آبشار توف نمکی

0 199

آبشارها یکی از بهترین جاذبه های گردشگری به شمار می روند که سالانه افراد زیادی برای طبیعت گردی به آنها مراجعه می کنند. طبیعت گردی سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است که از محیط زیست حفاظت و به بهبود زندگی افراد کمک می کند. اصول طبیعت گردی عبارت اند از حداقل تأثیرات مخرب، ایجاد آگاهی و احترام زیست محیطی و فرهنگی، فراهم آوردن تجربه‌ی سازنده برای میزبانان و میهمانان، درآمدزایی مستقیم برای حفظ محیط زیست، فراهم آوردن سود اقتصادی و بهبود زندگی برای اقوام محلی و افزایش توجه به شرایط سیاسی اجتماعی و زیست محیطی کشور. هدف این سفر مناطق بکر طبیعی به شمار می رود و منطقه مورد نظر اصولا فاقد امکانات اقامتی و تأسیسات است. درجه سختی این سفر به صورتی است که شرکت کنندگان باید قادر به حمل کوله های شخصی و جعبه محتوای مواد غذایی باشند و پیاده روی در مسیری با پستی و بلندی به مدت تقریباً یک ساعت یا بیشتر را تجربه کنند. در ایران از این مناطق بکر بسیار هستند که یکی از آنها آبشار توف نمکی در استان خوزستان و شهرستان رامهرمز به شمار می رود. در این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد این پدیده طبیعی اطلاعات جامع و کاملی را برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم.

درباره آبشار توف نمکی

شهرستان رامهرمز یکی از شهرستان های استان خوزستان به شمار می رود که در قسمت شرقی این استان قرار دارد و دارای قدمتی بالا است. این شهرستان آب و هوایی گرم دارد به همین خاطر در فصل زمستان محل مناسبی برای سفر به شمار می رود. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری زیادی را بیابید که شامل پدیده های طبیعی و آثار تاریخ می شوند. یکی از این جاذبه ها آبشار توف نمکی محسوب می شود. این آبشار در امتداد یک جاده مال رو که از منطقه کمپ رامهرمز شروع می شود و به سمت کوه‌های ابوالفارس « باب الفارس » می رود قرار دارد. فاصله آبشار از شهر رامهرمز تقریباً ۱۵ کیلومتر می شود. این آبشار به خاطر زیبایی که دارد سالانه گردشگران و به خصوص طبیعت گردان زیادی را به سمت خود می کشاند. دوری آن از شهر و هیاهوی آن باعث شده است که افراد زیادی راهی آن شوند.

ساختار و طبیعت آبشار

آبشار توف نمکی طولی برابر با 60 و عرض 20 متر دارد که دارد به علت حجمی که دارد با نام توف که در زبان محلی به معنای سفید است شناخته می شود. آب این آبشار بسیار شور است از این لحاظ لقب نمکی را از آن خود کرده است. در قسمت بالایی آبشار می توان درختان انجیر و پیچک را مشاهده کرد که خود زیبایی خاصی به محیط داده اند و در کنار آبشار محیطی مصفا را به وجود آورده اند. آبشار پس از فرو ریختن از صخره ها در زیر پای خود حوضچه  ای را به وجود آورده است که در آن می توان ماهی های آبشور زیادی را دید که زیستگاهشان این محل است. کسانی که علاقمند به شنا و آب تنی  هستند می توانند در این آب به آب تنی بپردازند و زمانی را به خوشی و دور از دغدغه بگذرانند. همچنین در کنار آبشار چشمه آب گوگردی نیز وجود دارد.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای دیدار از این محل نیاز است در ابدا خود را به شهر رامهرمز برسانید و پس از آن با وسایل حمل و قل عمومی به این منطقه بروید. برای رفتن به رامهرمز می توانید بلیط اتوبوس رامهرمز را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمتر از چند دقیقه تهیه و سپس سفر خود را آغاز کنید.

بازدید از آبشار توف نمکی

در صورتی که می خواهید از این مکان بازدید کنید، نیازی به پرداخت ورودی ندارید و می توانید به این مکان بروید. گشت و گذار در این منطقه در اواخ زمستان می تواند بسیار دلچسب و هیجان انگیز باشد. به خاطر داشته باشید از آسیب زدن به محیط آن جدا خودداری کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.