ایران از جمله کشورهایی است که در جای جای آن می توان رد پایی از گذشته را پیدا کرد. شهرها و استان های بسیاری در ایران وجود دارند که آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده اند. شهرستان گراش یکی از شهرستان های استان فارس است که آثار تاریخی مختلفی در آن پیدا می شود. این آثار تاریخی هر یک از دوران تاریخی خاصی بر جای مانده اند. این شهر آب و هوایی گرم و خشک دارد به همین خاطر برای سفر به آن بهترین فصول سال پاییز و زمستان است. وجود آثار تاریخی زیاد در آن باعث شده است یکی از مقاصد سفر برای دوستداران تاریخ این مرز و بوم باشد. در میان این آثار تاریخی می توان برکهٔ کل، قلعهٔ همایون‌دژ، برکهٔ حاج‌اسدالله، برکهٔ حاج‌اسدالله، سد تنگ آب و … را نام برد. البته این ها تنها تعدادی از آثار تاریخی موجود در این شهرستان است که سالانه بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود می کشاند. در این بخش از مجله مستر بلیط به رسم همیشگی به سراغ یکی از این آثار تاریخی رفته ایم و اطلاعاتی درباره آن گردآوری کرده ایم که برای شما شرح می دهیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

معرفی سد تنگ آب

معرفی سد تنگ آب

در ایران می توان طیف گسترده ای از آثار تاریخی را مشاهده کرد که هر یک از آنها از دورانی تاریخی به جای مانده اند. یکی از انواع آثار تاریخی که می توان در ایران دید، سد ها هستند. این سازه ها که نشان از ذوق و استعداد مهندسان ایرانی در گذشته دارند، امروزه علاوه بر اینکه همچنان با عنوان سد کاربری دارند اثری گردشگری و تاریخی نیز شناخته می شوند. یکی از این سدها با نام سد تنگ آب شهرت دارد و در شهرستان گراش استان فارس قرار دارد. سد تنگ آب که نام خود را از تنگه ای با همین نام گرفته است، در جهت جنوب غربی گراش واقع در کوه سیاه در زیر قله‌ای به نام «بُنِ مُرُک» قرار دارد و مربوط به دورهٔ ساسانیان می شود که در دورهٔ صفویان مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته و سه پشت ‌بند جهت جلوگیری از تخریب آن در همین زمان ساخته شده‌ است. از آنجایی که این بنا جزء سازه های منحصر به فرد باقی مانده از گذشته  است آن را در لیست آثار ملی به جای دادند.

معماری سد

این سازه، دیواری با ارتفاع زیاد است که در مسیر رودخانه قرار دارد. برای ساخت آن از مصالح بومی استفاده کرده اند که شامل سنگ و ساروج می شود و از استحکام بالایی برخوردار و طول آن حدود 13 متر است. اگر می خواهید به شهر گراش سفر کنید اتوبوس از گزینه های به صرفه و با امنیت بالاست و برای خرید بلیط اتوبوس می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید.

راه های دسترسی به سد

راه های دسترسی به سد

برای اینکه بتوانید از این بنا دیدن کنید باید به 6 کیلومتری شهر گراش بروید، این کار را می توانید از طریق تاکسی های درون شهر و یا خودرو شخصی انجام دهید. هر چند که این کار با خودرو شخصی بسیار راحت تر است زیرا در آن مکان دسترسی به خودرو عمومی به سختی امکان پذیر می شود. اگر ببا خودرو شخصی به این مکان رفتید باید در جاده چک چک قرار بگیرید و پس از آن باید مقداری از مسیر تا سد را پیاده طی کنید.

بازدید از سد تنگ آب

اگر به دیدن این سد رفتید این نکات را در نظر داشته باشید که این اثر در بیرون از شهر قرار دارد و بهتر است لباس و کفش مناسب به همراه داشته باشید. کلیه وسایل مورد احتیاجتان را با خود به همراه داشته باشید. در ضمن دیدار از آن می توانید ساعاتی را نیز در طبیعت اطراف آن به سر ببرید و لحظات خوشی را به گشت و گذار در طبیعت بگذرانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *