دریاچه سد شیاده

0 163

سفر یکی از جذابیت های زندگی شهری امروزی به شمار می رود و افراد برای فرار از زندگی روتین و روزمرگی به سفر پناه می برند. در این سفر به مناطق طبیعی روز به روز بیشتر طرفدار پیدا می کند و همین امر موجب شده است که نوعی از سفر به نام طبیعت گردی ایجاد شود. طبیعت گردی به طور عمومی شامل سفرهای زیست محیطی پایدار و بازدید و لذت بردن از طبیعت با ترویج محافظت از آن، تاثیر گذاری کمتری نسبت به بازدید کننده و دست اندرکار کردن مردم بومی است. مهم ترین انگیزه ای که امروزه، گردشگران به دیدن جاذبه های طبیعی تشویق و ترغیب می کند، حس کنجکاوی گردشگران کاوشگر در شناخت و مطالعه گیاهی و جانوری نایاب و ذخایر طبیعی است. در جهان امروز، توریسم رویکرد گسترده ای به موضوع طبیعت گردی دارد، زیرا مردم در حال سفر به مناطق طبیعی هستند و از چشم اندار های طبیعی، حیوانات وحشی، گیاهان و … لذت می برند. این بخش علاوه بر درآمدزایی نقش مهمی را در محافظت از محیط زیست گیاهی و جانوری ایفاء می نماید علاوه بر آن منشاء درآمد برای بومیان منطقه خواهد بود. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است و یکی از آنها دریاچه سد شیاده در استان مازندران و شهرستان بابل محسوب می شود.

معرفی دریاچه سد شیاده
 

معرفی دریاچه سد شیاده

شهرستان بابل یکی از شهرستان های شمالی ایران و استان مازندران به شمار می رود که سالیانه افراد زیادی با خرید بلیط اتوبوس بابل راهی این شهرستان می شوند و از جاذبه های گردشگری آن دیدن می کنند. این شهرستان یکی  از مراکز گردشگری استان مازندران محسوب می شود که برخی از جاذبه های گردشگری آن امامزاده قاسم بابل، منطقه بندپی، آرامگاه شیخ موسی، مقبره ملا محمد شهرآشوب، مسجد نوعلم، روستای فیروزجاه، تالاب لنگور، روستای حمزه کلا شش پل ، آبشار تیرکن (هفت آبشار) و … هستند. دریاچه سد شیاده نیز یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می رود که در بین اهالی منطقه و مسافران طرفداران زیادی دارد. این دریاچه در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی بابل واقع و پشت سدی ایجاد شده که بر روی رودخانه چلیم یکی از سرشاخه های رودخانه بابلرود در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی این شهرستان بسته شده است. طبیعتی زیبا گرداگرد این دریاچه را فراگرفته، به همین خاطر در بین طبیعت گردان و دوستداران طبیعت بسیار محبوبیت پیدا کرده است. افراد زیادی چه از بیرون از استان و چه از داخل آن به این منطقه می روند و زمانی را در طبیعت زیبای آن می گذرانند.

طبیعت و جاذبه های گردشگری دریاچه

طبیعت و جاذبه های گردشگری دریاچه

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد جاذبه های گردشگری و طبیعت این دریاچه اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم، پس اگر به دیدن این دریاچه علاقه دارید آن را از دست ندهید. همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم در اطراف این دریاچه طبیعتی بی نظیری وجود دارد که دیدار از آن خالی از لطف نیست. این دریاچه در احاطه درختان سرسبز و زیبا و همچنین کوه های سر به فلک کشیده قرار دارد. این منطقه دارای آب و هوایی مطبوع و پاک است که از ویژگی های پر اهمیت آن محسوب می شود. در ای محل می توان فعالیت های مختلفی نظیر پیاده روی، صعود به ارتفاعات نزدیک سد شیاده، کشتی لوچو، ماهیگیری و قایقرانی را انجام داد. در این محل می توانید وسایل ماهیگیری را کرایه کنید و به ماهیگیری بپردازید. نوع سد شیاده خاکی با هسته ی رسی است و ارتفاع پی آن  در حدود 32.8 متر و طول تاج آن 450 متر می شود. این سد قادر است سالانه نزدیک به 6 میلیون متر مکعب را ذخیره کند که آب آن برای 2000 هکتار زمین های شالیزار منطقه استفاده می شود.

راه های دسترسی به دریاچه

راه های دسترسی به دریاچه

برای اینکه از این سد دیدن کنید باید در ابتدا راهی شهرستان بابل شوید و پس از آن خود را به روستای شیاده برسانید. فاصله روستای شیاده از شهر بابل در حدود 32 کیلومتر می شود که هم می تانید با وسایل نقلیه عمومی و هم با خودرو شخصی به این محل بروید. برای خرید بلیط وسایل نقلیه می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و به این ناحیه سفر کنید.

بازدید از دریاچه سد شیاده

برای دیدار از این سد نیاز به شرایط خاصی نیست و می توانید در هر زمانی که تمایل داشتید سفر خود را انجام دهید. بهتر است وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید تا در آنجا دچار مشکل نشوید. برای گشت و گذار در این ناحیه زمانی در حدود یک روز کافی به نظر می رسد البته این سلیقه شما بر می گردد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.