یکی از شکل های سفر، طبیعت گردی به شمار می رود که در آن گردشگران به سمت جاذبه های طبیعی حرکت می کنند و اوقات فراغت خود را در کنار آنها می گذرانند. یکی از این جاذبه ها، تالاب ها به شمار می روند. تالاب ها از جمله مولدترين محيط هاى جهان اند. آ نها گهواره هاى تنوع زيستى دنيا هستند كه با فراهم ساختن آب و قابليت زادآورى اوليه، نقش مهمى در بقاى گونه هاى بى شمارى از گياهان و جانوران وابسته به خود ايفا می کنند. اين اكوسيستم ها از ارزش اقتصادى زيادى برخوردارند كه از جمله آ نها مى توان تأمين آب، شيلات (بيش از دو سوم برداشت محصول ماهى جهان وابسته به سلامت مناطق تالابى است)، زراعت (از طريق حفظ آب و نگهدارى مواد غذايى حاصل از دشت هاى غرقابى)، توليد چوب، منبع انرژى لجنى و گياهى، چشم انداز تفريحى و گردشگرى، پشتيبانى از تنوع گسترده حيات وحش و حفاظت ميليون ها نفر از عواقب فاجعه بار سيل ها، طوفان ها و امواج دريا را نام برد. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای تالاب های زیادی است و تعدادی از آنها در شهرستان پلدختر قرار دارد و با نام  تالاب‌های پلدختر شناخته می شوند.

معرفی تالاب‌های پلدختر

معرفی تالاب‌های پلدختر

شهرستان پلدختر یکی از شهرستان های استان لرستان محسوب می شود که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد. شهرستان پلدختر از شمال و شرق به شهرستان خرم‌آباد، از غرب و شمال غربی به شهرستان رومشکان و کوهدشت، از جنوب به استان خوزستان و ایلام محدود می شود. در بخش های مختلف این شهرستان آب و هواهای متنوعی حاکم است به طوری که شهر پلدختر آب و هوای گرمی در تابستان و معتدل و نسبتاً سرد در زمستان دارد، اما در شرق و شمال شهرستان پل‌دختر آب و هوای سردی در زمستان احساس می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. در شهرستان پلدختر  تالاب های زیادی وجود دارد که از این منطقه با هفت تالاب دائمی و چهار تالاب فصلی می توان به عنوان شهر تالاب های این استان نام برد. جغرافیای خاص این شهرستان باعث شده است خیلی از زمین شناسان این منطقه را بهشت زمین شناسان بدانند. تالاب‌های پلدختر در ۵ کیلومتری جنوب شهر پلدختر قرار دارند که هر ساله به خصوص در اواخر زمستان و فصل بهار میزبان طبیعت‌ دوستان زیادی می شود. طبیعت اطراف این تالاب ها بسیار زیباست و علاوه بر این مأمن جاندارن بسیاری نیز محسوب می شود. در گویش محلی به مجموع این یازده تالاب گوری گفته می شود و به عنوان مهم ترین اکوسیستم های آبی هستند که نقش بسزایی در تعدیل آب و هوا، تامین آب، بقا و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، ایجاد زیستگاه پستانداران ،پرندگان و آبزیان محسوب می‌شوند.

درباره تالاب های پلدختر

درباره تالاب های پلدختر

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم در این منطقه 7 تالاب دائمی و 4 تالاب فصلی وجود دارد که در ادامه درباره آنها اطلاعاتی را ارائه می دهیم.

تالاب تکانه

این تالاب در ارتفاعات چول شهرستان پلدختر و در پانصد متری جنوب شرقی تالاب لفافه قرار دارد و مساحت آن برابر با پنج هکتار می شود که عمق آن نیز پنج متر است. پوشش گیاهی این منطقه شامل گیاهان نی می شود. ارتفاع متوسط منطقه از سطح دریا حدود 600 متر است. نزدیک ترین شهر به این منطقه شهر پلدختر و روستای گری باباخان نزدیکترین روستای دارای سکنه به این منطقه است.

تالاب لفانه

این تالاب در سه کیلومتری جنوب غرب روستای میرآباد (ولیعصر) واقع شده که دارای مساحت ده هکتاری است. این منطقه از گیاهان نی پوشیده شده و به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حمایت قرار گرفته است. لفافه از دو تالاب تشکیل می شود که به وسیله تپه‌ای از یکدیگر جدا می ‌شوند. لفانه بالایی شش هکتار مساحت دارد و آب آن شیرین است و گرداگرد آن را تپه هایی احاطه کرده اند. لفانه پایینی که کوچکتر است، چهار هکتار وسعت دارد. آب این تالاب از طریق باران تامین می شود و ارتفاع آن از سطح دریا هفتصد و هشتاد متر است. پوشش گیاهی غالب این تالاب نی و پونه است و جاندارنی مثل ماهی سیاه، زالو و لاک پشت در آن زندگی می‌ کنند.

تالاب لفانه

تالاب بلمک

این تالاب در 7 کیلومتری جنوب غربی شهر پل دختر در کنار روستای میرآباد واقع شده است و با مساحت چهارده هکتار، بزرگ‌ ترین تالاب این منطقه به شمار می رود. متأسفانه چندین سال است که مساحت قابل توجهی از آن توسط کشاورزان تبدیل به مزرعه شده، به طوری که به صورت یک تالاب فصلی کوچک و موقتی درآمده است. این در حالی است که سالانه بیش از پانزده گونه پرنده، که تعدادی از آنها جزء گونه‌ های کمیاب هستند، به این تالاب و دیگر تالاب ‌های شهرستان مهاجرت می ‌کنند. امروزه مساحت آن به 8 هکتار رسیده و منبع تأمین آب آن بارندگی است. گیاهانی چون نی، جگن و پرندگانی چون غاز و کاکایی را در آن می توان دید.

از دیگر تالاب های این منطقه می توان به تالاب پیکه، تالاب گُلم سوزه، تالاب تاف 1 و 2، تالاب جمجمه، تالاب سیاه، تالاب زردابه اشاره کرد.

راه های دسترسی به تالاب ها

راه های دسترسی به تالاب ها

برای اینکه از این تالاب ها دیدن کنید باید در ابتدا راهی شهرستان پلدختر شوید و سپس با وسایل نقلیه عمومی به این منطقه بروید. برای رفتن به شهرستان پلدختر، بلیط اتوبوس پلدختر را می توانید به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این محل برسانید.

بازدید از تالاب‌های پلدختر

برای دیدار از این تالاب ها بهترین زمان اواخر زمستان و اوایل بهار به حساب می آید زیرا هوا بسیار مطبوع و تالاب ها بیشترین حجم آب خود را دارند. مدت زمانی که برای این بازدید باید صرف کنید بستگی به تمایل خودتان دارد. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به این منطقه دیدار از این تالاب ها را از دست ندهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *