آشنایی با قوانین متداول هتل‌ها در ایران

0 1,827

پس از انجام رزرو هتل مدنظر از طریق سامانه رزرو هتل، ضروری است پس از دریافت واچر رزرو هتل و مراجعه به بخش پذیرش هتل، واچر را به همراه مدارک شناسایی مورد نیاز به مسئول مربوطه تحویل دهید.لازم به ذکر است که هزینه رزرو اتاق‌های هتل براساس تعداد نفرات و مدت زمان 24 ساعته اقامت در هتل، تعیین می‌شوند؛ بر همین اساس در صورتی که قصد اقامت در هتل به مدت سه روز و نیم را داشته باشید، باید نصف هزینه یک روز اقامت را نیز بپردازید. بنابراین به هنگام دریافت واحد اقامتی‌تان از هتل، یک سری قوانین هنگام پذیرش هتل وجود دارند که شاید در مورد آن‌ها به طور کامل اطلاعات نداشته باشید و ضروری است تا در خصوص این قوانین، خود را بروز کنید. به عنوان مثال افرادی که کمتر از 18 سال سن داشته باشند، از پذیرش آن‌ها در هتل به صورت انفرادی خودداری می‌شود. حال در ادامه این مطلب با تمامی قوانین پذیرش و قوانین هتل‌ها در ایران آشنا می‌شویم.

قوانین پذیرش کودکان

اگر کودک زیر 5 سال یا نوزاد دارید ضروری است به این نکته توجه داشته باشید که قوانین پذیرش آن‌ها در هتل نسبت به افراد بزرگسال، متفاوت است. برای کودکان زیر 5 سال یا نوزاد، هزینه پذیرش در هتل تعلق نمی‌گیرد؛ اما با این حال قوانین پذیرش کودکان در همه هتل‌ها یکسان نیست و در برخی از این قوانین مخصوص کودکان، تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال برخی از هتل‌ها قوانین رایگان پذیرش کودکان را زیر 2 سال در نظر گرفته‌اند. برخی از هتل‌ها هم هستند که کودکان زیر 5 سال را نیم‌بها حساب می‌کنند. با این اوصاف حتما قبل از رزرو هتل به قوانین پذیرش کودکان در هتل مربوطه توجه داشته باشید.

 

قوانین پذیرش افراد مجرد

به طور معمول حداقل سن رزرو در قوانین هتل‌ها در ایران، 18 سال است؛ به همین علت افراد مجرد و زیر 18 سال به هیچ عنوان نمی‌توانند به صورت انفرادی در اتاق‌های هتل اقامت داشته باشید؛ این افراد می‌توانند به همراه پدر و مادر خود در هتل اقامت داشته باشند. در این بین افرادی هم که قصد دارند با خویشاوندان خود مانند خواهر و برادر یا دایی و خواهرزاده در هتل اقامت داشته باشند ضروری است به هنگام مراجعه به هتل، اسناد محرمیت خود را همراه با مدارک شناسایی خود به بخش پذیرش هتل تحویل دهند.

قوانین پذیرش زوج

افرادی که زوج هستند، برای پذیرش هتل حتما باید مدارک شناسایی معتبر مثل شناسنامه و کارت ملی به همراه داشته باشند. به علاوه افرادی که به تازگی محرم شده‌اند اما هنوز ازدواج ‌نکرده‌اند، حتما باید برگه معتبر صیغه‌نامه را به هنگام پذیرش هتل به همراه داشته باشند. به‌علاوه اگر خانمی باردار است و 7 ماه از بارداری او گذشته باشد، نمی‌تواند به‌صورت انفرادی در هتل اقامت داشته باشد و حتما باید به همراه همسر خود به هتل مراجعه کند.

 

 

قوانین پذیرش خانم‌های مجرد

در مورد پذیرش خانم‌های مجرد، هر هتل می‌تواند قوانین خاص خودش را داشته باشد؛ اما به‌صورت کلی پذیرش خانم‌های مجرد به همراه مدارک شناسایی در هتل‌ها امکان‌پذیر است. در این بین اگر مسئول پذیرش هتل احساس کند از پذیرش خانم مجرد مشکلی در هتل پیش می‌آید، می‌تواند نسبت به پذیرش وی در هتل خودداری کند. همچنین اگر یک مسافر خانم به هنگام مراجعه به هتل، مدارک ناقص تحویل دهد یا شناسنامه وی فاقد عکس باشد، مسئول پذیرش هتل می‌تواند این شخص در هتل خانم را پذیرش نکند. درنهایت اگر هتلی بدون دلیل معتبر از پذیرش خانم‌های مجرد خودداری کند، فرد مراجعه‌کننده می‌تواند از هتل مربوطه به مراجع قضایی شکایت کند.

قوانین پذیرش برای میهمانان خارجی

برای پذیرش میهمانان خارجی در هتل نیز قوانین خاصی وجود دارد. پذیرش میهمانان خارجی تنها به همراه پاسپورت و ویزای معتبر با مهر ورود و خروج از ایران صورت می‌گیرد. به‌علاوه قوانین خاصی در خصوص ارائه مدارک محرمیت در پذیرش میهمانان خارجی وجود ندارد. به عنوان مثال دو مسافر خارجی غیرمسلمان با نسبت غیرقانونی می‌توانند در یک اتاق اقامت داشته باشند. البته ناگفته نماند که پذیرش یک خانم ایرانی به همراه یک فرد نامحرم خارجی در هتل‌های ایران به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.

قوانین بردن میهمان در هتل‌ها

افراد غریبه و کسانی که هتل را رزرو نکرده‌اند، نمی‌توانند به همراه مسافر به اتاق هتل بروند. این قانون در قوانین هتل‌ها در ایران به دلیل امنیت گذاشته شده است تا مسافران از هرگونه خطرات احتمالی در امان باشند؛ بنابراین اگر مسافران می‌خواهند دوست یا آشنایان خود را در هتل ملاقات کنند، می‌توانند به لابی یا کافی‌شاپ هتل بروند و در این مکان‌ها به گپ و گفتگو با آن‌ها بپردازند.

قوانین کنسلی و لغو رزرو هتل جزو مهم‌ترین قوانین هتل‌ها در ایران

قوانین کنسلی و لغو رزرو هتل در قوانین هتل‌ها در ایران، طبق سیاست‌های هر هتل صورت می‌گیرد؛ به همین علت حتما قبل از رزرو هتل مدنظرتان، قوانین کنسلی هتل مربوطه را مطالعه کنید. اگر چند روز قبل از اقامت‌ خود در هتل، اقدام به کنسلی رزرو هتل کنید، معمولا درصدی از هزینه رزرو هتل به شما بازگردانده خواهد شد. با این حال تا انتهای این مطلب از سایت مستر بلیط همراه ما باشید تا نگاهی کلی به میزان جریمه در خصوص لغو رزرو هتل‌ها بیندازیم:

  • اگر 20 روز قبل از رزرو هتل اقدام به کنسلی کنید، کل هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق پرداخت می‌شود.
  • اگر 11 روز قبل از رزرو هتل اقدام به کنسلی کنید، 20 درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق جریمه می‌شوید.
  • اگر 6 روز قبل از رزرو هتل اقدام به کنسلی کنید، 30 درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق جریمه می‌شوید.
  • اگر 5 تا 2 روز قبل از رزرو هتل اقدام به کنسلی کنید، 50 درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق جریمه می‌شوید.
  • اگر 2 تا یک روز قبل از رزرو هتل اقدام به کنسلی کنید، 70 درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق جریمه می‌شوید.

درنهایت ناگفته نماند که اگر مسافر بعد از یک شب اقامت اقدام به کنسلی کند، بعد از کسر هزینه یک شب اقامت، باقی هزینه به مسافر پرداخت می‌شود. البته در روزهای تعطیل و شلوغی امکان انجام هرگونه کنسلی رزرو هتل وجود ندارد.

 

مدارک مورد نیاز برای رزرو هتل

همانطور که در بخش‌های قبل هم به آن اشاره کردیم بعد از انجام رزرو هتل و مراجعه به پذیرش هتل، حتما باید مدارک شناسایی معتبر و واچر رزرو هتل را همراه خود داشته باشید و به مسئول پذیرش تحویل دهید. اگر همراه خانواده به مسافرت رفته‌اید و قصد اقامت در هتل را دارید، حتما باید مدارک شناسایی خود و فرزندانتان ازجمله کارت ملی یا شناسنامه را هنگام مراجعه به پذیرش هتل به همراه داشته باشید. گفتنی است که هتل‌ها بعد از تسویه میهمانان به هنگام خروج از هتل، حتما باید مدارک شناسایی را به آن‌ها مجددا تحویل دهند؛ این قانون جزو مهم‌ترین قانون هتل‌ها در ایران محسوب می‌شود. مدارک شناسایی برای میهمانان خارجی هم پاسپورت با مهر ورود و خروج از ایران به همراه تاریخ انقضای معتبر است. افراد زوج یا محرم هم حتما باید مدارک شناسایی ازدواج و صیغه‌نامه معتبر خود را به هنگام تحویل واحد اقامتی‌شان در هتل به همراه داشته باشند.

ساعت تحویل و تخلیه اتاق‌های هتل

در تمامی هتل‌های ایران، ساعت تحویل هتل ساعت 14:00 ظهر است. برای خروج هم حتما باید ساعت 12:00 کلید اتاق را به پذیرش هتل تحویل دهید. البته اگر قصد داشته باشید که زودتر از ساعت 12:00 ظهر اتاق خود را تحویل دهید، مشکلی وجود ندارد؛ اما اگر بخواهید زودتر از 14:00 ظهر اتاق اقامتی‌تان را تحویل بگیرید، باید 50 درصد از هزینه یک شب اقامت را بپردازید که به این موضوع، نیم شارژ گفته می‌شود. نیم شارژ در صورتی به مسافر تعلق می‌گیرد که اتاق اقامتی خود را زودتر از ساعت 14:00 تحویل بگیرد یا دیرتر از ساعت 12:00 ظهر تحویل دهد. البته در برخی از هتل‌ها برای نیم شارژ، ساعت خاصی را برای مسافر در نظر می‌گیرند.

درنهایت ناگفته نماند که بعد از تحویل اتاق اقامتی‌ خود از مسئول پذیرش هتل، حتما تمامی موارد در اتاق را بررسی کنید تا اگر کم و کسری بود به مسئول مربوطه گزارش دهید و مشکلی به هنگام تحویل اتاق نداشته باشید. به‌علاوه خدمات هتل را قبل از رزرو هتل حتما چک کنید. به عنوان مثال در تمامی هتل‌های ایران، اتاق‌های هتل همراه با صبحانه هستند. اگر هتلی در خدمات خود صبحانه را نوشته بود اما به هنگام اقامت در هتل، از ارائه صبحانه به شما خودداری کرد، شما می‌توانید آن را به مراجع مربوط هتلداری به شماره 09629 گزارش دهید.

کلام آخر

در این مطلب از سایت مستر بلیط با قوانین هتل‌ها در ایران به‌صورت کلی آشنا شدیم. حال اگر تجربه اقامت در هر کدام از هتل‌های ایران را داشته‌اید؛ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را در مورد قوانین هتل‌ها با ما و مخاطبان مستر بلیط در میان بگذارید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.