فرودگاه بین المللی کیش

فرودگاه بین المللی کیش: معرفی + راه های دسترسی

جزیره کیش در قسمت جنوبی ایران و در خلیج فارس واقع شده است. این جزیره از مراکز گردشگری اصلی ایران به حساب می آید. شکل این جزیره بیضی‌مانند است و در 12 کیلومتری کرانه‌ی شیبکوه جای گرفته‌است. این جزیره دارای آب و هوائی گرم و مرطوب بوده و متوسط دما در طول سال 26 درجه می‌باشد. بهترین زمان برای سفر به این جزیره دیدنی فصل پائیز و زمستان می‌باشد. البته سفر به این جزیره در تمامی ماه های سال انجام می‌گیرد.

نمی توان گفت تنها روش، اما می توان گفت بهترین و اصلی‌ترین روش برای سفر به این جزیره از طریق مسیر هوائی است. برای خرید بلیط هواپیما می‌توانید از مستر بلیط کمک بگیرید. در ادامه این مطلب سری به فرودگاه این جزیره زیبا می‌زنیم.

تاریخچه فرودگاه کیش

تصمیم برای ساخت این فرودگاه در سال 1349 با حضور یک هیئت ایرانی و امریکائی برای ارزیابی این جزیره گرفته شد. به علت شرایط استراتژیک و ویژگی های طبیعی این جزیره تصمیم بر این شد، جزیره را تبدیل به یک مکان گردشگری بین المللی کنند. به منظور جذب گردشگران داخلی و خارجی وجود یک فرودگاه در آنجا ضروری می‌نمود. بر اساس همین موضوع تصمیم بر این شد که فرودگاهی بین المللی در این جزیره احداث شود.

در سال 1351 سازان عمران کیش به منظور طرح های توسعه عمرانی در این جزیره به ثبت رسید. سازمان عمران کیش طرح منطقه توریستی جزیره کیش را با الگو قراردادن جزایر هاوایی و کرانه‌های جنوبی دریای مدیترانه، با هزینه زیادی آغاز کرد و تا پیش از انقلاب فاز اول آن را به همراه بخشی از فاز دوم به اجرا درآورد.

در سال 1352 روستای ماشه که در قسمت شمال شرقی جزیره واقع شده و بزرگترین روستای منطقه است و مرکز اداری جزیره بود تخلیه شد و در این قسمت شروع به ساخت مجموعه کاخها، هتل کیش، بازار و ویلا  و ساختمان های تفریحی از این دست کردند. در بلندترین قسمت جزیره نیز شروع به ساخت فرودگاه کردند.

این فرودگاه برای هواپیماهای بزرگ پیش بینی و تجهیز شده بود. اولین ساختمان این فرودگاه در سال 1356 ساخته و پس از چند نوبت افتتاح خصوصی در آبان 56 با حضور سران وقت رژیم سابق افتتاح عمومی و رسمی شد. در این افتتاحیه اولین هواپیمای مسافربری کنکورد ( هواپیمای مافوق صوت ) در آن به زمین نشست. با پیروزی انقلاب طرح های توسعه ای این فرودگاه شروع شد. و در طی سال های متوالی و پروژه هایی که در این فرودگاه انجام گرفت فرودگاه به صورت مدرن امروزی درآمد.

درباره فرودگاه

این فرودگاه در قسمت مرکزی جزیره و در ارتفاع 31 متری از سطح دریا قرار گرفته است. کد یاتا و ایکائو آن به ترتیب KIH و OIBK می باشد. مالک این فرودگاه سازمان منطقه آزاد کیش است. مساحت آن 9 میلیون متر مربع و دارای دو باند موازی به طول 3650 و عرض 45 متر است که ظرفیت فرود هواپیماهای متوسط و پهن پیکر را دارد. همچنین مساحت پارکینگ هواپیمای آن 200 هزار متر مربع و دارای 16 عدد ظرفیت موقعیت پارک هواپیما است.

مساحت سایت هلیکوپورت آن 37،152 متر مربع است که 8 عدد هلیکوپتر در آن جای می‌گیرد. از تجهیزات کمک ناوبری آن می توان VOR، NDB، RADAR، RCGA و DME را بیان کرد. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۳٬۹۱۴ پرواز در این فرودگاه انجام شد که ۲٬۸۲۵٬۵۴۹ نفر مسافر و ۳۰٬۶۷۷٬۴۳۰ کیلوگرم بار با استفاده از آنها جا به جا شده است.

بیشترین پروازهای ورودی به این فرودگاه از مبدا تهران است، برای خرید بلیط هواپیما تهران کیش کافیست سری به سایت یا اپلیکیشن مِستربلیط بزنید.

ترمینال داخلی

ترمینال‌های پروازی فرودگاه

این فرودگاه دارای ترمینال داخلی، ترمینال خارجی و یک ترمینال CIP می‌باشد. این ترمینال ها به ترتیب مسئولیت پروازهای داخلی و خارجی را بر عهده دارند.

ترمینال داخلی وسعتی برابر با 9500 متر مربع دارد که بیشترین تردد نیز از این ترمینال انجام می‌شود. ساعات کاری ترمینال از 6 صبح تا 24 است. ترمینال ورودی و خروجی آن مجزا از هم می‌باشد. این ترمینال دارای امکاناتی از جمله شعبه بانک ملی، واحد اورژانس که در ترمینال ورودی قرار دارد، رستوران و بوفه در ترمینال خروجی ترمینال و امکانات بسیاری دیگر است.

ترمینال خارجی با وسعت 4000 متر مربع نیز دارای ترمینال های خروجی و ورودی جداگانه می‌باشد. این ترمینال نیز بر حسب نیاز مسافران آن دارای امکانات رفاهی متناسب می باشد. که از آن جمله می توان به رستوران، نمازخانه، سرویس بهداشتی و … اشاره کرد.

واحد CIP فرودگاه مساحتی برابر با 500 متر مربع دارد. در بسیاری مواقع مسافرانی وجود دارند که به علت مشغله فراوان احتیاج به این دارند که کارهای فرودگاهی آنها به آسانی انجام پذیرد. این واحد برای این دست از مسافران تعبیه شده است. شرح و فرایند خدمات CIP برای مسافران ورودی وخروجی به شرح ذیل است:

  • انتقال از پای پلکان هواپیما تا محل جایگاه و بلعکس توسط خودروهای ویژه
  • انجام امور ترافيكي اعم از اخذ كارت پرواز و تخصیص صندلی مناسب و تحويل چمدان ميهمان
  • انجام پذيرائي از ميهمان و همراهان در مدت توقف در جايگاه به صورت عادی و ویژه
  • انجام بازرسی فرودگاهی توسط گیت اختصاصی مستقر جایگاه
  • انتقال از درب جايگاه تشريفات تا محل اقامت ميهمان و بلعكس توسط انواع خودروهای تشریفاتی (درصورت درخواست)

مسیرهای پروازی فرودگاه کیش

فرودگاه کیش دارای مسیرهای پروازی متفاوت و متنوعی به سراسر کشور و همینطور به صورت بین المللی است. این پروازها در تمام طول هفته و در ساعات مختلف انجام می‌گیرد. از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه شهید دستغیب شیراز، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بندرعباس، فرودگاه آیت الله رفسنجانی کرمان، فرودگاه شهید سلیمانی اهواز، فرودگاه شهید مدنی تبریز، فرودگاه شهید صدوقی یزد، فرودگاه همدان، فرودگاه بوشهر، فرودگاه بین المللی رشت، فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه، فرودگاه دشت ناز ساری، فرودگاه کاشان، فرودگاه بین المللی گرگان، فرودگاه جم، فرودگاه خلیج فارس عسلویه، فرودگاه شهید باکری ارومیه و فرودگاه سنندج. تمامی این مسیرها به صورت رفت و برگشت انجام می‌شود.

پروازهای بین المللی این فرودگاه برای کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله دبی و مسقط انجام می‌گیرد.

شرکت های هوایی فعال در فرودگاه

شرکت های هواپیمائی که پرواز های این فرودگاه را برنامه ریزی و اجرا می کنند شامل شرکت هواپیمایی کیش، شرکت هواپیمایی زاگرس، شرکت هواپیمایی ماهان، شرکت هواپیمایی وارش، شرکت هواپیمایی تابان، شرکت هواپیمایی کاسپین، شرکت هواپیمایی کارون، شرکت هواپیمایی آتا، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، شرکت هواپیمایی ایرتور، شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی قشم، شرکت هواپیمایی ساها، شرکت هواپیمایی معراج، شرکت هواپیمایی سپهران و شرکت هواپیمایی فلای پرشیا می شوند.

شرکت های هلیکوپتری همچون شرکت هلیکوپتری ایران، شرکت هلیکوپتری پرشین گلف (پاسکو)، شرکت هلی کوپتری هلی آریا و شرکت هلی کوپتری پاسارگاد پرواز کیش نیز در این فرودگاه فعالیت دارند.

فرودگاه بین المللی کیش

امکانات فرودگاه کیش

فرودگاه کیش با توجه به کیفیت و شرایط آن دارای امکانات مدرن و پیشرفته در تمامی قسمت های آن است. این امکانات شامل رستوران و بوفه، اطلاعات گردشگری، اورژانس، شعب بانکها و دستگاه های خودپرداز، اشیاء گمشده و جامانده، پارکینگ، خدمات حمل و نقل و خدمات بار می‌شود.

فرودگاه بین المللی کیش دارای سه پارکینگ عمومی می باشد. پارکینگ شماره یک که دارای مساحتی برابر با 5000 متر مربع و با ظرفیت 134 خودرو می باشد. این پارکینگ روبروی برج مراقبت پرواز و ترمینال پروازهای داخلی قرار دارد و مجهز به سایه بان و کارواش می باشد. پارکینگ شماره دو با وسعت 6000 متر مربع و با ظرفیت 250 خودرو بوده و در کنار پایگاه پلیس فرودگاه قرار دارد. پارکینگ شماره سه که 3000 متر مربع وسعت و ظرفیت 100 خودرو را دارد و این پارکینگ در کنار پایگاه پلیس فرودگاه قرار دارد.

برای استفاده از خدمات بار نیاز است که به ترمینال داخلی مراجعه کنید. خدمات امانت بار در قسمت سالن ورودی پروازهای داخلی بوده و از 6 صبح تا 23 آماده خدمات خود را ارائه می‌دهد. غرفه بسته بندی بار همراه مسافر در ترمینال خروجی پروازهای داخلی، سالن دریافت کارت پرواز قرار دارد. جهت ارسال بارهایی که بدون مسافر می باشند، می بایست پس از تاییدیه گمرگ به دفاتر شرکت های هواپیمایی مراجعه نمود.

در صورت نیاز به رستوران و کافی شاپ می توانید به ترمینال های خروجی مراجعه کنید.

تنها بانکی که در این فرودگاه شعبه دارد بانک ملی می‌باشد که در ترمینال ورودی پروازهای داخلی واقع شده است. خود پردازهای مختلفی در سراسر فرودگاه تعبیه شده است از آن جمله می توان، بانک ملی در سالن خروجی پروازهای داخلی، بانک کشاورزی در سالن خروجی پروازهای داخلی، بانک تجارت واقع در سالن خروجی پروازهای داخلی، بانک ملت در سالن خروجی پروازهای داخلی، سالن ورودی پروازهای داخلی و ساختمان اداری، بانک صادرات سالن خروجی پروازهای داخلی، بانک انصار موجود در سالن خروجی پروازهای داخلی و سالن ترانزیت پروازهای داخلی، بانک شهر در سالن ورودی پروازهای بین المللی، بانک سرمایه سالن ورودی پروازهای بین المللی، بانک دی موجود در سالن ورودی پروزاهای داخلی و پست بانک ایران واقع در سالن خروجی پروازهای داخلی، برشمرد.

کلیه شرکت های هواپیمایی که در این فرودگاه دارای پرواز می باشند دفتر فروش بلیط در فرودگاه دارند. در صورت نیاز به پرواز ضروری می توانید از این دفاتر فروش بلیط استفاده کنید.

راه‌های دسترسی به فرودگاه

راههای دسترسی به فرودگاه به علت قرار گرفتن فرودگاه در مرکز جزیره به راحتی انجام پذیر است. با این حال جهت راحتی و سهولت دسترسی، در فرودگاه وسایل نقیله تعبیه شده است. به دو روش قادر خواهید بود خود را مقصد خود برسانید.

اولین روش، استفاده از تاکسی های مستقر در فرودگاه می باشد که به بخش خصوصی تعلق دارند ولی تحت نظارت و کنترل مدیریت حمل و نقل و ترافیک قرار دارند. روش دیگر استفاده از خوردروهای کرایه ای است که در این جزیره بسیار مورد استفاده است. ایستگاه خودروهای کرایه ای در ترمینال ورودی پروازهای داخلی قرار دارد.

فرودگاه هندورابی

فرودگاه تابعه فرودگاه کیش

هندورابی یک از جزایر شهرستان کیش می‌باشد که در حد فاصل بین جزیره کیش و جزیره لاوان قرار گرفته است. فرودگاه این جزیره در سال 1395 تاسیس شده است که مالک آن سازمان منطقه آزاد کیش می‌باشد. این فرودگاه در ارتفاع 22 متری از سطح دریا واقع شده است. مساحت فرودگاه 9000 متر مربع و دارای یک ترمینال با مساحت 400 متر مربع است که کلیه پروازهای آن از این ترمینال انجام می شود. باند پرواز آن 1630 متر طول و 30 متر عرض دارد که برای هواپیماهای سبک مناسب است. دیگر امکانات این فرودگاه یک تاکسی وی، پارکینگ با مساحت 20،000 متر مربع، پارکینگ هواپیما با سه جایگاه، روشنایی سطوح پروازی و اداره آتش نشانی و نجات فرودگاهی هستند.

راه های ارتباطی با فرودگاه

اطلاعات پرواز :                                                                           199

مرکز تلفن :                                         44443200-076 و 44443300-076

تلفن دفتر مدیر کل فرودگاه:                                            44443300-076

نمابر دفتر مدیر کل:                                                       44443329-076

آدرس : جزیره کیش – فرودگاه بین ­المللی کیش – ساختمان اداره کل فرودگاه

کدپستی:                                                                      63355-79419

برای رزرو هتل کیش می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید،  رزرو آنلاین هتل شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *