لیست بهترین هواپیماهای ایران + معرفی خطوط پروازی

0 2,056

لیست بهترین هواپیماهای ایران را در این مقاله از مجله مستر بلیط با شما بررسی میکنیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

آیا می‌دانید در ایران حدود بیست‌ویک ایرلاین خصوصی و دولتی وجود دارد که در مسیرهای پروازی مختلف فعالیت می‌کنند؟ احتمالا هم می‌دانید که در بین انواع سفر، مسافرت هوایی به ‌عنوان یکی از مهیج‌ترین و بهترین  شیوه سفر شناخته می‌شود.

متأسفانه تغییر ارتباطات و زندگی مدرن و پرسرعت امروز باعث می‌شود افرادی که قصد دارند تا در اسرع وقت به مقصد برسند، سفر با هواپیما را به‌جای تردد با وسایل نقلیه زمینی ترجیح دهند.

در واقع؛ ب توجه به اینکه اتومبیل برای سفر به یک کشور خارجی مناسب نیست، افراد چاره‌ای ندارند جز اینکه به‌صورت هوایی با انتخاب ایرلاین مناسب و هواپیمای استاندارد و باکیفیت به سمت مقصد مورد نظر حرکت کنند.

پس تا انتها با این مطلب از مستربلیط همراه باشید تا اطلاعات بسیار خوبی از بهترین شرکت‌های هواپیمایی ایران به دست آورید. همچنین برای خرید از ارزانترین سایت بلیط هواپیما، سری به وب‌سایت مِستربلیط بزنید و از قابلیت مرتب‌سازی براساس کمترین قیمت استفاده کنید.

1) ایران ایر، قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی ایران

اولین شرکت هواپیمایی که قصد داریم در این لیست به آن بپردازیم، شرکت هواپیمایی ایران ایر است که از سال 1341 فعالیت خود را آغاز کرده است و به‌ عنوان قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی ایران شناخته می‌شود. بد نیست بدانید که این شرکت در گذشته با نام هما شناخته می‌شد و پس از انقلاب با نام ایران ایر معرفی شد.

امروزه شرکت ایران ایر در بخش‌های حمل مسافر و حمل بار فعال است و چیزی حدود 51 فروند هواپیما دارد که از میان آن‌ها می‌توانیم به مواردی چون هواپیمای ایرباس A300، هواپیمای ایرباس A310، هواپیمای بوئینگ 747 و هواپیمای فوکر اشاره کنیم.

شرکت هواپیمایی ایران ایر به خاطر ارائه پروازهای مختلف به مقاصد متنوع داخلی و خارجی در بین مسافران از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. شما می‌توانید برای سفرهای داخلی به مقاصد مشهد، لار، کیش، کرمانشاه، بوشهر، چابهار، گرگان، اصفهان، بندر لنگه، بیرجند، اردبیل، اهواز، آبادان، مشهد، ساری، قشم، زاهدان، شیراز، تبریز، یزد و برای سفرهای خارجی به مقاصد نجف، کویت، دمشق، دبی، پکن، تاشکند، کراچی، کوالالامپور، بیروت، میلان، وین، لندن، مسکو، هامبورگ، کلن، گوتنبرگ، فرانکفورت، پاریس، رم، استکهلم، استانبول، آمستردام و بسیاری شهرها و کشورهای دیگر نیز از این شرکت هواپیمایی استفاده کنید.

2) هواپیمایی ماهان، اولین شرکت هواپیمایی خصوصی

دومین مورد در لیست هواپیماهای خوب ایران، شرکت هوایی ماهان است که از سال 1371 فعالیتش را به ‌عنوان اولین شرکت هوایی خصوصی در ایران آغاز کرده است.

مهم‌ترین مزیت این شرکت هواپیمایی، کم بودن تاخیرهای پرواز نسبت به سایر شرکت‌ها و ایرلاین‌های هوایی است. این تفاوت به میزانی است که شرکت هواپیمایی ماهان در تابستان سال 1400 موفق شد عنوان کم تاخیرترین شرکت هواپیمایی ایران را کسب کند.

مزیت دوم شرکت ماهان، استفاده از هواپیماهای جدید و ایمن ازجمله هواپیمای ایرباس 300B4، هواپیماهای A300-600، هواپیماهای بوئینگ 300-747، هواپیماهای Bae-146-300 و هواپیماهای ایرباس A340-300 است. مواردی که به‌عنوان بهترین هواپیماهای موجود در خطوط هوایی ایران شناخته می‌شوند و امکانات قابل توجهی دارند.

به همین علت مسافران شرکت هواپیمایی ماهان با خیال راحت‌تری عازم سفر می‌شوند و برای خرید بلیط‌های این شرکت تمایل بیش‌تری دارند. شرکت هواپیمایی ماهان نیز مانند شرکت ایران ایر در بخش‌های حمل بار و مسافر در مقاصد مختلف داخلی و خارجی فعالیت می‌کند.

از میان مقاصد داخلی این شرکت می‌توانیم به مواردی همچون تبریز، تهران، شهرکرد، گچساران، سیرجان، عسلویه، بم، رفسنجان، زابل، بیرجند، طبس، سبزوار، کرمانشاه، کیش، شیراز، اصفهان، مشهد، قشم و از میان مقاصد خارجی هواپیمایی ماهان نیز می‌توانیم به مواردی همچون دبی، بارسلون، دوسلدورف، بانکوک، استانبول، شانگهای، آنکارا، مونیخ، پکن، بغداد، دمشق، مسکو، میلان و غیره اشاره کنیم.

عکس هواپیمای ماهان

3)    شرکت هواپیمایی آتا، ایمن و سریع

بدون شک مهم‌ترین فاکتور هر سفر، حفظ امنیت و سلامت جان مسافران است که اهمیت این موضوع در سفرهای هوایی بیش‌تر از دیگر روش‌های سفر، خود را نشان می‌دهد.

با توجه به اهمیت موضوع امنیت مسافران در سفر هوایی، در رتبه سوم لیست بهترین هواپیماهای ایران در سایت مستر بلیط به شرکت هوایی آتا می‌پردازیم که از سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرده و در مقایسه با سایر شرکت‌های هوایی، کم‌ترین صدمات و حوادث هوایی را داشته است.

 بنابراین می‌توانیم بگوییم آتا، امن‌ترین شرکت هواپیمایی ایران است که می‌توانید برای سفرهای داخلی و خارجی خود از آن استفاده کنید. البته لاین پرواز خارجی این شرکت کمی محدود است و فقط برای سفر به نقاط خاصی به ارائه سرویس می‌پردازد.

از میان مقاصد داخلی آتا می‌توانیم به مواردی چون تهران، اصفهان، اهواز، مشهد، تبریز، شیراز، کرمانشاه، قشم، کیش، ارومیه، آبادان، بیرجند و از میان مقاصد خارجی این شرکت می‌توانیم به کشورهای عراق، ترکیه، کویت اشاره کنیم. بد نیست بدانید که این شرکت از هواپیماهای بوئینگ MD80، هواپیماهای ایرباس A320T، هواپیماهای بوئینگ 737 و هواپیماهای EMB-145 استفاده می‌کند که از امکانات مناسب و ایمنی قابل توجهی برخوردار هستند.

عکس هواپیما آتا

4) هواپیمایی کیش ایر، عضو جامعه یاتا (انجمن حمل‌ونقل هوایی بین‌الملل)

یکی دیگر از بهترین شرکت‌های هواپیمایی ایران، کیش ایر است که با استفاده از هواپیماهای ایرباس، بوئینگ MD، فوکر صد هلندی و ایرباس A321 و ارائه بهترین خدمات و امکانات مانند سرویس غذا و پذیرایی با کیفیت بین مسافران و گردشگران شهرت دارد.

لازم به ذکر است که شرکت هواپیمایی کیش ایر بیش‌تر بر پروازهای جزیره کیش و شهرهای ایران تمرکز دارد و در سال 1370 افتتاح شده است.

از میان مقاصد کیش ایر می‌توانیم به مواردی چون رشت، تهران، کیش، اصفهان، شیراز، بندرعباس، کرمانشاه، شاهرود، گرگان و از میان مقصد خارجی محدود این شرکت هواپیمایی می‌توانیم به مواردی همچون دبی، نجف و تفلیس اشاره کنیم.

بررسی نظر مسافران نشان می‌دهد که کیش ایر از کادر پروازی بسیار خوبی بهره‌مند است که همین موضوع باعث می‌شود شرکت هوایی کیش ایر در لیست هواپیماهای خوب ایران قرار گیرد.

5) شرکت هواپیمایی قشم ایر، منتخب جشنواره سلامت ایران

پنجمین گزینه در لیست هواپیماهای خوب ایران، شرکت قشم ایر است که از سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرده و امروزه به ‌عنوان یکی از بهترین شرکت‌های هوایی ایران شناخته می‌شود.

شرکت هوایی قشم ایر در ابتدا به‌صورت محدود فعالیت خود را آغاز کرد اما امروزه به 27 مقصد خارجی و 27 مقصد داخلی سرویس می‌دهد و 21 فروند هواپیما ازجمله هواپیماهای فوکر صد، ایرباس A300-600، هواپیماهای RJ100، ایرباس 320 و هواپیماهای فوکر 50 در اختیار دارد.

از میان مقاصد داخلی این شرکت می‌توانیم به مواردی همچون تهران، ماهشهر، کرمان، اصفهان، خوی، تبریز، بوشهر، چابهار، شیراز، قشم، رشت، کیش، کرمانشاه، جاسک، زاهدان، مشهد و از میان مقاصد خارجی آن می‌توانیم به مواردی چون دبی، بغداد، ازمیر، ایروان، بروکسل، هامبورگ، جده، تفلیس، باکو، سن پترزبورگ و بلگراد اشاره کنیم.

لازم به ذکر است که مهم‌ترین مزیت شرکت هواپیمایی قشم ایر، داشتن بلیط چارتر در مسیرهای مختلف، ناوگان هوایی امن و جدید و نیروی انسانی کارآزموده و حرفه‌ای است؛ بنابراین می‌توانید با خیال راحت برای سفرهای مختلف به‌خصوص سفر به جزیره قشم از این شرکت هواپیمایی استفاده کنید.

6) شرکت هواپیمایی معراج، رکورددار طولانی‌ترین پرواز موفق

شرکت هواپیمایی معراج نسبت به سایر شرکت‌های هوایی، کمی‌ جوان‌تر است. این شرکت در سال 1389 افتتاح شده و رکورددار طولانی‌ترین پرواز موفق در بین ایرلاین‌های ایرانی است؛ پروازی که 17 ساعت به طول انجامید.

از طرف دیگر در تمام مدتی که این شرکت فعالیت دارد، کم‌ترین میزان تاخیر را در پرونده خود ثبت کرده که از این نظر، موفق به کسب امتیاز بالایی از طرف مسافران شده است.

شرکت هوایی معراج برای ارائه خدمات خود از هواپیماهایی همچون هواپیمای ایرباس 300، 320 و 321 استفاده می‌کند و به مقاصدی مانند تهران، تبریز، کرمانشاه، کیش، مشهد، شیراز، قشم، چابهار، عسلویه و مقاصد خارجی نظیر ازمیر، استانبول و نجف پرواز دارد. بد نیست بدانید که شرکت هواپیمایی معراج، موفق به کسب گواهینامه «مدیریت تداوم صلاحیت پروازی» نیز شده است.

7) شرکت هواپیمایی آسمان؛ نیم قرن فعالیت مداوم

نمی‌شود لیستی از بهترین هواپیماهای ایران تهیه کنیم و از شرکت هواپیمایی آسمان غافل شویم. شرکتی که در سال 1359 افتتاح شده و رزومه بسیار خوبی دارد.

در این شرکت 23 فروند هواپیما وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توانیم به مواردی همچون بوئینگ 737، فوکر صد و هواپیمای ART70-200 اشاره کنیم. مهم‌‌ترین مزیت شرکت هواپیمایی آسمان، عضویت آن در یاتا و دریافت گواهینامه بین‌المللی IOSA از سوی یاتا است.

همچنین حمل‌ونقل سریع و منظم، داشتن کادر مجرب و حرفه‌ای، بلیط چارتر و امکان پرواز به شهرهای کوچک از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این ایرلاین بین مسافران هستند.

از میان مقاصد شرکت هواپیمایی آسمان باید به مواردی همچون کیش، ایلام، اصفهان، مشهد، شیراز، رشت، ارومیه، آبادان، گرگان، نوشهر، مشهد، اهواز، زاهدان، اردبیل و از میان مقاصد خارجی آن نیز باید به استانبول، کویت، ایروان و مسقط اشاره کنیم.

عکس هواپیما آسمان

بهترین هواپیماهای ایران با مستر بلیط

در این مطلب  از سایت مستر بلیط، هفت مورد از بهترین شرکت‌‌های هواپیمایی ایران را معرفی کردیم. مواردی که در طی سال‌ها فعالیت با ارائه بهترین خدمات و امکانات، کم‌ترین تاخیر و غیره توانسته‌اند رضایت حداکثری مسافران و گردشگران را به دست آورند و سفری خوش و خاطره‌انگیز برای افراد را تضمین کنند.

تمامی ایرلاین‌های مذکور، سرویس‌هایی مستقیم به مقاصد گوناگون داخلی و خارجی دارند؛ این موضوع باعث می‌شود سفر راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود و در اکثر مواقع مسافران دردسر تعویض پرواز را نداشته باشند.

همانطور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره کردیم، در ایران بیست‌ویک ایرلاین مختلف فعالیت می‌کنند بنابراین بررسی تمام آن‌ها در یک مطلب غیرممکن است.

شما می‌توانید برای آشنایی بیش‌تر با سایر ایرلاین‌ها و امکانات آن‌ها از کارشناسان مستر بلیط در این زمینه کمک بگیرید. برای این کار هم راه سختی پیش‌رو ندارید؛ تنها کافی است در بخش نظرات سوالات خود را بپرسید تا در اسرع وقت ابهامات و سوالات خود را برطرف کنید. همچنین اگر تجربه‌ای از سفر با شرکت‌های معرفی شده دارید نیز می‌توانید تجربه و نظر خود را با ما و سایر مخاطبان مستر بلیط در میان بگذارید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.