چشمه های آب گرم از جمله جاذبه های گردشگری هستند که افراد تنهابه هدف دیدار از آنها راهی سفر می شوند و این سفر بیشتر جنبه درمانی دارد، هرچند که تعداد بی‌شماری هم برای تفریح این جاذبه ها را انتخاب می کنند. در جهان معاصر شهرنشینی و تمرکز گسترده‌ی جمعیت، امراض جلدی و فشار کاری، خستگی جسمی عضلانی و بسیاری از موارد دیگر سلامت انسان ها را در معرض تهدید قرار داده است. به همین دلیل انسان ها برای درمان و بازیابی سلامت خود، به گردشگری سلامت، که یکی از شاخه های جدید در گردشگری است، روی آورده اند. چشمه های آب گرم یکی از شاخه های گردشگری سلامت هستند که نه تنها در سطح جهان بلکه در ایران نیز دارای محدودیت مکانی است. این چشمه ها تنها مکان هایی به شمار می روند که ظرفیت جذب و توسعه گردشگر را در تمام فصول سال دارند. در ایران بیش از 472 چشمه آبگرم و معدنی وجود دارد که هر کدام ترکیبات، اثرات و استانداردهای خاص خود را دارند. یکی از این چشمه ها چشمه آب گرم کنتی در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان دلگان به شمار می رود. این چشمه یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود که سالانه افراد زیادی به دیدن آن می روند.

معرفی چشمه آب گرم کنتی

معرفی چشمه آب گرم کنتی

سیستان و بلوچستان یکی از استان های شرقی ایران محسوب می شود که از دو بخش، سیستان در شمال و بلوچستان در جنوب آن، تشکیل شده است. این استان از شمال به استان خراسان جنوبی، از شمال شرقی و مشرق به افغاستان، از مشرق به پاکستان، از جنوب به دریای عمان، از جنوب غربی به استان هرمزگان و از مغرب به استان کرمان محدود می شود. امروزه این استان با مرکزیت زادهدان مشتمل بر 19 شهرستان است که یکی از آنها دلگان نامیده می شود. دلگان، که مرکز آن شهر گلمورتی نام دارد، در غرب این استان واقع شده است و یکی از مراکز تاریخی آن به شمار می رود. گلمورتی نزدیک ‌ترین شهر به هامون جازموریان از سوی شرق است.

ارتباط با دریاچه جازموریان از استان سیستان و بلوچستان از راه آسفالتهٔ ایرانشهر – بمپور – گل‌مورتی – روباهی – چاه کیچی امکان پذیر است. در این شهرستان جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها چشمه آب گرم کنتی محسوب می شود. این چشمه در بالای تپه ماهور ها در فاصله 160 کیلومتری شمال غرب ایرانشهر و 25 کیلومتری شمال شرقی دلگان در مسیر جاده آسفالته دلگان – هودیان قرار دارد. این چشمه یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می رود که سالیانه تعداد زیادی از اهالی استان برای استفاده و بهره مند شدن از خواص آن راهی سفر می شوند.

ساختار و طبیعت چشمه آب گرم

ساختار و طبیعت چشمه آب گرم

کنتی نام منطقه ای گردشگری در 25 کیلومتری شمال غرب شهر گلمورتی است که در مسیر جاده دهستان هودیان شهرستان دلگان قرار دارد و از سمت شمال به دهستان هودیان، از شرق به دره آهو، از جنوب به روستای هیت کلیر و جاده دلگان به رودبار جنوب و غرب هم به آبگرم وادی می رسد. بیشتر چشمه های آبگرم دارایی خواصی درمانی هستند و این چشمه نیز از این قانون مستثنی نیست و مواد معدنی خاصی دارد، که برای درمان برخی از بیماری ها مفید است. این چشمه دارای خواص درمانی بالایی برای انواع بیماری های پوستی است. دبی خروج آب از چشمه کنتی 3 لیتر در ثانیه و میزان حرارت آن 40 درجه سانتی گراد و دارای خواص درمانی بسیار است.

اهالی منطقه با احداث کانالی سرپوشیده، آب این چشمه را به پایین دست و داخل حوضی هدایت کرده اند و از آن برای استحمام و امور کشاورزی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که در آبگرم کنتی، 2 چشمه در فاصله 300 متری یکدیگر قرار گرفته اند. هر چند که افراد زیادی برای سفر این ناحیه را انتخاب می کنند اما، در این مکان امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. اگر می خواهید از نحوه دسترسی و شرایط بازدید از این محوطه اطلاعاتی را کسب کنید ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

راه های دسترسی به چشمه آب گرم

راه های دسترسی به چشمه آب گرم

برای اینکه به این مکان دسترسی پیدا کنید باید راهی شهرستان دلگان شوید. برای این سفر می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس به صورت آنلاین کنید و در ابتدا خود را به شهر گلمورتی برسانید. از آنجا با وسایل نقلیه عمومی که به این شهرستان می روند، راهی این آبگرم شوید. اگر با خودر شخصی سفر می کنید باید به 25 کیلومتری این شهر بروید تا بتوانید از این آبگرم دیدن کنید.

بازدید از چشمه آب گرم کنتی

دیدار از این آبگرم نیازی به پرداخت هزینه ندارد و می توانید در تمامی روزهای سال از آن دیدن کنید. البته همانطور که رد بخش ها قبل گفتیم در این محل امکانات رفاهی خاصی ندارد بنابراین مستر بلیط به شما سفارش می کنید وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید تا در آنجا دچار مشکل نشوید و بتوانید لحظات خوبی را در کنار همراهانتان بگذرانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *