همه ی ملت ایران از مردم عادی گرفته تا کوهنوردان همگی بلندترین قله آتشفشانی آسیا را که دماوند نام دارد می شناسند. قله دماوند واقع شده در بخش مرکزی رشته کوه البرز در جنوب دریای خزر است. قله دماوند از ارتفاعی به میزان ۵۰۰۰ متر برخوردار است که جزء بلند ترین قله در ایران و خاورمیانه به حساب می آید. قله دماوند در زمستان به ۶۰ درجه زیر صفر و در تابستان ها به صفر درجه می‌ رسد. در روزهایی که آسمان صاف و آفتابی است شما قادر خواهید بود از شهرهایی مانند ورامین، تهران، دریای مازندران و هم چنین قم، این قله با عظمت و باشکوه را مشاهده کنید و از دیدن آن نهایت لذت را ببرید. ارتفاع این قله توسط رصدخانه زمین ناسا به میزان ۵۶۷۰ متر گفته شده و دوازدهمین قله مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده است. در این منطقه درجه حرارت به خاطر اینکه نصف فشار هوا در سطح دریا است معمولاً سرد و خنک است و اغلب در ارتفاعات دماوند میانگین بارندگی را به شکل برف مشاهده خواهید کرد. اگر تمایل دارید که با کوه زیبای دماوند بیشتر آشنا شوید در ادامه این مقاله همراه مستر بلیط باشید.

تاریخچه کوه دماوند

تاریخچه کوه دماوند

در دوران چهارم زمین شناسی یعنی عصر هولوسین، کوه باشکوه دماوند ایجاد شده است. در دوره آشوریان کوه دماوند به عنوان سنگ لاجورد شهرت داشته است به صورتی که هنگام جنگ آشوری ها قله دماوند قسمتی از سرزمین ماد ها را به خود اختصاص می داد که در دامنه دماوند سکونت داشتند. در زمان های مختلفی و فرمانروایی های متنوعی در این منطقه زندگی کرده اند. نام دماوند به دو شکل دماوند و دنباوند وجود دارد و حتی با نام های گوناگون دیگری نظیر جبل لاجورد و بیکنی شهرت دارد. علت نام گذاری آن به دماوند به این شکل است که دم به منظور بخار و آوند به عنوان دارا بودن، که در نهایت نام کلی دماوند یعنی دارای دود و دمه و بخار که به عنوان آتشفشان موجود در این قله است. پژوهشگر غربی که ویلهلم آیلرز، نام دارد با بررسی نام دماوند اظهار می دارد که دنباوند یا دنباونت به معنی کوه چند قیافه یا کوه چند منظره است. قله دماوند در برخی کتب با عنوان لواسان و کرونوس هم یاد شده است. از نمونه کوه های آتشفشانی نیمه فعال قله دماوند که دارای چشمه های آب گرم و چند چشمه گوگردی است. با وجود اینکه اولین فوران کوه دماوند میلیون ها سال پیش ثبت شده اما برخی از فوران های این کوه میان ۲۸۰ الی ۶۰۰ هزار سال قبل اتفاق افتاده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف آن

بلندترین و باشکوه ترین قله ایران واقع شده در قسمت لاریجان شهرستان آمل و در بخش مرکزی رشته کوه البرز است با این وجود این کوه در استان مازندران قرار دارد. قله دماوند از جاذبه های بسیاری نظیر یخچال ها و آبشارهای بسیار زیبایی بهره مند است که در هنگام بازدید حتماً از آنجا هم دیدن کنید. اگر تمایل دارید که به صورت دقیقی با بخش‌ های مختلف این کوه باشکوه آشنا شوید ما به شما پیشنهاد می کنیم که از مجله مستر بلیط کمک بگیرید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف آن

آبشار یخی

آبشار یخ زده ای به ارتفاع ۷ متر و قطر ۳ متر در بخش جنوبی کوه‌ دماوند وجود دارد که زیبایی آن بی نظیر است و هیچ وقت یخ این آبشار ذوب نمی شود. حتی در فصل تابستان با وجود گرمای زیاد هوا آب کمی از آن جاری می شود ولی به هنگام شب و با سرد تر شدن هوا مجددا آب این آبشار یخ خواهد زد.  آبشار یخی که در کوه دماوند وجود دارد، به عنوان بلندترین آبشار خاورمیانه شهرت یافته است و در قسمت بالایی این آبشار گودالی دارد که در همه سال برف روی آن را پوشانده است.

انواع یخچال ها

هم چنین باید گفت که چندین یخچال طبیعی در کوه دماوند واقع شده اند که شامل یخچال دوبی سل، یخچال سیوله یخچال دره بخار، یخچال عروسک ها، خورتاب سر، شمال غربی و یخچال غربی می باشد که هر کدام از این ها در موقعیت جغرافیایی متفاوتی واقع شده اند.

گونه های جانوری

تقریباً می‌ توان گفت که پنج نوع مار، انواع خانواده ی موش ها و گورکن، انواع مختلف عقرب، بزمجه در کوه های دماوند مشاهده می شوند. اکثر گزنده های این منطقه دارای سم های خطرناک نیستند و حتی اگر نیش هم بزنند تا چند ساعت پس از آن می توانید درمان شوید. گزندگان کوه دماوند در ارتفاعات بالاتر از ۴۰۰۰ متر به ندرت یافت می شوند. کوه دماوند در موقعیت جغرافیایی واقع شده است که از قسمت شمال به جنگل و از بخش جنوبی به کوه های هم مرز کویر برخورد دارد. به همین دلیل انواع گونه های جانوران در این منطقه یافت می شود. در این ناحیه انواع مختلف پرندگان شکارچی و غیره شکارچی سکونت دارند که از جمله این پرندگان شامل خفاش، عقاب طلایی، طوطی، تیهو، دارکوب و سینه سیاه هستند. جانوران گیاه خواری مانند خرگوش، گراز، میش و آهو در این منطقه وجود دارند. آهو و میش در فصول گرم در ارتفاعات بالا به چشم می خورند اما خرگوش و گراز معمولا در دشت های کوهپایه ای سکونت دارد و در هیچ یک از فصل ها به ارتفاعات نخواهند رفت. در دماوند هم چنین جانوران شکارچی نظیر شغال، روباه، گرگ و سگ مشاهده می شوند. در کوه های دماوند خرس هم دیده شده است اما در ارتفاعات بلند نیستند و اغلب در شمال و غرب دیده شده‌ اند.

پوشش گیاهی دماوند

کوه های دماوند از پوشش گیاهی گوناگونی برخوردار است به صورتی که شما تنها یک گونه خاص را در یک ارتفاع مشخص مشاهده می کنید. گونه ای از این گیاهان به نام دماوندی معروف هستند. از نمونه این گیاهان نظیر کزل دماوندی، کتانی دماوندی، زنگوله ای دماوندی و ماشک دماوندی هستند. هم چنین در دماوند گونه های هزار خار، بوته های گچ دوست گل سنگی، بوته‌ های بنفش اسپرس پشته ای یافت می شوند. در ارتفاع ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ متری کوه های دماوند علف و بوته های بلند و خاردار  به هم پیوسته را مشاهده خواهید کرد. در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری دشت شقایق را می بینید که این شقایق ها در جهان منحصر به فرد هستند و منظره ای زیبا را ایجاد کرده اند که قادر نخواهید بود از آن چشم بردارید.

شرایط بازدید

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

جهت رفتن به دماوند چند مسیر وجود دارد اما معمولاً مسیر جنوبی معروف ترین آن ها به شمار می رود زیرا آسان ترین مسیر دستیابی به کوه دماوند است. اگر این مسیر را انتخاب می کنید دسترسی آن توسط رینه و پلور است. مسیری خاکی در نیمه جاده  آسفالتی که وصل کننده رینه و پلور است وجود دارد که با یک تابلو مشخص شده است و می توانید آن را مشاهده کنید. این راه به مسجد صاحب الزمان واقع یافته در ارتفاع ۳۰۰۰ متری قله دماوند خواهد رسید. این منطقه همان مبدا صعود به قله دماوند از راه جنوبی است.

شرایط بازدید

اگر شما هم مجذوب این قله باشکوه و زیبا شده اید و قصد سفر به آمل را کرده اید، ما به شما پیشنهاد می کنیم بلیط اتوبوس آمل را تهیه کرده و سفری به یاد ماندنی همراه خانواده و دوستان تان تجربه کنید. دمای قله دماوند بسیار پایین است به صورتی که در هر زمان و در هر فصولی به این قله صعود کنید هوا بسیار سرد است به شکلی که کم ترین دما در روزهای سرد زمستان در ارتفاعات دماوند ۶۰ درجه سانتی گراد و در تابستان دمای آن به منفی یک یا دو درجه سانتی گراد خواهد رسید. بهترین زمانی که می توانید به قله دماوند صعود کنید اواسط خرداد تا اوایل شهریور است. در فصل هایی غیر از این می تواند صعود به ارتفاعات دماوند بسیار خطرناک و دشوار باشد در نتیجه باید سلامتی را در اولویت داشته باشید. اگر تمایل دارید به قله دماوند صعود کنید حتماً باید با گروه های کوهنوردی حرفه ای و باتجربه همراه شوید و کوهنوردی انفرادی می تواند بسیار خطرناک باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *