تنگ هرایرز

0 616

استان فارس، جزء استان های قدمت دار و تاریخی کشور ایران محسوب می شود و از روستاها و شهرهای متعددی تشکیل شده است. هر یک از روستاها یا شهرهای این استان، زیبایی منحصر به فرد خود را دارند و هر کدام به نوعی می توانند گردشگران را به خود جذب کنند. یکی از همین شهرهای بسیار زیبا و پر جاذبه در استان فارس، نور آباد ممسنی است. این شهر که نزدیک پایتخت استان فارس، یعنی شهر شیراز واقع شده، دارای جاذبه های تاریخی، گردشگری و حتی مذهبی بسیار زیادی است. یکی از این مکان های پر طرفدار و بی نهایت زیبا، تنگ هرایرز نام دارد. این محیط به خوبی می تواند تمام نیازهای توریستان و گردشگران را برای یک تفریح بر طرف کند و روح تک به تک آن ها را با استفاده از مکان آرام و آب شفاف، جلا دهد. حال در ادامه مجله مستر بلیط، می توانید تمام جزئیات این منطقه گردشگردی را مشاهده کنید.

درباره تنگ هرایرز

قطعا یافتن مکانی که هم سر سبز باشد و هم آبی زلال از آنجا رد شود، کار نسبتا دشواری است و در برخی از مناطق این امکانات با هم یافت نمی شود. تنگ هرایرز، محیطی است که در بین کوه های بلند و کوتاه شهرستان نور آباد ممسنی واقع شده و خود را در دل طبیعیت مخفی کرده است. یکی از نکات بسیار مورد توجه این تنگه، آب خوش رنگ آن است. چشمه تنگ هرایرز آبی نسبتا فیروزه ای رنگ دارد و همین موضوع سبب شده است تا افراد حتی از روی کنجکاوی، به آنجا بروند و پس از مشاهده نمودن منطقه، حیرت زده شوند. تنگ هرایرز با وجود این که تنها یکی از حاذبه های متعدد نورآباد ممسنی است؛ اما به تنهایی جایگزین بقیه جاذبه های گردشگری می شود. این مکان، هنوز به طور کامل برای تمام مردم آشکار نشده است و تنها افراد بومی و برخی از گردشگران از آن اطلاع دارند. به همین دلیل اکثر ماه های سال مخصوصا در زمستان خلوت است و کمتر کسی به آنجا می رود. البته هرچه در زمستان، طرفداران زیادی وجود ندارد، اما در تابستان و بهار، گردشگران نمی توانند هوس شنا کردن در آب خنک و خوش رنگ این تنگه را از دست دهند.

آب و هوای تنگ هرایرز چگونه است؟

آب و هوای تنگ هرایرز چگونه است؟

قطعا تا کنون متوجه شده اید که تنگه در بین کوه ها قرار دارد و قطعا هم آب و هوای آن کوهستانی و خشک است. به همین دلیل توصیه نمی شود که در فصل زمستان برای بازدید از تنگ هرایرز بروید؛ زیرا ممکن است که دچار برف یا سرمای شدید شوید. البته این موضوع درست است که نور آباد ممسنی دارای آب و هوای گرم و خشکی است، اما به این معنی نیست که در فصل زمستان برف و باران دور این شهرستان را خط بکشد. اگر قصد بازدید از این بهشت مخفی و زیبا را دارید، می توانید در اوایل بهار که هوا هنوز کمی خنک است و یا تابستان به آنجا بروید و از آب هوای خنک کوهستانی تنگه لذت ببرید.

تاریخچه تنگ هرایرز

نام تنگه هرایرز، از روستای هرایرز که کمی در بالاتر از این تنگه قرار دارد بر گرفته شده است و تقریبا همان افراد محلی شهرستان نورآباد این نام را برای تنگه انتخاب کرده اند. البته امروزه از روستا به جزء چند ساختمان متروکه قدیمی، جزئیات زیادی مشاهده نمی شود، زیرا در سال های قبل، زلزله ای رخ داد و روستا به دلیل این که از خانه های خشت و گلی تشکیل شده بود، نسبتا از بین رفت و خانه های زیادی در آن ویران شدند؛ مردم محلی روستا هم به بقیه روستاهای اطراف یا شهرستان نور آباد ممسنی، مهاجرت کردند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب بالا ذکر شد، این تنگه در بین کوه ها قرار گرفته و به نوعی پنهان است. به گونه ای که برای مشاهده کردن زیباترین جاذبه گردشگری نور آباد ممسنی یعنی تنگ هرایرز، پس از گذراندن روستای هرایرز، باید از بین کوه ها و صخره های بلند و کوتاه عبور کنید تا آب فیروزه ای رنگ و زلال تنگه را مشاهده کنید. پس از یافتن این آب جاری، راه خود را ادامه که دهید، می توانید شاهد زیاد شدن درختان و سرسبزی اطراف هم نیز باشید. در آخر مسیر که بالای صخره ای نسبتا بلند ایستادید، می توانید آبشارهای کوچک و ضعیف تنگه را که از بین درختان و علوفه ها به سمت دریاچه روان، جاری می شوند را مشاهده و چشم های خود را با دیدن این صحنه بسیار زیبا و حیرت انگیز، از تمام آلودگی های شهر پاک کنید. تنگ هرایرز، با وجود این که در بین کوه ها قرار گرفته و کمی هم نسبت به بقیه مکان های نورآباد ممسنی ناشناخته است، اما بهترین مکان برای گذراندن یک روز به دور از شلوغی و استرس محسوب می شود؛ زیرا صدای دل انگیز آب و نسیم خنکی که از بین درختان و علوفه های این تنگه گذر می کنند، حتی قابلیت بر طرف کردن شدید ترین بیماری های روحی و روانی را دارند. همچنین این تنگه دارای پوشش گیاهی متنوعی نیز است که در ادامه مستر بلیط انواع آن ها را برای شما شرح می دهیم.

پوشش گیاهی تنگ هرایرز

این مکان، بهشت مانند، همانند بقیه جاذبه های طبیعی کشور، دارای پوشش گیاهی متنوعی می باشد که اگر در فصل این گیاهان برای بازدید از تنگه بروید، می توانید از آن ها استفاده کنید. برخی از این گیاهان و درختان عبارت اند از: بادام، بلوط، خاکشیر، سرخس، بنه و انواع دیگری از گیاهان درمانی و گیاهی. نکته مثبت دیگری که درباره این تنگه وجود دارد، این است که تمامی افراد کاملا به صورت رایگان می توانند از این گیاهان و درختان استفاده کنند. البته این‌ نکته را از یاد نبرید که برای استفاده کردن از گیاهان تنگه هرایرز، حتما باید آن ها را بشناسید؛ زیرا گیاهان سمی و میوه های سمی هم به صورت خودرو در بین بقیه گیاهان و علوفه ها رشد کرده اند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید کردن از تنگ هرایرز، هیچ محدودیتی مثل ساعت یا روز وجود ندارد و در هر زمانی که مایل باشید می توانید به آنجا بروید. البته توجه داشته باشید که تنگه یک محیط کوهستانی است و با وجود این که تا کنون حیوان خطرناکی در آنجا دیده نشده، اما بازهم پیشنهاد نمی شود که شب را در آنجا سپری کنید. همچنین برای بازدید از تنگه، حتما وسایل لازم را به همراه داشته باشید، زیرا برای رسیدن به آب زلال و خوش رنگ تنگه هرایرز، باید کمی به دل کوه ها نفوذ کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که در مطالب قبل ذکر شد، این مکان در نور آباد ممسنی استان فارس واقع شده است و پس از گذشتن از روستای قدیمی هرایرز، می توانید کوه هایی که تنگه در بین آن پنهان شده را به راحتی مشاهده کنید.  برای رفتن به این تنگه، می توانید بلیط اتوبوس را تهیه کنید و سپس همراه با تورهای مخصوص گردشگری برای بازدید از تنگه هرایرز بروید. دسترسی به تنگه با تمامی وسایل نقلیه امکان پذیر است و تا جایی که کوه ها ارتفاع زیاد یا خیلی کم نگرفته اند، می توانید از وسیله نقلیه خود استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که نمی توان وسیله را تا چشمه برد و راه های اصلی مسیر تنگه را باید بخاطر فراز و نشیب ها، با پیاده روی بگذرانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.