بم یکی از شهر های ایران است که در استان کرمان قرار دارد و به سبب ارگ تاریخی بم که در آن قرار دارد این شهر شهرت بسیاری در بین گردشگران دارد. زلزله ای که در این شهر اتفاق افتاد باعث شهرت بیشتر آن شد. این شهر که دارای قدمت زیادی است به جزء ارگ بم آثار تاریخی دیگری نیز دارد و در گذشته به پاریس ایران مشهور بود. بم نه تنها بین گردشگران ایرانی بلکه بین جهانگردان نیز معروف و پر طرفدار است و هر کسی که به ایران می آید مطمئنا از این شهر نیز بازدید خواهد کرد. آب و هوای بم گرم و خشک است اما به علت مجاورت با کویر آب و هوای متغیری دارد، به ‌طوری‌که گاهی اوقات در تابستان‌ ها گرم‌ترین و در زمستان ‌ها سردترین نقطه کشور گزارش شده ‌است. به خاطر وجود همچین آب و هوائی بهتر است در فصل های خنک سال به این شهر سفر کنید تا از گرما در امان باشید. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تایخی این شهر به نام تل آتشین دارستان که کمتر شناخته شده است اطلاعاتی در اختیارتان می گذاریم.

معرفی تل آتشین دارستان

معرفی تل آتشین دارستان

محوطه های باستانی از جمله آثار تاریخی هستند که پس از بررسی های آنها می توان به اطلاعات مهمی در مورد گذشتگان دست پیدا کرد. در  بسیاری از مناطق کشور اکنون می توان برخی از این محوطه های تاریخی را مشاهده کرد که توسط تعداد زیادی از محققان مورد بررسی قرار می گیرند.  یکی از این محوطه های تاریخی که در 35 کیلومتری شهر بم قرار دارد تل آتشین دارستان است که تاریخ آن به زمان نوسنگی بر می گردد. تل آتشین بم یکی از روستاهای اولیه پیش از سفال یا بی‌ سفال است در جنوب شرق ایران قرار دارد و در آن بقایای معماری چشمگیری از خشت‌، ابزار‌های سنگی، یک مورد اسکلت دفن شده و … مشاهده  شده است. زمان کشف شدن این محوطه بعد از زلزله بم اتفاق افتاد. این محوطه به خاطر اهمیتی که دارد در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختار تل آتشین دارستان

پلان خانه ‌های تل آتشین چهارگوش و اِل (L) شکل بوده‌ و ممکن است به صورت دوطبقه ساخته شده بودند، که در طبقه بالا برای زندگی می کردند و طبقه پایین برای انبار مورد استفاده بوده است. مصالحی که برای ساخت بنا ها استفاده می کردند گِل و سنگ بوده است و برای پوشش سقف نِی به کار برده اند.  جهت‌گیری فضاها از شمال شرقی به جنوب غربی بوده‌ است که به ‌نظر می‌رسد بر اساس جهت وزش باد غالب در منطقه بوده باشد و اجاقی کوچک در دیوار اتاق ساخته می‌شده‌ است. برای ورود به خانه‌ها احتمالاً از پشت بام استفاده می کردند و بین فضا ها مشترک بوده ‌است. جایی کنار این فضا ها و نزدیک بخش مسکونی، زباله‌دانی قرار داشته ‌است.

برای سفر به بم می توانید از مستر بلیط، بلیط اتوبوس بم را به صورت آنلاین خریداری کنید و از مزایای خرید آنلاین بهره مند شوید و خریدی سریع، مطمئن و امن را به خود هدیه کنید.

راه های دسترسی به تل آتشین دارستان

راه های دسترسی به تل آتشین دارستان

همانطور که قبلا گفته شد این محوطه در 35 کیلومتری شهر بم و در نزدیکی روستای دارستان قرار دارد. پس اگر قصد دیدار از این محوطه تاریخی را دارید باید سفری به این منطقه داشته باشید.

بازدید از تل آتشین

برای  دیدن این اثر تاریخی نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید، فقط بهتر است در طول روز به دیدار آن بروید تا بتوانید تمام قسمت های آن را به راحتی تماشا کنید. لباس و کفش مناسب را فراموش نکنید تا سفری راحت داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *