شهرستان سراوان یکی از شهرستان های ایران به شمار می رود که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این شهرستان یکی از مناطقی به شمار می رود، که نسبت به دیگر بخش های استان از آب و هوایی خنک تر برخوردار است. این شهرستان جزء شهرستان های مرزی ایران به شمار می رود که در مرز ایران و پاکستان قرار دارد که دارای 384 کیلومتر مرز مشترک با پاکستان است. آب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل می شود. کوه‌ های کوه سفید گشت و کوه سرخ در بم پشت، از بلندترین کوه‌های این شهرستان محسوب می شوند. رشته کوه سیاهان طولانی‌ترین رشته کوه در این شهرستان به شمار می رود که از نزدیکی‌ های تفتان شروع و تا ناهوک در محدوده پاکستان امتداد دارد. از رودخانه‌های شهرستان سراوان می‌توان ماشکید، سیمش و روتک را بیان کرد. در این شهرستان جاذبه های طبیعی گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها دهستان ناهوک نام دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این دهستان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. اگر به مطالبی مانند این علاقه دارید بهتر است این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید و تا انتهای آن را مطالعه نمایید.

معرفی دهستان ناهوک

معرفی دهستان ناهوک

یکی از انواع گردشگری، گردشگری طبیعی به شمار می رود که افراد بسیار زیادی را به خود جذب کرده است و سالانه افراد زیادی به گردش در طبیعت می پردازند. در این میان روستاها یکی از مقاصد برای این نوع سفر محسوب می شوند که طرفداران خاص خود را دارند.  ایران از جمله کشورهایی است که تعداد زیادی روستا دارد که بسیاری از آنها برای سفر مقصد مناسبی به شمار می روند و یکی از آنها دهستان ناهوک نام دارد. این دهستان از دو روستا با نام های «کوپک» در قسمت جنوبی و«کوشکوک» در بخش شمالی تشکیل شده است. دهستان ناهوک از جمله مناطق نمونه گردشگری در شهرستان سراوان و استان سیستان بلوچستان است. این دهستان در طول جغرافیایی 62 درجه و 20 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 27 درجه و 27 دقیقه شمالی و با ارتفاع متوسط 1200 متر از سطح دریا واقع شده است. دهستان ناهوک در میعان در میان دره ای گرفته است که در سمت مرکزی دره رودخانه فصلی نسبتاً بزرگی قرار دارد که به هنگام بارندگی پر از آب می شود و منازل مسکونی زمین های مسکونی زمین های کشاورزی و باغات آن در کوهپایه قرار گرفته اند. ناهوک از خوش آب و هواترین مناطق شهرستان سراوان و استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود و در فصل تابستان افراد زیادی برای گذران وقت به این منطقه می روند. استقرار دره ای، مزار سرسبز و باغ های میوه و نخلستان، چشم انداز جذاب و زیبایی در این منطقه پدید آورده است.

جاذبه های گردشگری دهستان

جاذبه های گردشگری دهستان

در این دهستان تعداد زیادی جاذبه گردشگری وجود دارد که از میان آنها می توان به دره نگاران با قدمتی 10 هزار ساله، قلعه زیبای ناهوک، مسجد قلعه ناهوک، مقبره شیخ حسام الدین، تصاویر پیر گوران و سیکندر، ، چاه واجه، دروازه دلینوک، آبشار چوتین گون، آبشار پالیزوک و قنات پر آب را نام برد. در ادامه برخی از این مکان ها را به اختصار برای شما شرح می دهیم.

دره نگاران

در این دره سنگ نگاره های گوناگونی وجود دارد، که تصاویری از ، حیوانات قدیم و نحوه شکار آنان توسط انسان های آن دوره وجود دارد. این مجموعه را بزرگترین مجموعه سنگ نگاره در ایران می دانند. در این دره تعدادی زیادی آبشار نیز وجود دارد که بر زیبایی منطقه افزوده است.

قلعه ناهوک

قلعه ناهوک یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در سراوان به شمار می رود که قدمت آن مربوط به قاجاریه است. این اثر در تاریخ 30/4./1384 به شماره ثبت 12228 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

قنات سرچشمه

قنات سرچشمه

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ناهوک، قنات سرچشمه نام دارد که یکی از پرآب ترین قنات های استان است، به طوری که قریب به 400 لیتر در ثانیه آبدهی دارد و در مواقع بارندگی تا 600 لیتر در ثانیه نیز می رسد.

 

مسجد قلعه

مسجد قلعه یکی دیگر از آثار باستانی این دهستان به شمار می رود که قدمت آن به چند صد سال می رسد،که اهالی زمانی که در قلعه زندگی می کردند محل انجام نماز و مراسم مذهبی آنان بوده است.

آبشارهای ناهوک

آبشار چوتین گون در 10 کیلومتری غرب دهستان واقع شده و روزانه پذیرای بازدید کنندگان زیادی است. دروازه دلونگ تپه ای است طبیعی که در اثر جریانات فرسایشی طاق مانند شده است و از زیر آن آب روان و زلالی جاریست که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. آبشار پالیزوک نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ناهوک به شمار می رود، که در غرب ناهوک و در 12 کیلومتری آن قرار دارد.

راه های دسترسی به دهستان

راه های دسترسی به دهستان

برای سفر به این منطقه می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس سراوان را از مستر بلیط خریداری کنید سپس از  آنجا خود را به این دهستان برسانید.

بازدید از دهستان ناهوک  

دیدار از این مکان رایگان است و نیازی ندارید هزینه ای از این بابت پرداخت کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *