قلعه زنجیر؛ معرفی + راه های دسترسی

0 573

از آنجائی که شهر سلماس از قدمت و دیرینگی فراوانی برخوردار است، دارای آثار تاریخی متعددی است که هر کدام به دوره ای از تاریخ بر می گردند به خصوص هزاره های پیش از میلاد. یکی از آثار تاریخی این شهر که می تواند بسیار حیرت انگیز و سرشار از هیجان باشد قلعه تاریخی زنجیر است.

در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی درباره این قلعه می پردازیم. پس در ادامه با ما همراهی کنید.

درباره قلعه زنجیر

معرفی قلعه زنجیر

قلعه باستانی زنجیر قالا مابین روستاهای شور گول و تمر ددر جنوب شرقی شهر سلماس بر فراز کوه عظیمی به ارتفاع 500 متر بنا شده است. موقع صعود به کوه در ابتدا هیچ اثری از بنا یا قلعه دیده نمی شود ولی پس از طی چند صد متر به بالا آثاری سنگی از دیوارهای قلعه فوق به چشم می خورد.

این قلعه برای محافظت از دره شورگول – تمر به دشت سلماس ساخته شده است و کاملا جنبه تامین امنیت جاده ای را داشته است که کوهستنان های شمال عراق و شرق ترکیه را به دشت سلماس متصل می کند.

مساحت کوچک این قلعه حاکی از استقرار نگهبان هایی است که در موقع بروز خطر و نزدیک شد قشون دشمن با روشن کردن آتش و یا سایر علائم اخباری دیگر اردوهای مقیم دشت سلماس را آگاه کرده یا این که جلو عبور دشمن را از باریکه مزبور می گرفتند.

از دیگر موضوعات قابل بحث در زنجیر قالا وجود سفال های مختلف از دوران مختلف تمدن آذربایجان است، مثلا اشکال منظم به صورت عدد هفت مسلسل به وفور به چشم می خورد. یا اشکال دیگری مانند امواج آب یا دایره های کوچک و بزرگ در سفال شکسته های زنجیر قالا وجود دارد. با توجه به آثار سنگی دیوارهای این قلعه را می توان به دوران اورارتوها یعنی حداقل سه هزار سال قبل تخمین زد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر سلماس و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “سلماس” را مطالعه نمایید.

معماری قلعه زنجیر

معماری قلعه زنجیر

دیوارهای زینجیر قالا از نوع ملاط دار و بدو ملاط است. ملاط سنگ ها از نوع آهک است و با توجه به نزدیکی معدن در نزدیکی قلعه، موضوع استفاده از آهک ارزان تائید می شود. دیوارهای جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب قدیمی تر به نظر می رسد. زیرا بدون استفاده از ملاط آهکی و فقط با استفاده از وزن سنگ ها چیده شده است.

دیوارها بسیار با شکوه است و مشخص است ساخت آنها زحمت زیادی برده است. در سه متری دیوار در یک صخره اطاقکی با پایه های سنگی و دیواری با خشت خام دیده می شود. در این اطاقک آثاری از چند لایه تمدن دیده می شود.

از 10 لایه تمدن در 5 لایه زغال و خاکستر دیده می شود و بقیه لایه ها آهکی و شکل طاق قلعه دایره ای است. در زنجیر قالا همچنین دخمه ای سنگین دیده می شود که بطف جنوب کنده شده و  ارتفاع آن 185 سانتی متر و دارای سقفی گنبدی شکل است.

اگر دوست دارید به این شهر سفر کنید و از آثار باستانی و تاریخی آن دیدن کنید می توانید بلیط اتوبوس سلماس را به صورت آنلاین و از طریق مستر بلیط تهیه کنید.

راه های دسترسی به قلعه زنجیر

این قلعه در جنوب شرقی سلماس قرار دارد بنابراین برای اینکه خود را به این مکان برسانید بهتر است از خودرو شخصی یا تاکسی استفاده کنید.

شرایط بازدید از قلعه زنجیر

استفاده از کفش و لباس مناسب از شرایط اصلی بازدید از این قلعه است. این قلعه در بالای کوه قرار دارد بنابراین برای دیدن آن باید از کوه بالا بروید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.