تپه صندل کنار

0 241

جیرفت از شهرستان های استان کرمان است و یکی از قدیمی ترین مناطق این استان به شمار می آید. این شهرستان سرشار از  آثار تاریخی است که هر یک از آنها از دوره تاریخی متفاوتی به جای مانده اند. شهرستان جیرفت در فاصلة 234 کیلومتری جنوب استان کرمان واقع شده و 650 متر از سطح دریا بالاتر است، این شهرستان از شمال به بم، از مغرب به بافت، از جنوب به کهنوج و عنبرآباد و از شرق به استان سیستان و بلوچستان محدود می شود. شهرستان جیرفت با وسعت 8600 کیلومتر وسعت، در نیمه جنوبی استان کرمان قرار گرفته است. شهرستان جيرفت داراي دو نوع اقليم بري شديدِ خيلي خشك، گرم تا معتدل و اقليم برّي، خشك، نيمه گرم تا خنك است. تنوع آب و هوایی و فاصله ی اندک میان هوای سرد و خنک (کوهستان های ساردویه و دلفارد و جبال بارز) تا هوای گرم و سوزان (دشت جیرفت) در این شهرستان، تفاوت های فرهنگی و حتی قومی را باعث شده است؛ به گونه ای که مردمان کوهستان نشین و مردمان دشت نشین جیرفت، در عین همگونی های چشمگیر، تفاوت های کاملاً مشخصی با یکدیگر از نظر فرهنگی و زبانی دارند. این شهرستان بر اساس جذابیت هایی که دارد می تواند یکی از مقاصد اصلی گردشگری در استان کرمان باشد. در این بخش از مجله مستر بلیط به بررسی یکی از آثار گردشگری این شهرستان یعنی تپه کنار صندل می پردازیم، پس با ادامه این مطلب همراه باشید.

معرفی تپه کنار صندل

معرفی تپه کنار صندل

تپه کنار صندل در 25 کیلومتري جنوب شهر جیرفت در استان کرمان و در نزدیکی روستای کنار صندل  واقع شده است. این تپه، باقی مانده یک بناي یادمانی باشکوه که از حدود4200 الی 4300 سال پیش برجاي مانده و به احتمال زیاد کاربری این بناي عظیم مذهبی بوده است. در این منطقه دو تپه وجود دارد که با نام تپه کنار صندل جنوبی و شمالی شناخته می شود این دو تپه در فاصله چند کیلومتر از هم قرار دارند و ارتفاعشان به ترتیب 13 و 21 متر است. این دو تپه در دوران هزاره سوم پیش از میلاد، بخش هایی از یک شهر بزرگ به وسعت 6 کیلومتر مربع بوده اند. این شهر حدود 800 متر از محل کنار صندل جنوبی در جهت شرق تا بستر کنونی هلیل رود و 1400 متر به سمت شمال تا کنار صندل شمالی کشیده شده بود. همچنین این شهر دست کم 800 متر به سمت غرب یعنی تا بستر باستانی هلیل رود و دست کم 500 متر در جهت جنوب امتداد داشته است. در نزدیکی این دو تپه، قلعه کوچک و گورستان، طی تحقیقات باستان شناسی، نیز پیدا شده است. این تپه از مناطق مهم گردشگري استان کرمان به شمار می رود و گردشگران بسیاري را سالانه به خود جذب می کند. از این تپه آثار تاریخی مختلفی پیدا شده است که در موزه باستان شناسی جیرفت نگهداری می شود اشیایی همچون مجسمه ‌هایی از جنس مفرغ، سفال‌های منقوش و ساده و زیورآلات بسیار زیبایی هستند. این اثر تاریخی در صف ثبت جهانی قرار دارد و به خاطر اهمیتی که دارد در لیست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است.

مشخصات تپه صندل

مشخصات تپه صندل

براي ساخت ساختمان یافت شده در این محوطه از خشت خام و ملات گل و کاه گل استفاده شده است. تمامی خشت هاي بکار رفته در ساخت این بنا داراي ابعادی برابر با 40 × 40 × 10 سانتی متر  هستند و براي ساخت این خشت ها از مواد دیگري نیز در خمیره خشت ها جهت استحکام بیش تر استفاده شده است که این مواد شامل کاه، قطعات ریز سفال و دانه هاي شن و … می شود. مجسمه مردی، که احتمالا یکی از خدایان تمدن ساکن در این منطقه بوده است، به ارتفاع 115 سانتیمتر در درون فرو رفتگی تاقچه مانندی بر روی تپه جنوبی کشف شد. بالا تنه آن برهنه بوده و با رنگ زرد رنگ آمیزی شده و از سینه به بالای آن از میان رفته و زمینه دامن وی نیز با رنگ قرمز رنگ آمیزی شده است.

برای سفر به جیرفت می توانید از بلیط هواپیمای جیرفت استفاده کنید و خرید خود را از مستر بلیط در کمترین زمان و با امنیتی بالا انجام دهید.

راه های دسترسی به تپه کنار صندل

راه های دسترسی به تپه کنار صندل

برای اینکه این محوطه را ببینید باید به شهرستان جیرفت روستای کنار صندل سفر کنید. این سفر را هم می توانید با خودرو شخصی و هم با کمک وسایل حمل و نقل درون استانی انجام دهید.

بازدید از تپه کنار صندل

بازدید از این مکان را باید در می توانید در طی یک یا دو ساعت انجام دهید و بهتر است در زمان بازدید کفش و لباس مناسب به تن داشته باشید تا در حین این کار دچار مشکل نشوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.