قلعه ایرندگان

0 406

ايرندگان در جنوب شرقي شهرستان خاش و از بخش هاي تابعه خاش است، اين بخش در ٨٥ كيلومتري شهرستان خاش واقع شده و به سبب موقعيت استراتژيك اين بخش در ميان سه شهرستان خاش، مهرستان و ايرانشهر قرارگرفته است. روستاهاي ايرندگان در دو طرف حاشيه يك رودخانه بزرگ با طول ٥٠ كيلومتر، منظره و چشم اندازي زيبا از طبيعت پاك و سرسبز را به نمايش مي گذارند و از باغات خرما، جنگل هاي گز، ني زارهاي فراوان، مزارع گندم و جو تشكيل شده اند. در رشته كوه بيرك ايرندگان گونه هاي جانوري و گياهي زيادي از قبيل پلنگ، قوچ، بز كوهي، خفاش دم موشي، انواع خزندگان، كبك و تيهو و درختان داز و پُرك، بنه و صدر وحشي نيز وجود دارد. از ديگر ظرفيت هاي اين منطقه كوهستاني مي توان به وجود داروهاي گياهي نيز اشاره كرد. ايرندگان ظرفيت هاي گردشگري، ديدني و تاريخي زيادي در خود جاي داده كه قلعه ايرندگان، سنگ نگاره هاي كوه چهارگَران، غار صداكي، غار گواتامك، قبرستان باستاني گط رئيس و … از جمله مهم ترين اين جاذبه ها به شمار می روند. در ادامه این بخش از مجله مستر بلیط در مورد قلعه ایرندگان اطلاعاتی را برای شما به نمایش می گذاریم.

درباره قلعه ایرندگان

درباره قلعه ایرندگان

قلعه ای با نام قلعه ایرندگان که از دوران قاجار به جای مانده است در شهرستان ایرندگان، از توابع خاش استان سیستان و بلوچستان، خود نمائی می کند. البته آثار پیدا شده در این قلعه نشان از قدمتی بیشتر از دوران قاجار دارد اما باز هم نیاز به تحقیقات بیشتر پیرامون این موضوع وجود دارد. به احتمال زیاد این قلعه به دوران صفویه تعلق داشته است و زمان ساخت آن در این تاریخ بوده است. احتمال داده می شود در زمان افشاریه محل زندگی حاکمان این منطقه بوده است که از آن جمله می توان به دوست محمد، مم دوست، سبز علی و رحیم خان اشاره کرد.

معماری قلعه ایرندگان

این قلعه که در دو طبقه ساخته شده است پلانی مستطیل شکل دارد و مساحت آن برابر با 592 متر مربع است، حصاری که در اطراف آن کشیده شده، دارای سه متر ارتفاع است. این قلعه به وسیله غلام گردهائی در داخل دیوار و چهار برج، به شکل چهار ضلعی، در چهار طرف آن محافظت می شده است. با استفاده از تنه و شاخ و برگ درخت خرما و همچنین حصیرهایی گز روی سقف را پوشانده و بر روی آن ها کاهگل هائی قرار داده و بدین ترتیب سقف قلعه را شکل داده اند. افرادی که قصد ورود به قلعه را داشتند برای ورود به آن تنها از پلکانی که در قسمت شمال شرقی آن قرار داشت باید استفاده می کردند. وارد شوندگان پس از ورود به قلعه به وسیله معبری به درگاهی که در سمت میانی دیوار جنوبی قرار داشت هدایت می شدند. بعد از درگاهی راهروئی به طول 5 متر با شیبی نسبتا تند وجود داشت که افراد را به حیاط مرکزی می رساند. چاهی در حیاط قلعه ایجاد شده بود که آب آشامیدنی مورد نیازشان را از آنجا تهیه می کردند. این قلعه در مجموع ده اتاق کوچک و بزرگ داشته است که در اطراف حیاط مرکزی قرار داشتند. برای اینکه به فضاهای حاکم نشین و تابستانی راه پیدا کنند باید از راه پله ای مخفی کم عرض با شیب زیاد گذر می کردند. تزئینات به کار رفته در این بنا گره چینی است که می تواند بر روی دیواره های اطراف آن مشاهده کنید.

برای سفر به شهر خاش می توانید بلیط اتوبوس خاش را به صورت آنلاین تهیه کنید، این کار ویژگی های زیادی دارد که یکی از آنها صرفه جوئی در زمانتان است.

راه های دسترسی به قلعه ایرندگان

راه های دسترسی به قلعه ایرندگان

این بنا در جاده ایرندگان قرار دارد پس اگر می خواهید به تماشای آن بروید باید خود را به این محل برسانید.

بازدید از قلعه ایرندگان

برای بازدید از این بنا شرایط خاصی وجود ندارد و در هر زمان که تمایل داشتید می توانید از آن دیدن کنید. پیشنهاد ما به شما این است برای سفر به این منطقه فصول سرد سال را انتخاب کنید تا گرمای هوا موجب آزارتان نشود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.