاده اند. شغل اکثر مردم روستا، کشاورزی و باغبانی است که در کنار آن به پرورش گوسفند نیز می پردازند. از نکات قابل توجه در مورد این روستا این است که دارای دو پایگاه خبری فعال بنام های آهو نیوز و خبرگزاری روستای نمونه گردشگری آهو است، که وظیفه اطلاع رسانی و اعلام خبرهای روز روستای آهو و منطقه را برعهده دارند.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

در این روستا علاوه بر اینکه جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد، جاذبه های تاریخی و مذهبی متعددی نیز دیده می شود. باغات سرسبز همراه با میوه های خوش رنگ اعم از گیلاس، زردآلو، آلبالو، گردو، بادام و … در کنار باغچه‌ها و زمینهای کشاورزی کوچکی در کنار خانه‌های اهالی، زیبایی این روستا را دو چندان کرده است. گرداگرد روستا را کوه های سر به فلک کشیده وجود دارد که از آن جمله می توان به کوه های ساخت کمر، کله ساج، سینه سیاه خانی، دیزکان، چهل دختران، کوه های خاکو، کوه پشته بزرگ، چالک های سفید گله، درش لاقک، کمردوشاخ، کوه زرد و درۀ ملاعلی، چشمه سرخ، گردنۀ فوجرد، کوه کلاغ میز، درۀقاش نسار، درۀ پشت تخت وکوه پشت تخت، دره و کوه ازنو، درۀ عضوا، درۀگشگاه و کوه چاله ذغال اشاره کرد. از جاذبه های تاریخی این روستا می توان قنات های ثبت شده آن را نام برد که قنات باغات، قنات گلدر و قنات سراب پایین و سراب بالا برخی از آنها هستند. امامزاده عبدالله و امامزاده شهربانو دو امامزاده این روستا هستند که به عنوان جاذبه مذهبی آن شناخته می شوند.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه بتوانید از این روستا دیدن کنید باید راهی شهرستان آشتیان شوید. با خرید بلیط اتوبوس آشتیان می توانید سفرتان به این ناحیه را آغاز کنید. برای رفتن به روستا نیز می توانید از جاده روستای آهو به آشتیان استفاده کنید.

بازدید از روستای آهو

برای بازدید از این ناحیه نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان از دیدن کنید. مستر بلیط پیشنهاد می کند در فصل تابستان به دیدن آن بروید تا از زیبایی ها و آب و هوای مناسب آن نهایت بهره را ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *