بندر سیریک یکی از شهرستان های جنوبی ایران و در استان هرمزگان است، مرکز این شهرستان، شهر بندری سیریک به شمار می رود. شهرستان سیریک از شمال به شهرستان میناب و از جنوب به شهرستان جاسک و از شرق به شهرستان بشاگرد و از غرب به دریای عمان می رسد. یکی از ویژگی های شهرهای جنوبی کشور، به خصوص آنهایی که در حاشیه دریای عمان و خلیج فارس قرار دارند، طبیعت متفاوت و زیبایشان است. شهر بندری سیریک یکی از شهرهای جنوبی کشور است که با توجه به سابقه تاریخی که دارد، در آن آثار تاریخی و فرهنگی زیادی نهفته است. این شهر با توجه به قرارگیری در حاشیه دریای عمان دارای جنگل های حرا، مزارع کشاورزی و باغ‌ های سرسبز و نیز طبیعت بیابانی است. این دو مورد، طبیعت بی نظیر و آثار تاریخی، در کنار هم از این شهرستان مقصدی پر طرفدار برای گردشگری به وجود آورده است و سالانه افراد زیادی به این منطقه می روند. این ناحیه دارای آب و هوایی گرم و مرطوب است، پس اگر قصد دارید بازدیدی از آن داشته باشید حتما فصل های خنک سال را برای این کار انتخاب کنید تا از گرمای آزار دهنده هوا دور باشید. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی این شهرستان یعنی معبد عشاق اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم.

معرفی معبد عشاق

معرفی معبد عشاق

آرامگاه در فرهنگ و تمدن بشری همیشه جایگاه ویژه ای داشته و بخش مهمی از روند تکمل معماری را در گذر تاریخی شامل می شود. تمدن های کهنی مثل مصر، ایران بین النهرین بناهای عظیم و ماندگاری را در این حوزه به یادگار گذاشته اند. برخی از آرامگاه ها مربوط به افرادی به شهرت فراوان هستند ولی برخی دیگر نیز به کسانی تعلق دارند که تنها در دوران خود شناخته شده بودند. یکی از این نوع آرامگاه ها در شهرستان سیریک استان هرمزگان قرار دارد و متعلق به عشاق جوانی است که باعث شده اند با نام معبد عشاق مشهور شود. این دو نفر که در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند، میر محمد سالار تاج الدین و بی بی سعده (حریره) نام دارند.

داستان معبد عشاق

داستانی در مورد این آرامگاه روایت می شود که صحت آن به درستی مشخص نیست. گفته می شود دو جوان با نام های میر محمد و سعده از دو خانواده که با هم دشمنی داشته اند عاشق هم می شوند و تصمیم به ازدواج می گیرند که با مخالفت شدید خانواده ها رو به رو می شوند. سماجت و پا فشاری این دو منجر به مرگ هر دویشان می شود. قبل از مرگ میر محمد خوابی دیده بود که بنا بر آن خواب به پدرش وصیت می کند که پس از مرگش جنازه اش را بر روی شتری بگذراند و رها کنند، سعده نیز همین درخواست را از خانواده اش می کند. این گونه می شود که پس از مرگشان جنازه هایشان را بر روی شتری گذاشتند و رها کردند. شتر در مکان کنونی معبد نشست و سال ها بعد خانواده هایشان در این مکان یادبودی برای آن دو ساختند. روایتی که در مورد ساخت این بنا وجود دارد این است که به جای آب در ساختمان آن از شیر شتر استفاده شده است!

معماری معبد عشاق

معماری معبد عشاق

این نبا ساختمانی با پلان مربع است که در سقف آن نیز گنبدی دیده می شود. ارتفاع آن از کف ۱۲۰ سانتی متر و دهانه طاق ها و یا عرض مدخل آن ۶۰ سانتی متر است. مجموعه حواشی و حجاری ها تزئینی وابسته به مدخل یا در ورودی کاملآ مشخص نیستند، ولی در حدود ۴ متر بلندی و ۵/۳ متر عرض دارند. برای تزئینات آن از گچبری و ظروف چینی و سفالی چسبانده شده به دیوار داخلی استفاده شده است. در حاشیه بالای معبد عبارت وصل علئ علی (ع) /رضا(ع) و صل علی امام حسین (ع) شهید کربلا نوشته شده است. نقش برجسته ‌ها که به صورت نقوش دایره‌ ای و لعابین و خطوط برجسته نستعلیق و ثلث از آیات و احادیث منقوش در بالا و اطراف در و پنجره‌ها، همه نشانه‌هایی از معماری سلسله بزرگ صفویان دارند. پنجره‌ های بنا طاق دارند و به صورت مستطیل و حلزونی شکل ساخته شده‌اند.

برای سفر به سیریک می توانید از اتوبوس استفاده کنید و بلیط اتوبوس را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید و از تخفیفاتی که بر روی برخی از بلیط های آن اعمال می شود بهره ببرید.

راه های دسترسی به معبد عشاق

راه های دسترسی به معبد عشاق

برای این که این بنا را از نزدیک ببنید باید به شهرستان سیریک و شهر گوروک بروید. شهر گروک در فاصله 13 کیلومتری از سیریک قرار دارد. برای رفتن به آنجا هم می توانید از خودرو شخصی و هم وسایل حمل و نقل عمومی موجود در بندر سیریک استفاده کنید.

بازدید از معبد عشاق

دیدن بنا نیازی به هزیه ندارد و می توانید به صورت رایگان آن را ببنید. بهتر است کفش و لباس مناسب به تن داشته باشید تا راحت مسیر هایی که نیاز است پیاده بروید را بپیمائید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *