فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

کرمانشاه از شهرهای غربی کشور و مرکز استان مرزی کرمانشاه است و از مهمترین مراکز غربی کشور محسوب می‌شود. این شهر از شمال به کوه فرخشاد، از جنوب به سفید کوه، از شمال شرق به طاق بستان ختم می‌شود. همین وضعیت جغرافیائی باعث شده است که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی باشد. آب و هوای معتدل کوهستانی آن را جزء گزینه های اول سفر می‌کند. فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه کجاست؟

این شهر علاوه بر آب و هوای مناسب دارای آثار تاریخی بسیار و جذاب است که بر جذابیت شهر می افزاید. از مراکز گردشگری این شهر می‌توان به تپه گاکیه، غار دو اشکفت، غار شکارچیان، تپه چیا جانی، غار مرخیل، پناهگاه ورکینی، پناهگاه یوان و … اشاره کرد. صنایع دستی این شهر شامل گلیم، گیوه، جاجیم، موج، انواع آلات موسیقی(دف، تنبور، تار، دیوان و سه‌تار) و چرم می شود.

از غذاهای محلی آن می توان به ترخینه، خورش خلال بادام، دنده کباب کرمانشاهی، سیب پلو، آش عباسعلی و آبگوشت کرمانشاهی، آبگوشت باغی اشاره کرد. برای سفر به این شهر کافی است بلیط هواپیما، اتوبوس و یا قطار خود را از طریق مستر بلیط خریداری کنید. سفر هوائی به این شهر یکی از گزینه های اصلی است. برای داشتن اطلاعات بیشتر درمورد فرودگاه این شهر می توانید ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

تاریخچه فرودگاه کرمانشاه

این فرودگاه در ابتدا تنها با یک باند خاکی در قسمت شرقی این شهر و در منطقه ای به نام مراد آباد قرار داشت. در سال 1350 فرودگاه به مکان کنونی آن یعنی در قسمت شمال شرقی شهر و در زمین‌هائی به وسعت 200 هکتار منتقل شد. در سال 1374 زمین های اطراف خریداری و به این فرودگاه اضافه شد که وسعت آن را به 228 هکتار رساند.

تحقیقات لازم جهت افزایش و بهبود عوامل پروازی جهت استفاده از هواپیماهای پهن پیکر تا ایر باس از قبیل تأسیسات جانبی، ساختمان آتش نشانی و ایمنی زمینی، مدیریت اداری، ترمینال مسافر بری، پاویون، ساختمان امور فنی، سپاه، پلیس و تعدادی خانه‌های سازمانی صورت گرفت. در همین زمان انجام این پروژه آغاز و در کنار این طرحهای توسعه ای اقدامات دیگری نظیر افزایش باند فرودگاه از طول 2700 متر به 3400 متر و پارکینگ فرودگاه از 12700 متر مربع به 38220 متر مربع نیز انجام شد.

درباره فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

این فرودگاه در قسمت شمال شرقی شهر و در ارتفاع 1311 متری از سطح دریا واقع شده است. فاصله آن تا مرکز شهر 9 کیلومتر است. این فرودگاه خدمات خود از جمله پرواز به عتبات عالیات را برای استان های اطراف مانند لرستان، ایلام و کردستان نیز ارائه می‌دهد. طول باند آن 3914 متر است که برای پرواز هواپیماهای سنگین نیز مناسب است.

فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

به علت شرایط و ناهمواری های زمین های منطقه غربی کشور و قرارگیری این فرودگاه در منطقه ای مناسب برای پرواز و نصب تجهیزات ارتباطی و ناوبری مناسب، به مهم ترین فرودگاه منطقه غرب کشور تبدیل شده است. در سال 86، هشت هکتار دیگر از زمین های اطراف برای اضافه شدن به این زمین های فرودگاه خریداری شد، همین امر سبب شد این فرودگاه در حال حاضر 237 هکتار وسعت داشته باشد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵٬۴۰۶ پرواز در این فرودگاه انجام شد که طی آن ۵۶۰٬۳۲۶ نفر مسافر و ۳٬۵۰۸٬۵۲۳ کیلوگرم جابجا شدند. در لیست پر ترددترین فرودگاه های کشور فرودگاه کرمانشاه در رتبه نهم قرار دارد. این فرودگاه شهر کانونی برای شرکت هواپیمائی معراج است.

ترمینال‌های فرودگاه

این فرودگاه دارای دو ترمینال داخلی و خارجی است. پروازهای داخلی که عمده پروازهای این فرودگاه را تشکیل می‌دهد از ترمینال داخلی و پروازهای خارجی و پرواز به عتبات عالیه از ترمینال خارجی انجام می‌شود.

امکانات ترمینال داخلی در حد قابل قبول برای مسافران و همراهان آنها ارائه می‌شود. از این امکانات می توان به نمازخانه، سرویس بهداشتی، غرفه خرید سوغاتی، دستگاه خودپرداز و کافی شاپ اشاره کرد.

ترمینال خارجی برای پروازهای خارجی در نظر گرفته شده است، که بیشتر این پروازها برای مقاصد عتبات عالیات انجام می‌گیرد. این ترمینال دارای یک سالن عمومی و یک سالن ترانزیت است. باجه ارزی بانک ملت در این ترمینال جهت رفاه مسافرین برای دریافت ارز و پرداخت عوارض خروج از کشور قرار داده شده است.

فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

مسیرهای پروازی فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

از این فرودگاه های متعددی در مسیرهای پرتردد و پر تقاضای داخلی انجام می‌شود. این پروازها برای فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه خلیج فارس عسلویه، فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه بندر عباس و فرودگاه شهید دستغیب شیراز صورت می‌پذیرد. این پرواز ها در همه روزهای هفته انجام می شود. پروازهای خارجی به صورت فصلی و در زمان‌های خاص انجام می‌گیرد. این پروازها برای شهرهائی مانند جده، مدینه، نجف و بغداد انجام می‌شود.

شرکت‌های هواپیمائی فعال در فرودگاه

شرکت های هواپیمائی داخلی در مسیرهای ذکر شده در بالا پروازهائی به صورت منظم، برنامه ریزی و اجرا می کنند. از شرکت های هواپیمائی فعال می‌توان به شرکت هواپیمایی کاسپین، شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، شرکت هواپیمائی ایران ایر، شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمائی کیش ایر، شرکت هواپیمایی ماهان، شرکت هواپیمایی معراج، شرکت هواپیمایی قشم ایر و شرکت هواپیمایی زاگرس اشاره کرد.

امکانات رفاهی فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

این فرودگاه دارای امکانات رفاهی بسیاری برای آسایش و راحتی مسافران است. شما در مدت زمانی که در انتظار سوار شدن به هواپیما هستید می‌توانید از این امکانات استفاده کنید. از این امکانات می‌توان به غرفه‌های، تجاری، شعبات بانک‌ها، رستوران و بوفه، پارکینگ و وسایل حمل و نقل اشاره کرد.

از غرفه های تجاری می توان غرفه های خرید سوغاتی های را نام برد. غرفه های متعدد  فروش سوغاتی اعم از نان برنجی ،روغن کرمانشاهی و نیز صنایع دستی مربوط به استان، در سالن پروازهای داخلی موجود است. اگر در طول سفر موفق به خرید سوغاتی نشده اید می‌توانید از این غرفه ها، سوغاتی مورد نظرتان را خریداری کنید.

فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

شعبه بانک ملی در محوطه فرودگاه قرار دارد که جهت انجام امور بانکی می‌توانید به آن مراجعه کنید. برای خرید ارز و یا پرداخت عوارض خروج از کشور نیز می توانید از باجه ارزی بانک ملت در سالن عمومی ترمینال خارجی استفاده کنید. کافی شاپ موجود در سالن ترمینال داخلی آماده ارائه خدمات به مسافران و همراهان آنها است.

راه‌های دسترسی به فرودگاه

یکی از مزایای قرار گرفتن فرودگاه در نزدیکی شهر سهولت در دسترسی به آن است. این فرودگاه نیز به خاطر قرار گرفتن در نزدیکی شهر دسترسی به آن به آسانی انجام می‌شود. برای رفت آمد بین شهر و فرودگاه می‌توانید از تاکسی‌های موجود در فرودگاه استفاده کنید. دفتر و محل استقرار این تاکسی ها جنب ترمینال داخلی می باشد و شرکت به صورت 24ساعته خدمات خود را ارائه می‌دهد.

راه‌های ارتباطی با فرودگاه

تلفن خانه 34326644- 34326633 – 34326622- 34326611- 083
نمابر  34329999 – 083
دفتر مدیرکل  34326666 – 34328888 – 083
اطلاعات پرواز تماس از داخل شهر کرمانشاه 199
اطلاعات پرواز تماس از خارج شهر کرمانشاه  31492199 – 083

اگر نظری در رابطه با فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه دارید می توانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *