شهر باستانی دقیانوس

شهر باستانی دقیانوس؛ معرفی + راه های دسترسی

جیرفت که شهری تاریخی با قدمت بالاست در استان کرمان قرار دارد. این شهر تعداد زیادی اثر تاریخی را در خود جای داده است که باعث می شود سالانه تعداد زیادی از گردشگران به قصد دیدار این آثار به این شهر سفری داشته باشند. جیرفت آب و هوایی گرم دارد که بهتر است برای سفر به آن یکی از فصول سرد سال را انتخاب کنید، تا گرمای هوا موجب اذیتتان نشود و مانع گشت و گذارتان در منطقه شود.

به طور دقیق مشخص نیست که شهر امروزی جیرفت چه زمانی در محل فعلی احداث شده است اما کهن سالان در سخن ها و خاطرات خود محل فعلی شهر را دشتی باز و خالی از سکنه توصیف می کنند که هیچ اثری از آبادانی در آن نبوده است. عدم وجود بناهایی کهن و با قدمت بیش از 80 سال تا اندازه ای نشان دهنده‌ درستی این سخنان است زیرا هیچ یک از بناهای قدیمی و کهن شهر جیرفت عمر بیشتری از قدمت یاد شده ندارند.

شهری باستانی در نزدیکی این شهر وجود دارد که با نام شهر باستانی دقیانوس شناخته می شود و احتمال می رود هسته اصلی شهر قدیمی جیرفت بوده است. اگر مشتاق شدید در مورد این محوطه اطلاعات بیشتری کسب کنید، بهتر است به ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط مراجعه کنید.

معرفی شهر باستانی دقیانوس

معرفی شهر باستانی دقیانوس

محوطه‌ی باستانی شهر قدیم جیرفت معروف به شهر دقیانوس یا آ نچنان که مردم محل می شناسند، کَلِنگی، محوطه ی بسیار بزرگی است که بیش از 1200 هکتار مساحت دارد. این محوطه در سمت غرب و تقریبا چسبیده به شهر کنونی جیرفت واقع شده است. با توجه به پژوهش های صورت گرفته محوطه‌ی یاد شده در حقیقت بقایای شهر جیرفت بوده، که در متون تاریخی و جغرافیایی از آن نام برده شده است.

این شهر مهم ترین مرکز شهری در بخش جنوبی ایالت کرمان تا دریای پارس در سده های آغازین تا میانی هجری بوده، که با نام ولایت جیرفت شناخته می شده است. نقش تاریخی و تحول ساز این شهر و منطقه‌ی جنوب کرمان (با مرکزیت شهر جیرفت) پس از حمله‌ی غزها و فروپاشی دولت سلجوقیان کرمان، رفته رفته با وجود توانمندی ها و امکانات فوق العاده‌ی خود  کمرنگ و کمرنگ تر شد، تا این که به جرأت می توان گفت که این منطقه‌ی بزرگ تا سده‌ی حاضر عملا نقش مهم و چشمگیری در تحولات و رخدادهای ایالت کرمان و به طور کلی کشور ایفا نکرد و به عنوان یک منطقه‌ی درجه چندم به شمار می رفت.

تاریخچه شهر دقیانوس

تاریخچه شهر دقیانوس

منابع و متون جغرافیای تاریخی و تاریخی از جیرفت به عنوان یکی از کوره ها خوره یا کوره، به معنی حِصه، بخش یا ناحیه و در تقسیمات کشوری آن روزگار چیزی برابر با شهرستان امروزی مهم ایالت کرمان یاد کرده اند. بر اساس کاوش های باستان شناختی، مرکز این کوره، همان محوطه‌ی باستانی است که نزد اهالی به «شهر دقيانوس» و یا «كَلِنگی» معروف است.

اين محوطه‌ی بسيار بزرگ كه بقايای آن در محدوده ای به مساحت بيش از 40 کیلومتر مربع پراكنده شده است. چوبک بر اساس رنگ های تند و شاداب و نقش مایه های پرکار تا اندازه ای جلف و سبک سرانه متعلق به این دوره، شهر جیرفت را در دوران سلجوقی یک جامعه‌ی شهری تازه به دوران رسیده‌ی مصرفی توصیف کرده است.

ساختار شهر دقیانوس

ساختار دقیق این شهر به علت کم بودن تحقیقات به صورت دقیق مشخص نیست ولی می توان گفت شهر دارای محله های متعدد بوده و هر محله دارای تأسيسات و بناهای عمومی مانند دكان ها، گرمابه ها و حتی مسجد بوده است.

فشردگی آثار در این شهر گویای بافت فشرده ی شهری با تأسیسات مهم شهری، کلان شهری با جامعه‌ی مصرفی و مردمی سرزنده و بورژوا است که به علت ثروت همواره مورد تهدید و چپاول بوده است. اين شهر دژی با چهار دروازه داشته است كه با نام های «دروازه شاپور»، «دروازه سیرجان»، «دروازه بم» و «دروازه مصلی» نامیده می شده اند و مسجد جامع شهر كه از آجر ساخته شده بود، نزدیک دروازه‌ی بم قرار داشت.

هواپیما گزینه ای آسان و راحت برای سفر به جیرفت است، برای خرید بلیط هواپیمای جیرفت می توانید از مستر بلیط استفاده کنید و از تخفیفاتی که بر روی برخی از بلیط های خود اعمال می کند بهره مند شوید.

ساختار شهر دقیانوس

راه های دسترسی به شهر باستانی دقیانوس

برای اینکه از این محوطه دیدن کنید باید به شهر جیرفت بروید، این شهر در نزدیکی جیرفت قرار دارد. برای سفر به جیرفت می توانید از اتوبوس، هواپیما و قطار استفاده کنید و خود را به این شهر برسانید.

شرایط بازدید

دیدن این مکان به صورت رایگان است و بازدید از آن برای عموم آزاد است و می توانید در طول ساعات اداری به این مکان مراجعه کنید. در زمان بازدید بهتر است کفش مناسب به پا داشته باشید تا در طول بازدید دچار مشکل نشوید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرمان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *