ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه

ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه کجا هستند؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

شهر ارومیه با وجود 736،224 نفر جمعیت و مساحت 10،548 هکتار در قسمت شمال غربی کشور قرار دارد. بیشترین راههای ارتباطی این استان از طریق مسیر زمینی انجام می شود. در شهر ارومیه برای مقاصد داخل استانی و خارج استان پایانه های مختلفی تعبیه شده است. ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه کجا هستند؟ سوالی است که در این بخش پاسخ آن را پیدا خواهید کرد.

برای سفر به یک مقصد مشخص نیاز است که از ترمینال مخصوصی استفاده کرد. در این بخش به توضیح ترمینال های این شهر می پردازیم. برای خرید بلیط اتوبوس پایانه ها فقط کافی است از مستر بلیط استفاده کنید و تنها با چند کلیک بلیط اتوبوس خود را با بهترین قیمت و شرایط خریداری کنید.

معرفی ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه

ترمینال شهیدان کاملی ارومیه

ترمینال شهیدان کاملی ترمینال اصلی شهر ارومیه محسوب می شود. از این ترمینال برای سراسر ایران سفرهای مختلف وجود دارد و در قسمت شرقی شهر ارومیه واقع شده است. این ترمینال در سال 1359 تاسیس شده است که با طرح های توسعه ای مختلفی که در آن انجام شده است به حالت کنونی خود رسیده است. اگر قصد سفر به شهر های بیرون از استان و استان های با فاصله بالا را داشته باشید، باید از این ترمینال استفاده کنید.

در این ترمینال علاوه بر اتوبوس های بین شهری می توانید از تاکسی های بین استانی نیز استفاده کنید. مقصد تاکسی های موجود در ترمینال بیشتر برای مناطقی همچون تهران و تبریز است. در حال حاضر طرح هائی برای گسترش ترمینال در دست اقدام است. در ترمینال ارومیه تعداد 28 شرکت داخلی و 9 شرکت بین المللی فعالیت دارند. انتقال این ترمینال به قسمت دیگر شهر از چشم اندازهای بیست ساله شهرداری ارومیه است.

از طرح های عمرانی برای این ترمینال می‌توان تخریب دیوار سمت بلوار هفت تیر به طول 180 متر، زیرسازی و خاكبرداری ورودی این پایانه، ایجاد فضای سبز در محوطه پایانه به مساحت یكهزار و 870 مترمربع، بتن پلاك كردن محوطه و پیاده رو سازی به مساحت سه هزار و 500 مترمربع و جدول گذاری 900 متری، احداث استراحتگاه رانندگان، ایجاد غرفه مطبوعاتی برای اصحاب رسانه به صورت رایگان و ایجاد VIP مسافر با تجهیزات كامل را بیان کرد.

ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه

مسیرهای ورودی و خروجی در ترمینال ارومیه

از این ترمینال ترددهای ورودی و خروجی گوناگونی انجام می شود. از مسیر های خروجی می توان به اصفهان، اهواز، تهران، پلدشت، پیرانشهر، چالدران، خرم آباد، ساری، سردشت، شاهین دژ، شبستر، شیراز، قره ضیاء الدین، قم، کرمانشاه، گرگان، لنگرود، ماکو، مرگن رود، مشهد، مهاباد، همدان و یزد اشاره کرد.

به خاطر وجود تقاضا برای تهران، به این مقصد در ساعات مختلف به صورت روزانه و منظم اتوبوس هائی حرکت می کنند. برای شهرهای پلدشت، پیرانشهر، چالدران، سردشت، شاهین دژ، شبستر، قره ضیاء الدین، ماکو، مرگن رود و مهاباد که فاصله کمی با این شهر دارند در ساعات پر تردد با تقاضای بالا اتوبوس حرکت می کند.

برای تهیه بلیط این مقاصد می توان به صورت روزانه اقدام کرد. برای شهرهای دیگر نیز به صورت منظم و در زمانهای خاص سفرهایی ترتیب داده می شود. مسیرهای ورودی از این ترمینال در مبدا بابل، تبریز، تهران، خوی، رشت، رودسر، شاهین دژ، شبستر، قم، کرج، کرمانشاه، لاهیجان، لنگرود، ماکو، مرند، هادیشهر انجام می شود.

شرکت های اتوبوسرانی فعال در ترمینال

شرکت های اتوبوس رانی مختلفی در این ترمینال دفتر دارند و به فروش بلیط مشغول هستند. این شرکت ها شامل سیر و سفر ارومیه، ترابر بی تا ارومیه – تعاونی 15، گیتی پیما ارومیه، میهن نور آریا ارومیه – تعاونی 4، آسیا سفر ایرانیان ارومیه، اطمینان ارومیه، عدل ارومیه – تعاونی 7، ایران پیما ارومیه – تعاونی 1، میهن پیما ارومیه – تعاونی 8، رویال سفر ایرانیان ارومیه، همسفر تندر ارومیه، همسفر ارومیه، سیرو صفا ارومیه – تعاونی 9، پایانه (ترمینال) شهیدان کاملی و جهان پیما ارومیه – تعاونی 11 می شوند.

این شرکت ها علاوه بر جا به جائی مسافر به انتقال بار نیز می پردازند و مقدار قابل توجه ای از هزینه های آنها توسط حمل بار تامین می شود. برای ارسال بار نیز می توانید به دفاتر این شرکت ها در ترمینال و یا دفاتر آنها در سطح شهر مراجعه کنید. اغلب دفاتر این شرکت در مسیرهای تردد این اتوبوس ها در سطح شهر واقع شده اند.

ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه

امکانات رفاهی ترمینال ارومیه

ترمینال این شهر به علت مساحت نه چندان زیاد و محدودیت در فضا دارای امکانات رفاهی زیادی نیست. از این امکانات می توان به سالن انتظار، سرویس بهداشتی، غرفه های فروش مواد غذایی، غذا خوری و نمازخانه اشاره کرد. این امکانات برای آسایش مسافران در مدت زمان انتظارشان تعبیه شده است.

راه های دسترسی به ترمینال شهیدان کاملی ارومیه

جهت دسترسی به این ترمینال می توانید از طیف وسیعی از وسایل حمل و نقل عمومی از جمله تاکسیهای خطی، اتوبوس های شهری و خودرو شخصی اشاره کرد. فاصله این ترمینال از مرکز شهر ده دقیقه است. این امر باعث شده است که رفت و آمد به این ترمینال بسیار آسان انجام شود. وجود این ترمینال در حاشیه شهر از شلوغی و تردد بیش از اندازه جلوگیری می کند.

این شهر دارای ترمینال دیگری نیز هستند که در ابعاد بسیار کوچک تر از ترمینال شهیدان کاملی است. و حمل و نقل از طریق آنها به صورت محدود تر و برای شهر های نزدیک انجام می گیرد.

اگر به موضوعاتی این چنینی علاقه دارید می توانید مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

ترمینال شهید سلیمانی ارومیه

این پایانه از نوع دولتی نیمه متمرکز و در سال 1363 با مساحت 13500 متر تاسیس شده است. ترمینال شهید سلیمانی تحت مالکیت شهرداری ارومیه است. و با نام پایانه روستائی غرب شناخته می شود. از این ترمینال برای مقاصد روستائی و شهرهای کوچک اطراف شهر ارومیه سرویس هائی در ساعت های  مختلف وجود دارد.

ترمینال شهید علیزاده از ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه

این ترمینال مساحتی برابر با 7000 متر مربع دارد و در سال 1362 تاسیس شده است. این ترمینال نیز مانند دیگر ترمینال های شهر در مالکیت شهرداری ارومیه قرار دارد.

ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه

راه های ارتباطی ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه

ترمینال شهیدان کاملی ارومیه

آدرس بلوار ۷تير پايانه مسافربري شهیدان کاملی شهرداري اروميه
تلفن گویا  ۲۳۵۸۳۱۸-۲۳۶۸۶۳۶
تلفن شکایات ۲۳۳۱۳۱۳
وب سایت   www.terminal.urmia.ir

ترمینال شهید سلمانی

آدرس بلوار ميرزاي شيرازي پايانه غرب
تلفن ۲۷۷۱۷۳۰

ترمینال مسافربری شهید علیزاده

آدرس   بلوار شيخ شلوت پايانه مسافربري شهید علیزاده
تلفن    ۲۳۵۱۰۱۳

اگر درباره ترمینال و پایانه های مسافربری ارومیه نظری دارید می توانید در بخش کامنت ها بنویسید.

برای خرید بلیط اتوبوس می توانید از مستربلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان خرید خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید،  رزرو آنلاین هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *