ایستگاه راه آهن طبس

ایستگاه راه آهن طبس کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

قطار یکی از جذاب ترین وسیله های سفر به شمار می رود. استفاده از قطار برای سفر کردن،  می تواند خاطرات و تجارب جدید را بیافریند. این وسیله دارای مزایا و معایبی است که بر روی کیفیت سفر اثر می گذارند. بهتر است اول در مورد مزایای آن صحبت کنیم. اولین و اصلی ترین مزیت آن ایمن بودن قطار است.

به ندرت پیش می آید از سوانح قطار خبری شنیده شود. دومین مزیت آن را می توان در آزادی عملی که برای افراد در حین سفر ایجاد می کند دانست. موقع استراحت به راحتی می توانید بخوابید و در بین سفر کاملا آزادید که به رفت و آمد در محوطه قطار بپردازید. از معایب آن محدودیت در مقاصد سفر است. در این مقاله از مجله گردشگری مستر بلیط به سراغ راه آهن طبس می رویم و شما را با کلیه قسمت های این ایستگاه آشنا می کنیم.

ایستگاه راه آهن طبس

درباره ایستگاه راه آهن طبس

ایستگاه راه آهن طبس به عنوان اداره کل ایستگاه های راه آهن شرق شناخته می شود. این ایستگاه راه آهن جزو ایستگاه های پایانه ای است این به این معنی است که خط پایان راه آهن به شمار می رود و مقصد نهایی به حساب می آید. همچنین جزو ایستگاه های گار نیز محسوب می شود. ایستگاه های گار ایستگاه هائی هستند که دارای تشکیلات درجه یک هستند و تعدد خطوط  و میزان فعالیت در آنها بیشتر از بقیه ایستگاه ها است.

ایستگاه های راه آهن شرق

این خط راه آهن دارای۹۵۰ کیلومتر خط شامل ۷۷۶ کیلومتر خط اصلی، ۷۴ کیلومتر خطوط انشعابی و ۹ کیلومتر خطوط فرعی بارگیری صنعتی تجاری، ۹۱ کیلومتر خطوط فرعی مانوری ایستگاهی و مجموعاً ۳۹  ایستگاه باری و مسافری است و در سال 1384 افتتاح شده است. راه آهن شرق مانند تمامی راه آهن های دیگر کشور تعداد زیادی ایستگاه دارد که این ایستگاه های آن به شرح زیر است:

مبارکه، چغارت، طبس، جندق، نمکی، حصار جلال، کامه، رخ، تربت حیدریه، شادمهر، نصرآباد، کال شور، یونسی، بجستان، آهنگ، قاسم‌آباد، جزین، بشرویه، غنی‌آباد، عشق‌آباد، شیرگشت، ده شور، نمکزار، طبس، کال زرد، عباس‌آبادریزو، شهید منتظر، تل حمید، رباط پشت بادام، خنج، رمل، چاه محمدو، بهاباد، سه‌چاهون، پیروزی، بیشه‌در، سالار، رشت‌خوار، چمن‌آباد، سلامی، خواف، سنگان و معدن زغال سنگ پرواده.

قطارهای اختصاصی این اداره کل طبس – تهران، طبس – مشهد، خواف – تهران و قطارهای عبوری و کمربندی نیز مشهد – یزد، مشهد – کرمان، مشهد – بندرعباس و مشهد – شیراز است.

مسیرهای ایستگاه راه آهن طبس

هر ایستگاه قطار دارای مسیر هایی است که هم به مقصد آنها سفر دارد و هم از سمت آنها پذیرای قطارهای مختلفی است. از جمله این مسیر های این ایستگاه طبس – تهران، طبس – مشهد، طبس – بندر عباس، طبس – یزد، طبس – کرمان و طبس – شیراز هستند.

ایستگاه راه آهن طبس

مسیر طبس به تهران

قطار های سه ستاره 4 تخته الوند و سه ستاره 6 تخته پارسی در مدت زمان 16 ساعت این مسیر را می پیمایند. این قطارها دارای امکاناتی همچون کتابخانه، ویلچر، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه و ارتباط داخلی هستند. شرکت مسافربری ریلی رجا برگذار کننده این سفر است.

مسیر طبس به مشهد

مدت زمان این سفر 7 ساعت است که توسط شرکت جوپار، ریل سیر کوثر، رجا و بن ریل تدارک دیده می شود. قطارهای موجود در این مسیر شامل قطار 3 ستاره 6 تخته كویر واگن کوپه‌ای 6 نفره، قطار 4 ستاره غزال واگن کوپه‌ای 4 نفره و قطار 4ستاره4تخته امید واگن کوپه‌ای 4 نفره می شود. این قطارها دارای امکاناتی مانند توالت سیار، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران و سیستم تهویه هستند. ایستگاه های بین راهی این مسیر شامل ده شور، شیر گشت، غنی آباد، بشرویه، جزین، قاسم آباد، آهنگ، بجستان، تربت حیدریه، کاشمر، تربت و سلام است.

برای خرید بلیط قطار می توانید از طریق سایت مستر بلیط اقدام کنید و بلیط سفرتان را به صورت آنلاین خریداری کنید.

مسیر طبس به بندرعباس

در این سفر شما به مدت 15 ساعت در راه هستید و از ایستگاه هائی همچون شهید منتطر، جندق، سه چاهون، بیشه در، جنت آباد، بیاض، احمد آباد، میمند، سیرجان، گل گهر، قره تپه و تزرج می گذرید. این سفرها توسط قطار 4 ستاره غزال واگن کوپه‌ای 4 نفره انجام می‌شود. شرکت مسافربری ریلی ریل سیر کوثر مسئولیت های سفرهای این مسیر را بر عهده دارد. از امکانات موجود در این قطار می توان کتابخانه، سرویس فرنگی، WiFi، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، ارتباط داخلی و روزنامه را برشمرد.

مسیر طبس به یزد

فاصله این دو شهر در مدت زمان تقریبا 7 ساعت پیموده می شود و در این مسیر از ایستگاه هائی مانند شهید منتظر، جندق، چادرملو، ساغند، خوشومی، دره انجیر، نی باد، ریگ، زرین، توت، اردکان، میبد و نطر آباد عبور می کند. شرکت ریل کوثر سیر که مسئول این سفر است آن را توسط قطار 4 ستاره غزال واگن کوپه‌ای 4 نفره انجام می دهد. این قطار شامل کتابخانه، سرویس فرنگی، WiFi، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، ارتباط داخلی و روزنامه است.

مسیر طبس به کرمان

این مسیر در مدت زمان 9 ساعت 15 دقیقه با قطار 4 ستاره غزال واگن کوپه‌ای 4 نفره و قطار 3 ستاره 6 تخته كویر واگن کوپه‌ای 6 نفره صورت می پذیرد. این سفر توسط شرکت مسافربری ریلی بن ریل و شرکت مسافربری جوپار برنامه ریزی و اجرا می شود.

ایستگاه راه آهن طبس

مسیر طبس به شیراز

این سفر را می توانید در مدت زمان 17 ساعت انجام دهید. برای این سفر،  قطار چهار ستاره 4 تخته امید واگن کوپه‌ای 4 نفره در نظر گرفته شده است. برنامه ریزی و اجرای آن بر عهده شرکت مسافربری ریلی رجا است. از امکاناتی که در قطار می توانید بیابید کتابخانه، ویلچر، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران و سیستم تهویه هستند.

برای خرید بلیط قطار طبس روش های غیر حضوری و حضوری بسیاری وجود دارد که با توجه به مشغله ای که افراد این روزها دارند بهترین روش خرید غیر حضوری، یعنی خرید اینترنتی بلیط قطار است.

امکانات ایستگاه راه آهن طبس

هر ایستگاه راه آهن امکاناتی را در دل خود جای داده است تا مسافران موقع مراجعه به آن از آنها استفاده کنند و مدت زمان لذت بخشی را در آنجا سپری کنند. از جمله امکاناتی که در این ایستگاه راه آهن جای گذاری شده است می توان به سرویس بهداشتی، نمازخانه، دستگاه خودپرداز، پارکینگ، بوفه خرید خوراکی، گیشه های فروش بلیط و سکوهای سوار و پیاده شدن مسافر اشاره کرد.

راه‌های دسترسی به ایستگاه راه آهن طبس

این ایستگاه در خارج از شهر طبس قرار گرفته است و فاصله آن تا مرکز شهر حدود نیم ساعت است. بنابراین برای رسیدن به هر نقطه از شهر می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مثل تاکسی های ویژه  استفاده کنید. این تاکسی ها در زمان رسیدن قطار در ایستگاه مستقر هستند و برای تردد بین شهر و ایستگاه می توانید آنها را به کار ببرید.

راه‌های ارتباطی با ایستگاه راه آهن طبس

آدرس طبس، بلوار راه آهن، ایستگاه راه آهن طبس
تلفن
۰۵۶۳۲۸۱۲۰۰۱
۰۵۶۳۲۸۱۳۰۳۰ – ۰۵۶۳۲۸۱۳۰۱۱-۱۳

اگر نظری در این مورد دارید می توانید در بخش کامنت ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستربلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان خرید خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید،  رزرو آنلاین هتل شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. حاج حبیب پاسخ

    به نظرم باید یک رمپ چهارصد کیلومتری از طبس به اصفهان زده بشه و قطار از روی شن های روان به اصفهان برسه و بعدشم از کاشان به قم و تهران و تا خوزستان هم از طبس به مشهد برن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *