همیشه روستاها نقش بسیاری در شکل گیری شهرها و حتی استان ها داشتند. برخی از آن ها گسترش یافتند و به شهر تبدیل شدند و برخی هم در نقشه به نام همان روستا نامیده می شوند. شهرستان نور آباد ممسنی هم یکی از شهرهای تابع استان فارس است که روستاهای بسیاری دارد. یکی از همین روستاهای تقریبا مشهور، روستای مهرنجان نام دارد. طبق تحقیقات مجله مستر بلیط، این روستا قدمت تاریخی دارد که با قرار گرفتن برخی از جاذبه های زیبای طبیعی، پذیرای گردشگران از هر گوشه و کنار ایران می باشد. روستای مهرنجان، داستان و نام های جالبی دارد که در ادامه مقاله با آن ها آشنا می شوید.

درباره مهرنجان

روستای مهرنجان ممسنی یا همان شمال استان فارس، یکی از زیباترین روستاهای این استان به شمار می رود. به گونه ای که با مشاهده کردن درختان سرسبز این روستا، فرد احساس می کند به شمال کشور سفر کرده است. شاید باور کردن این موضوع کمی عجیب باشد که چنین روستایی خوش آب و هوا در نور آباد، که شهری تقریبا گرم و خشک محسوب می شود، واقع شده است؛ اما باید بگوییم که این روستا کاملا آب و هوایی متفاوت با تمام روستاهای اطراف خود دارد و جاذبه های تفریحی در این روستا متعدد تر هستند. با سفر کردن به روستای مهرنجان، می توانید به عمق زیبایی ها و تاریخ سفر کنید. زیرا روستا علاوه بر نکات مثبت زیادی که دارد، قدمت تاریخی نیز دارد و نام او به مرور زمان تعویض شده است. در کل اگر بخواهیم روستای مهرنجان را به شما معرفی کنیم، می توان گفت مکانی است که از ترافیک و شلوغی شهر در آسایش باشید و کمی هوای تمیز را به ریه و شش های خود هدیه دهید. زبان رسمی مردم روستا همانند بقیه روستاهای اطراف شهرستان، لری است و اکثر بانوان هم از لباس هایی محلی استفاده می کنند. آب و هوای روستا، معتدل و کوهستانی به شمار می رود، که با توجه به درختان زیاد، آبشارها، رودخانه های موجود در اطراف روستا، در اکثر سال هوای روستا خنک و دلچسب است.

درباره مهرنجان

تاریخچه روستای مهرنجان

روستای مهرنجان از زمان شکل گیری تا کنون نام های متفاوتی داشته که چند صد سال اخیر نام او به مهرنجان ثابت مانده است. نام های روستا به ترتیب  کورا ( کیرا)، مهرنگان و مهرنگون بوده، که در آخر نام مهرنجان بر روی روستا ثابت مانده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این روستای فوق العاده زیبا، در دامنه کوه رنج قرار گرفته و دارای پستی و بلندی های نسبتا زیادی است. در اطراف روستا درختان بلند و قد کشیده وجود دارند که محیط را همانند یک جنگل بازسازی می کنند. همچنین قسمتی از رودخانه فلیهان هم از روستا گذر می کند و آب و هوای روستا را در فصل گرما تغییر می دهد. نکته جالب و منحصر به فردی که راجع به روستای مهرنجان وجود دارد، این است که روستا به قسمت های مختلفی تقسیم شده است و هر یک قبیله یا قومی در یکی از این بخش ها زندگی می کنند. البته این به این معنی نیست که افراد یکدیگر را نبینند، می توان گفت روستا به محله های متفاوتی تقسیم بندی شده است که آن ها عبارت اند از: محله رنگکی، محله خارنگون، محله دار گرگی، محله کورا. خانه های روستا معمولا از آجر ساخته شده اند و سقف های آنجا هم مسطح است. در پی رو این که در بالا ذکر کردیم این روستا درختان زیادی دارد، میوه ها و حتی گیاهان خوراکی زیادی هم به صورت خودرو روییده اند که برخی از آنان در باغ های خصوصی و برخی هم در طبیعت آزاد هستند.

تاریخچه روستای مهرنجان

روستای مهرنجان در دامنه کوه قرار گرفته است و به همین دلیل خانه ها بر روی شیب ساخته شده اند. البته روستا در قسمت دامنه و منطقه حاصل خیزی به وجود آمده که به همین دلیل شغل اکثر مردم بومی هم دامپروری یا کشاورزی است.‌ این روستا وسعت نسبتا زیادی دارد و می توان گفت که به شهرستان نور آباد هم نزدیک است. جدا از آب و هوای گرم و خشکی که شهر نورآباد ممسنی دارد، این روستا با وجود منطقه کوهستانی، آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد که می توان گفت این آب و هوا به دلیل درختان و رودخانه موجود در اطراف روستا است. اگر قصد سفر به این روستا را دارید مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند که حتما در طبیعت اطراف قدمی بزنید و از آبشارهایی که در دل کوه ها مخفی شده اند هم بازدید کنید. حتی می توانید درختان میوه را در دامنه مشاهده و در صورت تشخیص از آن ها نیز استفاده کنید. اگر به مطالب بالا دقت کرده باشید حتما متوجه شده اید که ذکر کردیم روستا جاذبه های تفریحی زیادی دارد و هرکدام هم به نوعی گردشگر را به خود جذب می کنند. برخی از این مکان های گردشگری بسیار زیبا عبارت اند از: جنگل بلوط، تل ده من، تل گرکون، نره گور اویی، تل جغا، تل ری سره، تنگ سه بنگ و … .

شرایط بازدید از روستای مهرنجان

برای بازدید کردن از روستای مهرنجان، شرایط به خصوصی وجود ندارد و تمامی افراد می توانند از آنجا بازدید کنند. البته نکاتی است که در حین سفر کردن به روستا نباید فراموش کرد؛ به عنوان مثال اگر برای بازدید از مکان های تفریحی روستا رفتید، شب را در آنجا نگذرانید زیرا اکثر جاذبه ها در دل کوه ها هستند و خطر حمله حیوانات وحشی کم نیست. در روستا هم هتل یا مکان اقامتی وجود ندارد، برای گذراندن شب در آنجا می توانید از هموطنان لر زبان مهمان نواز کمک بگیرید؛ معمولا افرادی در روستاها وجود دارند که خانه خود را اجاره می دهند و یا حتی برخی از آنان هم بدون دریافت پول، شما را به خانه با صفای خود مهمان می کنند.

شرایط بازدید از روستای مهرنجان

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

روستای مهرنجان برخلاف اکثر روستاها، جاده ای هموار دارد که افراد می توانند با تمامی وسایل نقلیه خود به آنجا بروند. همچنین همان طور که گفتیم این روستا در اطراف شهرستان نورآباد ممسنی واقع شده است که با تهیه بلیط اتوبوس می توان از شیراز یا بقیه شهرهای استان فارس، به آنجا سفر کرد و از جاذبه های زیبای روستا بازدید کرد.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. کرامت الله عرب زاده پاسخ

    درخصوص افرادمشهورمهرنجان غیراز چندنفرنامبرده دیگرانی هستند که نخبه ی واقعی هستندازجمله:سرکارخانم دکترفروزش عرب زاده دکترای حقوق خصوصی که بارتبه قبولی12درکنکورسراسری تابحال رکوردداربوده وهم اکنون سردفتراسنادوحقوقدانی برجسته می باشد.اقای صادق عرب زاده حقوقدان ومدیرکل دادگاه های نظامی کشوراست.اقای دکترآرمان ضرغامی متخصص بیماری های روانی وروان درمانی است.وتعدادزیادی دیگر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *