درخت مروارید سبز ارسنجان

0 368

در فاصله صد و بیست کیلومتری ناحیه شمال شرقی در شیراز، یکی از شهرهای استان فارس به نام ارسنجان وجود دارد. درخت مروارید سبز ارسنجان که در فاصله 4 کیلومتری از ناحیه شمال غربی ارسنجان قرار گرفته و به صورت یک درخت خودرو روی صخره بزرگ مکعب شکلی قرار گرفته است. ارتفاع تخته سنگ زیرین حدودا 6 متر و درختی با ارتفاع تقریبا 5 متر بر روی آن قرار گرفته است، که نهایتا این پدیده شگفت انگیز ارتفاعی بیش تر از 11 متر دارد. شهرستان ارسنجان که به دلیل وجود جنگل های سرسبز، کوه های مرتفع و زیبا منظره های حیرت آوری دارد و از طرفی کانال کشی شدن آب در جنگل های این شهر باعث جریان آب در تمام فصول سال در این جنگل ها شده است، از این رو به مکان تفریحی مناسبی برای گردشگران و علاقه مندان تبدیل شده است. درختان موجود در این جنگل مانند درختان انجیر، کوهی، بلوط و گز هستند که وجود دارو های گیاهی ای در منطقه ارسنجان مثل جاشیر، آویشن، کنگر، قارچ کوهی، بن سرخ، پونه، نعنای وحشی، زعفران و گل یخ نیز گزارش است. درخت مروارید سبز یکی از جالب ترین و دیدنی ترین جاذبه های این شهر می باشد که طبیعت بسیار دل انگیز و ساکت اطراف آن بی مثال است. با مستر بلیط همراه باشید تا با عجیب ترین درخت ایران بیش تر آشنا شوید.

تاریخچه درخت مروارید سبز ارسنجان

تاریخچه درخت مروارید سبز ارسنجان

ریشه های این درخت برای آنکه به خاک دسترسی پیدا کنند در چندین ناحیه صخره زیرین خود را شکافته و به مرور باعث اتصال به زمین شده است، از این رو درخت مروارید سبز را به صبور بودن می شناسند. تنها بودن این درخت در منظره ای زیبا و استقامت عجیبی که دارد باعث می شود انسان را لحظه ای به فکر وا دارد. علاوه بر این که در این جاذبه می توانیم شاهد عظمت خالق هستی باشیم، می تواند درس عبرتی برای همه ما انسان ها باشد که با وجود هر گونه مانعی بر سر راهمان از رسیدن به اهدافمان دست نکشیم. این درخت از قدمت 500 ساله ای برخوردار است که در میان مردم ارسنجان به تک درخت نیز شهرت دارد. شهرداری منطقه ارسنجان قصد جا به جایی این جاذبه طبیعی به مرکز شهر داشت، اما به علت وجود احتمال آسیب رسیدن به ریشه و درخت این برنامه اجرایی نشد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

درخت مروارید سبز در بخش شمال غرب ارسنجان به گونه ای قرار گرفته است که در اطراف آن هیچ درخت دیگری وجود ندارد و تا جایی که چشم کار می کند، فقط بیابان خشک و بی آب و علف به چشم می خورد.

شرایط بازدید از درخت مروارید سبز ارسنجان

شهرستان ارسنجان از شهر های استان فارس به شمار می رود، که فصل بهار، با وزیدن باد های خنک و بسیار ملایم جزء فصل های جذاب و بسیار دیدنی این منطقه است. در فصل زمستان آب و هوای این منطقه سرد است که حتی بازدید از درخت مروارید سبز می تواند در روز های بارانی یا روز های برفی صورت بگیرد. ارسنجان در فصل پاییز آب و هوایی بسیار دل نشین دارد. در روزهای پایانی پاییز که شرایط آب و هوایی کمی سرد تر می شود سفر کردن به شهر های کوهستانی و جنگلی با دشواری هایی روبرو خواهد بود.

شرایط بازدید از درخت مروارید سبز ارسنجان

اما این منطقه هر ساله در فصل پاییز پذیرای گردشگران زیادی از ایران و سراسر جهان است. فصل تابستان این منطقه آب و هوایی بسیار گرم و خشک دارد که برای بعضی از گردشگران طاقت فرسا است. در فصل بهار می توان گفت استان فارس و شهرهای آن یکی از بهترین منطقه ها برای گردشگری و بازدید از جاذبه ها است. به گونه ای که مجله مستر بلیط بعد از فصل پاییز، فصل بهار را برای سفر به شما پیشنهاد می کند. هوای نسبتاً معتدل، طبیعتی زیبا و عطر خوش بهار نارنج در این فصل از سال خاطرات خوشی را برای شما به ارمغان می آورد. بهترین ماه های این فصل برای گشت و گذار در ارسنجان آخر ماه فروردین و روز های اول اردیبهشت ماه است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسیل مختلف

شما می توانید بعد از رسیدن به شیراز با تهیه بلیط اتوبوس ارسنجان به این منطقه بروید که در 4 کیلومتری شمال غربی این شهر مروارید سبز ارسنجان را می بینید که در میان ساکنین به سنگ صبور معروف است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.