مسجدها که در تمام شهرهای ایران وجود دارند، نشان دهنده دینی هستند که از گذشته در بین عموم وجود داشتند. مسجدها از همان گذشته برای عبادت و زیارت کردن ساخته می شدند که امروزه هم می توان شاهد بود هنوز مساجد کاربردی همانند قدیم دارند. حال از آنجایی که وجود این زیارتگاه ها بسیار برای عموم ایرانی مهم است و نقش بسزایی در دین اسلام دارند، هر یک از شهرها، دارای مسجد جامعه ای هستند. مسجد جامع ها هم همان طور که از نام آن ها مشخص است، مکانی برای عبادت به صورت گروهی یا جمعی هستند. مسجد جامع تکاب هم یکی از همین مکان های زیارتگاهی است که اهمیت بسیاری برای مردم بومی دارد. این مکان، با وجود این که یکی از مجموعه های زیارتگاهی است، اما جزء بناهای تاریخی شهر تکاب هم به شمار می رود. اگر راجع به بقیه اطلاعات این مسجد جامع بی نظیر کنجکاو هستید، کافی است که این مقاله را تا انتها در وب سایت مستر بلیط، همراهی کنید.

درباره مسجد جامع تکاب

درباره مسجد جامع تکاب

مسجد جامع تکاب، علاوه بر این که جزء مساجد مهم تکاب محسوب می شود، یک اثر تاریخی نیز است. زیرا ساخت آن به سال های قبل باز می گردد. از همین رو، گردشگران بسیاری به عنوان یک مکان و بنای تاریخی از آن دیدن می کنند. بدون شک، معماری زیبا و منحصر به فرد آن، به خوبی می تواند نشان دهنده معماری و فرهنگ اصیل ایرانی باشد.

تاریخچه مسجد جامع تکاب

این مسجد در اواخر دوره قاجار، تاسیس و ساخته شده است و از آن زمان تا کنون، مردم بومی تکاب، هنوز به عنوان یک مکان زیارتگاهی و تاریخی از آن استفاده می نمایند. همچنین جالب است بدانید مسجد جامع به عنوان یکی از آثار تاریخی و مذهبی، در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. حال در ادامه مجله مستر بلیط، به شرح توضحیات قسمت های مختلف این بنا می پردازیم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این مسجد زیبا، توسط غلام حسین معمار باشی تبریزی، ساخته و طراحی شده است. در واقع با توجه به معماری منحصر به فرد آن، می توان گفت این بنای تاریخی، جزو زیباترین مساجد تکاب و حتی ایران هم شناخته می شود. ایوان قدیمی، شبستان، طاق ها و … نمونه ای از قسمت های این مجموعه هستند که به زیبایی آن افزوده اند. در اصل مسجد با مصالحی از آجر، گل، آهک، سنگ و … ساخته شده که استفاده از این مصالح در ساخت آن باعث شده است، تا دوام و عمر مسجد زیاد شود.

شرایط بازدید از مسجد جامع تکاب

شرایط بازدید از مسجد جامع تکاب

برای بازدید از مسجد تکاب، شما باید در ابتدا به این شهر سفر کنید که این کار هم با تهیه بلیط اتوبوس تکاب، صورت می گیرد. همچنین مسجد در ساعات خاصی از روز باز است و افراد می توانند از آنجا بازدید کنند. حتما اگر قصد دیدن این بنای تاریخی و مذهبی را دارید، بهتر است به این ساعات توجه فرمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

قطعا تا کنون به خوبی متوجه شده اید که این مسجد در تکاب واقع شده است. اگر بخواهیم به آدرس دقیق تر آن اشاره کنیم، می توان گفت این بنا در خیابان امام خمینی و شهرستان تکاب قرار گرفته است که برای بازدید از آن می توانید از تمام وسایل نقلیه، بدون محدودیت، استفاده نمایید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *