یاسوج یکی از شهرهای ایران است که از روستاهای متعددی تشکیل شده است. یکی از همین روستاها، روستای بسیار کریک است. این روستا شباهت بسیار زیادی به ماسوله شمال دارد و تقریبا یکی از دلایلی که گردشگران به آن جذب می شوند، این شباهت است. البته روستای کریک علاوه بر طبیعت بسیار چشم گیر، دارای پیشینه تاریخی هم است و جزو روستاهای قدیمی یاسوج به شمار می رود.

درباره روستای کریک

این روستای کوچک اما با صفا، یکی از مکان های گردشگری یاسوج است که حتی برای یک بار هم که شده باید از آنجا بازدید کنید. خانه های گلی که روی سر هم قرار گرفته اند و مردمانی به شدت صمیمی و خونگرم، باعث شده اند تا روستای کریک را از همه جا و بقیه روستاهای ایران، متمایز کند. در روستای کریک، محیط و جوی وجود دارد که شما ناخوداگاه به آن جذب می شوید، مثلا تماشا ‌کردن رسم های قدیمی مردم این روستا، یا مشاهده کردن نان پختن بانوان شجاع و خانه دار روستای کریک، باعث می شود که شما عشق و آرامش را در خانه ها و خانواده ها ببینید و به آنجا جذب شوید. مجله مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند که حتما در فصل های بهار، اوایل پاییز و تابستان، برای بازدید از روستا بروید، زیرا درختان رنگارنگ فصل پاییز یا حتی شکوفه های تازه متولد شده بهار، می توانند زیباترین خاطره سفر شما را رقم بزنند.

درباره روستای کریک

زبان و گویش

زبان مردم بومی روستای کریک، لری است. اما از زمانی که پیوندهایی با شهرها یا روستاهای دیگر انجام شد، زبان های دیگری هم به گویش مردم روستا اضافه شد.

نوع پوشش

زنان و بانوان روستا، از لباس های محلی مخصوص استان یاسوج استفاده می کنند و با دامن های چین دار رنگی رنگی، به زیبایی روستا می افزایند. لباس مردهای روستا هم، شلوادهای گشاد مخصوص و رویه های پشمی است. البته اکنون از این لباس ها استفاده نمی کنند و اکثر آن ها لباس های معمولی می پوشند و از این لباس ها، به عنوان لباس سنتی یا رسمی استفاده می کنند.

شغل مردم روستا

اهالی روستای کریک، معمولا به کشاورزی، دامپروری و حتی دامداری مشغول هستند. زنان خانه دار هم انواع لبنیات محلی، فرش ها و گلیم های صادراتی درست می کنند و به گردشگران یا حتی شهر یاسوج می فروشند.

تاریخچه

تاریخچه روستای کریک

روستای کریک، علاوه بر این که جزو زیباترین روستاهای یاسوج محسوب می شود، جزو قدیمی ترین آن ها هم می باشد. این موضوع از نوع ساختار خانه های قدیمی و حتی برخی ساختمان هایی که از گذشته باقی مانده اند، مشخص شده است. البته اگر پای صحبت بزرگترهای این روستا بنشینید، از گفته های آن ها هم می توانید متوجه شوید که روستای کریک، پیشنیه غنی و قدیمی دارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این روستا، نسبت به بقیه روستاهای یاسوج، وسعت و مساحت کم تری دارد، اما از تمام آن ها می توان گفت، زیباتر است. درون روستای کریک، خانه های بزرگ و کوچک متعددی وجود دارد که روی سر هم و به صورت طبقه ای قرار گرفته اند. به گونه ای که سقف خانه طبقه پایینی، نقش کف ساختمان طبقه بالایی را اجرا می کند. جنس اکثر خانه های قدیمی روستا، از گل و خشت است و خانه های جدید، با آجر یا بتن ساخته می شوند. پوشش گیاهی درون روستا هم بسیار زیاد است و انواع درختان میوه و حتی گیاهای خوراکی و درمانی در روستای کریک وجود دارد. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده تا اکثر گردشگران برای دیدن روستای کریک از سراسر ایران و حتی دنیا بیایند، این است که خانه های روستا، با توجه به قدیمی بودن، اصلا ریزش نمی کنند و در مقابل برف و باران هم بسیار مستحکم هستند‌. یا دلیل دیگر هم این است که خانه ها به صورت طبقه ای روی هم قرار گرفته اند، اصلا به خانه پایینی یا بالای سر خود آسیب نمی زنند. این موضوع ساختار خانه ها کمی برای گردشگران خارجی عجیب است و اکثر مسافران را حیرت زده می کند. همچنین در روستا، رودخانه ای هم جریان دارد که از بین درختان می گذرد و به رود اصلی می رسد. همچنین اگر قصد سفر به روستای کریک را دارید، می توانید بلیط اتوبوس یاسوج را تهیه کنید و سپس با اتوبوس دیگری به سمت روستا بروید‌ و از جاذبه های بسیار زیبای کریک بازدید کنید‌ یا حتی در همان شهر یاسوج، از جاذبه ها و مکان های تفریحی گردشگری دیدن کنید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید کردن از روستای کریک، شما هیچ محدودیتی ندارید و می توانید هم با تورهای گردشگری و هم وسیله شخصی، به آنجا بروید و زیبایی روستا را با چشم مشاهده کنید. ولی این نکته را هم به یاد داشته باشید که درون روستا، هتلی وجود ندارد و شما باید خانه های خشت و گلی را اجاره کنید و یا این که مهمان مردمان بسیار خونگرم لر باشید. البته با توجه به این که گردشگران روستا زیاد شده اند، خانه هایی را تخلیه کرده اند و آن ها را به صورت روزانه، اجاره می دهند. قبل از این‌که مردمان کربک این تصمیم را بگیرند، گردشگران خارجی و ایرانی، در منزل اصلی مردم بومی ساکن می شدند. برخی از آن ها بابت هزینه ای که دریافت کردند خدمات ارائه می دادند و برخی هم به صورت رایگان و خلق و خوی مهمان نوازی؛ البته این موضوع به گونه ای نیست که مردمان کریک اصلا مهمان نواز و صمیمی نباشند، در همه جای ایران، این خصلت دوستانه و خونگرم وجود دارد که اهالی روستای کریک هم از این موضوع مستثنا نیستند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

روستای کریک، در یاسوج و استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده است که شما با هر وسیله نقلیه ای که در اختیار داشته باشید، می توانید به بازدید از روستا بروید. در هنگام بازدید، اصلا رسم های قدیمی مردم روستا را از دست ندهید و حتما به یکی از پیران یا بزرگان بگویید که برایتان در زیر آسمان پر از ستاره و صاف، شاهنامه فردوسی با لهجه لری بخواند؛ تا شما هم از فضا لذت ببرید و هم عمق کهن فارسی را با گوش دادن به شاهنامه حس کنید. از این که تا انتها با مستر بلیط همراه بودید از شما سپاسگذاریم.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *