باغ نشاط لارستان

0 256

در این قسمت از مجله مستر بلیط قصد داریم یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های ایران، باغ نشاط لارستان را به شما معرفی کنیم. لارستان یکی از شهرهای استان فارس است که کمتر کسی نام آن را شنیده است و در گذشته مردم به منطقه وسیعی از جنوب ایران، لارستان می گفتند. شهر لارستان در دوران صفوی از حکومتی نیمه مستقل برخوردار بود و حاکم آن از یک عمارت بسیار باشکوه، که آن را با نام باغ و عمارت نشاط می شناختند، منطقه را نظارت و کنترل می کرد. در حال حاضر این باغ و عمارت زیبا، به عنوان یکی از مهم ترین و جذاب ترین جاذبه های شهرستان لارستان، به شمار می رود و هر ساله افراد زیادی برای بازدید از آن، راهی استان فارس و شهرستان لارستان می شوند. این باغ رویایی ویژگی های بسیار جالب و خاصی دارد، از این رو اگر‌ می خواهید بیشتر با آن ها آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه باغ نشاط لارستان

تاریخچه و قدمت باغ نشاط به قرن 12 و دوره افشار مربوط می شود و در دوره صفویه، از آن به عنوان مرکز حکومت لارستان استفاده می کرده اند. سرانجام نیز این باغ فوق العاده در تاریخ 17 مرداد 1382، جزء فهرست آثار ملی ايران قرار گرفت و هر ساله گردشگران خارجی و ایرانی زیادی از سراسر جهان، با خرید بلیط هواپیما لارستان، به دیدن آن می روند.

تاریخچه باغ نشاط لارستان

نقشه و معرفی بخش های مختلف

باغ نشاط لارستان در واقع مجموعه ای از عمارت و باغ است که هر دو آن ها به نام نشاط مشهور هستند. عمارت نشاط از ساختمان‌ های گوناگونی تشکیل شده است و همان طور که گفته شد، در دوران صفویه محل استقرار حاکم لارستان بوده است. در کل مساحت باغ زیبای نشاط، حدود 1 هکتار است و در آن درختان نخل و کنار بسیار زیبایی وجود دارد.‌ عمارت اصلی این باغ، نیز در سه طبقه ساخته شده است و ابعاد قصر، 135 × 35 متر است. ایوان این بنا تقریبا حدود 2.5 متر ارتفاع دارد و در دو طرف آن درب های چوبی قدیمی به چشم می خورد. در وسط سقف شاه ‌نشین عمارت نشاط، یک نور گیر به صورت هشت ضلعی دیده می شود که آن را برای تهویه هوای زیرزمین و نورگیری، ساخته اند. در این باغ بی نظیر، عمارت با معماری و گچبری ‌های جذاب، حوض ‌های هشت ضلعی در میان انبوهی از درختان نخل، حمام تاریخی و چندین اثر تاریخی دیدنی وجود دارد که هر یک از آن ها، بسیار دقیق طراحی شده اند و ویژگی های به خصوصی دارند. در دو طرف ایوان دربهای چوبی به چشم می خورد و در ساخت بنا از اصل قرینه استفاده شده است. با ورود به داخل عمارت سقف ایوان بلند عمارت با هنر گچبری و مقرنس کاری شده ظریفی چشم هر صاحب هنری را متوجه خود می کند.

طی چندین سال اخیر، از زیر زمین عمارت نشاط به عنوان زورخانه سنتی، استفاده می کردند و افراد زیادی این ورزش باستانی را در آن جا انجام می دادند. شما نیز می توانید با تهیه کردن بلیط اتوبوس لارستان به دیدن این زورخانه بسیار جالب بروید و از تماشای آن، لذت ببرید. یکی دیگر از عمارت های با ارزش و تاریخی در باغ نشاط، حمام تاریخی نشاط است که با معماری و تزئیناتی بی مانند، در دوره افشاریان آن را ساخته اند. این حمام با استفاده از آهک بری های بسیار جالبی شکل گرفته است و مانند دیگر حمام های سنتی ایرانی، از قسمت های مختلفی نظیر گرمخانه، سربینه، خزینه، میان در و … تشکیل شده است. در قسمتی از حمام که سربینه وجود دارد، چندین حفره در سقف تعبیه شده است که نور مورد نیاز آن جا را به راحتی، تامین می کند. همچنین قابل ذکر است که در این بخش از حمام، حوضی سنگی و کوچک وجود دارد که بسیار خلاقانه طراحی شده است. حمام باغ نشاط، را می توانید به راحتی در قسمت شمالی باغ ببینید. سقف این حمام به شکل هلالی و دارای ستون‌ های سنگی مارپیچ بسیار جالبی است که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. کف سالن حمام نیز قبلا دارای تونل ‌هایی به شکل مارپیچ  بوده است و از آن برای عبور آب گرم از خزینه، استفاده می کردند. این مکان در اصل گربه رو نام دارد و برای تخلیه خزینه، گرم کردن کف نشیمن‌ گاه حمام و ایجاد تعادل گرمایی، از آن استفاده می کرده اند.

شرایط بازدید از باغ نشاط لارستان

شرایط بازدید از باغ نشاط لارستان

افرادی که می خواهند به دیدن باغ نشاط در شهرستان لارستان بروند، باید بدانند که در آن جا به غیر از یک باغ بی نظیر، می توانند از چندین جاذبه فوق العاده دیگر هم به صورت رایگان، بازدید به عمل آورند. برای تهیه کردن تمام بلیط های مورد نیازتان نیز بهتر است به صورت اینترنتی و با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به این کار کنید و با بهترین قیمت ممکن، هر گونه بلیطی که خواستید را خریداری نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

باغ باشکوه نشاط در استان فارس، شهرستان لارستان، ضلع شمالی پل معروف شاه عباسی، در مجاورت رودخانه ای موسوم به روخانه خشک واقع شده است و افراد گردشگر می توانند با استفاده از خودروی شخصی و یا تاکسی، به آن جا دسترسی پیدا کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.