پیست اسکی وزنه

0 145

یکی از اشکال گردشگری، گردشگری زمستانی به شمار می رود که افراد در زمستان به سمت مناطقی که دارای جاذبه های گردشگری هستند حرکت می کنند. گردشگری زمستانی و فعالیت ها و ورزش های زمستانی، یعنی فعالیت هایی که به بارش مناسب برف وابسته است. مقصد ورزش های زمستانی می تواند اینگونه تعریف شود: «یک واحد جغرافیایی، اقتصادی و اجتماعی که مشتمل بر شرکت ها، سازمان ها، فعالیت ها و … است و برای سرویس دهی یا خدمات رسانی به گردشگران، نیازمند فعالیت ها و ورزش های زمستانی و اطمینان از برف کافی در محدوده است». همچنین گردشگر زمستانی عبارت است از «فردی که با انگیزه پرداختن به ورزش های زمستانی و لذت بردن از جاذبه های طبیعی وابسته به برف سفر می کند. در این زمینه، اسکی رایج ترین و پرطرفدارترین ورزش زمستانی شناخته می شود». به همین سبب در کشورهای توسعه یافته، برف به طلای سفید مشهور شده است. در ایران نیز در مناطق برف گیر پیست های اسکی متعددی ساخته شده اند که یکی از آنها پیست اسکی وزنه به شمار می رود و سالانه افراد زیادی به آنجا سفر می کنند. افرادی که می خواهند به این محل بروند در ابتدا اقدام به خرید بلیط اتوبوس سقز می کنند و سپس راهی این محل می شوند.

معرفی پیست اسکی وزنه

معرفی پیست اسکی وزنه

از میان شهرستان های غربی کشور که دارای جاذبه های گردشگری متنوعی هستند، می توان به سقز اشاره کرد. این شهرستان در استان کردستان قرار دارد و یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری این استان به حساب می آید. شهر سقز در ارتفاع 1500 متری از سططح دریا، بر روی دو تپه واقع است که رود کوچکی به نام ولیخان آنها را از هم جدا می کند. کوچه ها و معابر سقز، با توجه به اوضاع طبیعی آنجا، دارای فراز و نشیب های فراوان است و چشم انداز پله مانندی به یناهای شهر داده است. همانطور که گفتیم این منطقه دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است که یکی از آنها پیست اسکی وزنه نام دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. پیست اسکی وزنه بر دامنه شمالی کوه وزنه و به طرف روستای خاپوره‌ده قرار گرفته ‌است. خاپوره‌ده، روستایی از توابع بخش مرکزی در شهرستان سقز به شمار می رود. ای پیست اسکی با نام پیست اسکی سقز نیز در بین مردم شهرت دارد. کوه وزنه در ۴۰ کیلومتری غرب شهر سقز و نزدیک روستای خاپوره‌ده قرار گرفته است و ۲۷۱۵ متر ارتفاع دارد. این کوه جزء کوهستان زاگرس است و تونل گردنه خان از دامنه آن عبور می‌کند.

ساختار و طبیعت پیست اسکی

ساختار و طبیعت پیست اسکی

پیست اسکی سقز از قله با ارتفاع ۲۷۰۰ متر شروع و به سمت پایین و با شیب بسیار مناسب تا ارتفاع ۲۰۰۰ متر امتداد می ‌یابد، طول این مسیر به ۱۵۰۰ متر می ‌رسد و اختلاف ارتفاع آن از ابتدا تا انتهای در حدود ۷۰۰ متر می شود. از آنجایی که ارتفاعات گردنه خان و خصوصا کوه وزنه با آغاز اولین بارش‌های پاییزی و تقریباً از اواسط آبان ماه پر برف می شود، آذر ماه شروع فصل اسکی در کوه وزنه به حساب می‌آید. تا اواسط اردیبهشت برف قابل اسکی در این پیست باقی می ماند به همین خاطر به مدت 6 ماه می توان در این منطقه به اسکی پرداخت. لازم به ذکر است که عمق برف در اواخر فرودین ماه در تمام طول پیست بیش از یک متر خواهد بود. در این مکان امکانات متعددی وجود دارد که در صورت رفتن به آنجا می توانید از آنها بهره مند شوید. از امکانات این پیست می توان به بالابر اسکی اشاره کرد که به طور همزمان ظرفیت ده نفر را دارد.

راه های دسترسی به پیست اسکی

راه های دسترسی به پیست اسکی

اگر می خواهید از این پیست دیدن کنید باید به شهرستان سقز بروید تا بتوانید به گردش در این منطقه بپردازید. برای رفتن به این محوطه باید از جاده سقز به بانه استفاده کنید تا به آن برسید. می توانید از وسایل نقلیه عمومی هم استفاده کنید و به این ناحیه بروید، برای اینکار می توانید بلیط مورد نظرتان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و به آنجا بروید.

بازدید از پیست اسکی وزنه

برای بازدید از این محل نیازی نیست هزینه بپردازید ولی برای استفاده از خدمات آن باید هزینه ای را پرداخت کنید. در هر روز از هفته تمایل دارید می توانید به این محوطه بروید ولی اگر می خواهید از خدمات آن استفاده کنید بهتر است آخر هفته را برای سفر انتخاب کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.