استان یزد یکی از استان های تاریخی کشورمان است که در سر تا سر این استان تاریخی می توانید قسمتی از گذشته ایران را مشاهده کنید. این استان متشکل از شهرستان هایی است که خود به تنهایی، حجم زیادی از تاریخ ایران را به دوش می کشند. یکی از این شهرستان ها، ابرکوه نام دارد که در قسمت غربی استان واقع شده است. این شهرستان به خاطر وجود آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری گوناگون، به عنوان شهر نمونه گردشگری انتخاب شده است. اگر قصد سفر به این شهر را دارید می توانید با استفاده از اتوبوس این کار را انجام دهید و بلیط اتوبوس ابرکوه را به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید، که این گونه خرید می تواند مزایای زیادی برای شما به همراه داشته باشد. از آنجایی که شهرستان ابرکوه آب و هوایی گرم و خشک دارد، بهترین زمان برای سفر به شهرستان ابرکوه اواخر زمستان و فصل بهار محسوب می شود، زیرا در این دوران این شهر از آب و هوایی مطلوب برخوردار است. همانطو که گفتیم این شهرستان از جمله شهرستان های تاریخی به شمار می آید، به همین خاطر می تواند حجم زیادی از آثار تاریخی را در این شهرستان ببنید. یکی از این آثار تاریخی خانه آقازاده نامیده می شود.

معرفی خانه آقازاده

معرفی خانه آقازاده

در مجله مستر بلیط همیشه به دنبال آثار تاریخی هستیم کمتر شناخته شده هستند، در این بخش نیز در مورد یکی از جاذبه های تاریخی شهرستان ابرکوه یعنی خانه آقازاده برای شما صحبت خواهیم کرد. خانه همیشه یکی از پر اهمیت ترین مکان ها برای افراد به شمار می آید و افراد، زمان زیادی را در خانه های سپری می کنند. بنابراین می توان گفت یکی از جاهایی که می تواند ما را با فرهنگ عامه مردم در گذشته آشنا کند، خانه های تاریخی هستند. این خانه ها که زمانی محل زندگی مردمی محسوب می شدند، امروزه به خاطر نوع معماریشان تبدیل به اثری تاریخی و فرهنگی شده اند. خانه آقازاده زمانی متعلق به فردی به نام آیت الله حاج سید میرزا محمد حسین مجتهد ابرقویی بود که به همراه جمعی از افراد خانواده اش در آن زندگی می کردند. ایشان از شاگردان آیت الله میرزا محمد حسن شیرازی بودند که در آبادانی ابرکوه تلاش بسیاری کردند، و سه رشته قنات موجود در این شهر از دستاورد های ایشان به شمار می روند. این خانه در شهر ابرکوه استان یزد و محله دروازه، میدان ابرقو قرار دارد و در زمان قاجار بنا شده است. از نکات جالب توجه در مورد این اثر تاریخی این است که نمایی از آن را می توانید بر روی اسکناس های 20 هزار ریالی ببنید. شاید بتوان زیبایی چشم گیر و تشکیل آن از عناصر سنتی خانه های ایرانی را دلیلی برای این قضیه دانست. این اثر در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

معماری خانه

معماری خانه

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم دلیل شهرت و معروفیت این خانه معماری خاص و متفاوتش بوده است. این خانه تمام المان های خانه های سنتی ایران به خصوص در نواحی گم و خشک را دارد. این خانه پلانی چهار گوش با مساحتی برابر با 820 متر مربع دارد و در دو طبقه یا به اصطلاح دو اشکوبه ساخته شده است. این خانه به تبعیت از معماری خانه های قاجاری دارای حیاط مرکزی است. ورودی خانه در قسمت غربی قرار دارد که پس از گذشتن از راهرویی به حیاط می رسید. در سه سمت خانه اتاق هایی چیده شده اند که هر یک از آنها در فصول مختلف مورد استفاده بودند. در سمت جنوبی اتاقی با شکل چلیپایی دیده می شود که از اتاق پنج دری و خیشخان تشکیل شده است. از ویژگی های این خانه می توان به بادگیر آن اشاره کرد، که بلندترین بادگیر ایران به شمار می رود. این بادگیر در سمت جنوبی خانه قرار دارد و دارای نمایی زیبا و خاص است. در سمت شرق و غرب خانه نیز اتاق هایی وجود دارد که به شکل پنج دری و سه دری ساخته شده اند. در ساخت این خانه از مصالحی مانند خشت و گل استفاده کرده اند که از جمله مصالحی به شمار می روند که در خانه های این نواحی به کار برده می شوند. در خانه آقازاده در ساخت درها و پنجره ها چوب و در گچ بری ها نیز ملات گچ به کار رفته که شامل طرح های اسلیمی و گل و گیاه می شوند و باعث هر چه زیباتر شدن خانه شده اند. پنجره های رنگی آن را می توان از جمله تزئینات خانه به حساب آورد که باعث هر چه زیباتر شدنش شده اند. در وسط حیاط حوضی مستطیل شکل وجود دارد که باعث با طراوت تر و دلنشین تر شدن حیاط و خانه شده است.  از دیگر بخش های مورد توجه خانه، کلاه فرنگی آن است که بر روی پشت بام خانه در کنار بادگیر قرار دارد و پلانی به صورت هشت پر دارد و در هر پر آن شیشه ای رنگی وجود دارد.

راه های دسترسی خانه

راه های دسترسی به خانه

این بنا در شهر ابرکوه قرار دارد و برای دیدن آن باید به این شهر سفری داشته باشید. از آنجایی که بنا در داخل و مرکز شهر قرار دارد، دسترسی به آن به آسانی و سریع است و کلیه وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر شما را به این خانه می رسانند. اگر قصد دارید با خودرو شخصی به این ناحیه بروید می توانید، ماشینتان در پارکینگ نزدیک خانه پارک کنید و سپس با پیمودن مسیری کوتاه به آنجا بروید.

بازدید از خانه آقازاده

برای دیدن بنا باید هزینه ای اندک را بپردازید این هزینه برای گردشگران داخلی کمتر از گردشگران خارجی است. از آنجایی که خانه در حال حاضر به هتل و رستوران تبدیل شده است در صورت تمایل می توانید از خدمات آن نیز استفاده کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *