روستای افرا تخته

0 368

وقتی صحبت از مسافرت رفتن می شود اولین جایی که به ذهن همگی ما می رسد رفتن به شمال کشور و استفاده از طبیعت بی بدیل آنجا نظیر دریا، جنگل، آبشار، پارک جنگلی و روستاهای بکر و دست نخورده است. یکی از این روستاها که طبیعت فوق العاده ایی دارد روستای افرا تخته محسوب می شود، این روستا در استان گلستان نزدیک به علی آباد کتول است. این روستا به دلیل قرار گیری میان کوهستان و جنگل های انبوه با مه های غلیظ و گاه و بیگاه که به این پدیده زیبایی خاصی بخشیده شمارا غافلگیر می کند. این منطقه جزء مناطق حفاظت شده است و شکار کردن حیوانات در آن ممنوع و جرم محسوب می شود، به همین منظور شما می توانید گونه های زیبای جانوری را در آن مشاهده کنید. جنگل هایی که این روستا را احاطه کرده اند سرشار از درختان سربلند و با قدمت صد و نود میلیون ساله اند، متراژ این جنگل ها به ۱۵۰ می رسد که پوشش جانوری گوناگون و گیاهی خاصی دارد، معروف ترین پوشش گیاهی آن درخت سرخدار به شمار می رود، که در بعضی مناطق جنگل بقدری انبوه و درهم تنیده است که نور آفتاب به زمین نمی رسد‌، همچنین اشاره به جنگل پهن برگها نیز خالی از لطف نیست. اما بدلیل ساخت و ساز های بی رویه و غیر استاندار در اطراف موجب تخریب زیستگاه های طبیعی و برهم خوردن اکو سیستم شده است، هرچند طرح مقابله با اینگونه ساخت و سازها از طرف دولت تایید شده بازهم برخی افراد قوانین را زیر پا گذاشته و با در نظر گرفتن تنها منافع خود زیستگاه های طبیعی را خراب و پوشش گیاهی و جانوری را از بین می برند.

درباره روستای افرا تخته

درباره روستای افرا تخته

این روستا از دو طرف با دو کوه زیبا و مرتفع تکیانو در جنوب و ملیارتو در غرب احاطه شده و در جنوب این روستا دره افرا تخته وجود دارد. ارتفاع این روستا از سطح آزاد دریا حدود۱۵۵۰ متر می شود، که همین امر موجب تعادل هوای این منطقه شده است، همچنین به دلیل وجود کوه ها چشمه های معدنی که آب آنها از ارتفاع ۳۰۰ تا ۲۵۰۰ سرازیر می شود جاذبه های توریستی زیادی را فراهم کرده است. این روستا صنایع دستی زیادی دارد که از میان آنها می توان به شیر محلی، کره، پنیر، ماست، دوغ مشک، عسل طبیعی، قالی، نمد مالی، چادر شب، سفره پارچه ایی، چوخا، ساق پیچ پشمی، تور پشتی، و انواع وسایل چوبی که مردمان این روستا خودشان با ابزار در دسترشان درست کرده اند اشاره کرد. در ضمن شما می توانید این وسایل را بعنوان سوغاتی هم خریداری کنید. مردم این روستا به مشاغل دامداری و باغ داری و کشاورزی مشغولند و مایحتاج از جمله مواد غذایی، پوشاک، ابزار، برخی وسایل خانه خود را اینگونه فراهم می کنند، زندگی روستایی آنان بسیار کمتر از شهر نشینان دستخوش تغییر شده است. مردم این روستا از محصولات کشاورزی و باغداری خود که کاملا ارگانیک است استفاده می کنند نان هایشان را از گندم های زمین خود درست می کنند، لبنیات و گوشت را از دام هایی که خودشان نگه داشته اند و در مراتع تغذیه کرده اند و گوشت سالمی دارند می خورند، و روی قالی هایی که زنان هنرمند روستایی با دستان خود بافته اند می نشیند. برای از دست ندادن مناظر خیره کننده دوربین عکاسی همراه خود ببرید. توصیه می شود چنانچه قصد سفر به این پدیده طبیعی زیبا را دارید در فصول گرم سال به آنجا سفر کنید و اگر همچنان دودل هستید برای سفر کردن با مجله مستر بلیط همراه باشید تا در ادامه در مورد این مکان اطلاعات بیشتری بدست آورید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

وجود یک رودخانه زیبا در کنار این روستا که هم به تعدیل هوا کمک زیادی می کند، زیبایی بخش افرا تخته است، در این روستا می توانید آثار باستانی فراوانی را مشاهده کنید که همگی خبر از قدمت و تمدن کهن این منطقه می دهند. چاه سنگی و باستانی پیر آلا در دو کیلومتری روستا قرار دارد، و همچنین گورستان گبری باستانی حمامی که به کهنه حمام هم شهرت دارد، نیز از آثار باستانی این روستا است. مردم بومی از لباس های محلی برای پوشش خود استفاده می کنند (زنان: پیراهن بلند، پیراهن، جلیقه، روسری و پوشش روی روسری، مردان: کت و شلوار جلیقه و کلاه پشمی) غذاهای محلیه خوش رنگ و بویی دارند که بسیار مورد توجه توریست ها است.

شرایط بازدید از روستای افرا تخته

این روستا به دلیل شرایط جغرافیایی کوهستانی که دارد دارای آب و هوای معتدل و خنکی است، تابستان های معتدل و زمستان های سرد، به همین دلیل که بهتر است در فصول بهار و تابستان که هوا سرد نیست به آن جا مسافرت کنید البته تا اوایل پاییز نیز می توانید به این روستای زیبا و سرسبز سفر کنید اما در زمستان ممکن است شرایط آب و هوایی سخت شما را اذیت کند. در ساعات اولیه روز در جاده نمی توان حرکت کرد به دلیل مه غلیظ پس در ساعاتی که غلظت مه کمتر است به این روستا مراجعه کنید.

شرایط بازدید از روستای افرا تخته

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

این روستا در ۳۲ کیلومتری علی آباد کتول قرار دارد و همانطور که در بالا اشاره شد به دلیل مه غلیظ موجود در جاده ها باید با خودروی مجهز به آنجا رفت تا مشکلی برای رفت آمد بوجود نیاید و حتما قبل از حرکت خودروی خود را چک کنید تا اگر مشکلی هر چند کوچک وجود داشت قبل از حرکت آن را رفع کنید. برای حرکت به سمت روستا حتما باک خودرو خود را پر کنید تا از نظر سوخت خودرو با خیال راحت سفر کنید. البته بهتر است برای سفر به این مکان هایی که تابحال نرفته اید یا جادهای سخت و صعب العبوری دارد با وسایل نقلیه مطمئن سفر کنید و بلیط های خود را از شرکتی قابل اعتماد بخرید تا سفری امن و آسوده داشته باشید. شما می توانید بلیط اتوبوس استان گلستان و روستای علی آباد را از مستر بلیط تهیه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.