زندان سلیمان؛ معرفی + راه های دسترسی

0 431

زندان سلیمان کجاست؟ بسیاری از افراد وجود دارند که تنها برای دیدار اط اثار تاریخی یک منطقه به آنجا سفر می کنند. خوشبخاته ایران از جمله کشورهائی است که به علت قدمت بالائی که دارد در جای جای آن آثار تاریخی بسیار که هر کدام متعلق به دوره ای اسن قابل یافت است.

یکی از شهرهای ایران که در منقطه ای قرار گرفته که دارای قدمتی به اندازه خود ایران است تکاب است. تکاب شهری است دارای آثار تاریخی‌ای است که شاید بتوان گفت از منحصر به فرد ترین ها در ایران و چه بسا در جهان هستند.

تخت سلیمان و زندان سلیمان که از آثار تاریخی تکاب و قبل از اسلام هستند شهرتی جهانی دارند. بنابراین ما در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ زندان سلیمان رفته ایم تا شما را با این اثر تاریخی و طبیعی که از گذشتگان به جای مانده است بیشتر آشنا کنیم.

درباره تخت سلیمان

معرفی تخت سلیمان

تقریبا در فاصله سه کیلومتری سمت غرب تخت سلیمان، زندان سلیمان قرار دارد و این کوه مخروطی شکلی است که از کوه های اطراف خود یکصد متر بلند تر است که از رسوب آهکی تشکیل شده است.

آب دریاچه بر اثر شکستن دیواره های کوه به خارج راه یافته و چشمه جوشان آن نیز خشک شده و یا چند صد متر دورتر به طرف مغرب به صورت چند چشمه کوچک از زمین بیرون می آید. دهانه این دریاچه که اکنون خشک شده و شبیه یک کوه آتشفشان با است با ابعاد 50×60 متر است. در کف این دریاچه سنگ هایی از بالای دیواره های دریاچه فرو ریخته به چشم می خورد.

در زمان وجود معبد روی این کوه اشیاء گرانبهائی به عنوان قربانی به داخل دریاچه، که در آن زمان آب داشته، ریخته شده بود، ولی تمامی اشیائی که در دریاچه بوده، متاسفانه بر اثر وضع خاص زمین در کف دریاچه از بین رفته و نابود شده و در نتیجه از لحاظ باستانشناسی هیچ گونه تحقیقی میسر نگردید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تکاب و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شهر تکاب” را مطالعه نمایید.

تاریخچه زندان سلیمان

تاریخچه زندان سلیمان

به نظر برخی از محققان زندان سلیمان معبد مقدس قوم مانر را در تمام منطقه دره ساروق و در قرون هشتم و هفتم قبل از میلاد مسیح بوده است و این امر در منابع تاریخی اورارتوئی ها و آسوری ها ذکر شده است.

احتمالاً در قرن هفتم قبل از میلاد مسیح زندان سلیمان توسعه یافته و به صورت یک دژ مستحکم در می‌آید و که به سرعت این کار انجام شده است زیرا صفه صندوقی شکل در قسمت شمالی کوتاه و خیلی سطحی و بدون دقت ساخته شده است و علت آن شاید وجود خطر فوری از طرف آسوری ها و اورارتوها بوده است.

آنگاه در این دژ  محکم یا بهتر است بگوئیم پناهگاه، در قسمت جنوبی کوه که مسطح تر است یک دهکده بسیار محقر بنا شده بود. دیوارهای این دهکده در دو مرحله ساخته شده اند به طوریکه از شواهد موجود بر می آید عمر این دهکده از یک قرن تجاوز نکرده است.

تمام ساختمان زندان سلیمان بر اثر آتش نابود شده که مشخص است این حریق نتیجه یک جنگ بوده است. زیرا در نقاط مختلف نوک های نیزه و اسکلت انسانی یافت شده است. پس از بروز آتش، دیگر زندان مورد سکونت قرار نگرفته  و احتمالا مدت کوتاهی پس از خاموش شدن آن، سطح آب دریاچه نیز پائین رفته است.

قسمت های مختلف زندان سلیمان

قسمت های مختلف زندان سلیمان

تقریبا در دو سوم ارتفاع این کوه در قرن هشتم قبل از میلاد یک ساختمان ایجاد گردیده بود که بر طبق نظر محققان یک معبد بوده اشت. تقریبا در سه چهارم محیز این کوه یک حصا در یک ارتفاع مساوی دیه می شود و این حصار به صورت صندوقچه ساخته شده بود، بدین تریتب که از اطاق های جنب یکدیگر تشکیل می شده و در فواصل منظم یکی از این اطاق ها به صورت برج و بارو جلوتر از سایر اطاق ها ساخته شده است. یک صفه در جلوی این حصار ادامه دارد و از سه دروازه می توان به داخل زندان وارد شد در حالیکه دروازه شرقی دروازه اصلی بوده  و راه هایی از دره به سوی آن بالا می رفته است.

از حصار صندوقی و سایر ساختمان های داخل زندان چیزی جز بقایایی از سنگ های نا منظم بهم چسبیده شده چیزی باقی نمانده است و فقط قسمت های پائین حصار هنوز محفوظ مانده و می توان فرض کرد که روی قسمت متشکل از سنگ های نا منظم قسمت هایی از خشت و گل ساخته شده بوده زیرا در برخی نقاط زندان حصارهائی از خشت و گل دیده می شود.

بالاتر از دروازه شرقی تالارهای مستطیل شکلی کشف شده که احتمالا محل سکونت موبدان بوده است. در قسمت داخلی ساختمان یک صفه بزرگ با حیاطی که جنب آن قرار دارد روی بلندی به چشم می خورد. یک جوی آب در صخره ایجاد شده بود و بر اثر رسوب آب مجدداً پر شده، علی الظاهر آبی را که از شکاف کوه بیرون می‌آمده به دور این ساختمان می گردانده است و هم از لحاظ زبان شناسی و هم از لحاظ زمین شناسی دلیل قطعی بر این است که دریاچه لااقل هنگام وجود ساختمان‌های دوره اول تا پایین‌ترین لبه خود که به سمت جنوب کوه قرار دارد آب داشته است.

در مقابل صفه مورد اشاره که ابعاد آن کوچکتر از آن است که بتواند ساختمان بزرگی را تحمل کند برای یک منظور و مذهبی و روحانی ساخته شده بود و اینکه این صفه بلافاصله در نزدیکی و در ارتفاع یکسان با پایین ترین نقطه شکاف لبه دریاچه قرار دارد نشانه آن است که بین دریاچه و این صفه یک ارتباطی وجود داشته است.

با توجه به این نشانه ها تصور می رود که زندان سلیمان یک معبد و صفه محل آتشکده بوده و به این ترتیب ارتباط بین آب و آتش که برای یک معبد و آتشکده ضروری بوده، نزدیک یکدیگر وجود داشته است کما اینکه این امر بعدا یعنی در دوره ساسانیان در مورد تخت سلیمان نیز صدق می‌کند.

راههای دسترسی به زندان سلیمان

راه های دسترسی به زندان سلیمان

این منطقه در نزدیکی تخت سلیمان قرار دارد.

بازدید از زندان سلیمان

موقعی که به دیدار تخت سلیمان می روید در همان زمان بهتر به تماشای این مکان نیز بروید و از جذابیت های آن بهره مند شوید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.