دریافت گواهینامه بین المللی

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی + مراحل و مدارک

یکی از جذابیت‌های سفر، رانندگی در شهرها و کشورهای مختلف است که مستلزم اخذ گواهینامه بین المللی است. با وجود اینکه رانندگی در داخل هر کشوری قانون یکسانی دارد و برای مثال می‌توانید با داشتن گواهینامه در تمامی شهرهای ایران رانندگی کنید ولی برای سفرهای برون‌مرزی نیاز به گواهینامه بین المللی دارید.  صدور گواهینامه بین المللی در داخل ایران انجام می‌شود و در نتیجه پیش از سفر خود باید نسبت به ثبت نام گواهینامه بین المللی اقدام کنید. در ادامه شما را با نحوه دریافت آن، مدارک و مراحلی که باید طی کنید، به‌طور کامل آشنا خواهیم کرد.

گواهینامه بین المللی چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهینامه بین المللی یک مدرک معتبر است که به افراد اجازه می‌دهد که در کشورهای خارجی رانندگی کنند. مجوزی که از سوی سازمان جهانی اتومبیل‌رانی صادر می‌شود و ۱۹۶ کشور جهان از جمله ایران عضو آن هستند. در نتیجه شما با دریافت آن می‌توانید در ۱۹۶ کشور عضو رانندگی کنید.

این مجوز با عنوان (IDP) شناخته می‌شود که قابلیت ترجمه به ۷ زبان زنده دنیا را دارد و در تمامی کشورها به رسمیت شناخته می‌شود.

به این ترتیب شما می‌توانید با خودروی شخصی (البته پس از طی مراحلی) به کشورهای خارجی سفر کنید یا می‌توانید در سفر به کشورهای مختلف در آنجا خودرو کرایه کرده و در طول سفر خود از ماشین استفاده کنید؛ به‌ویژه در سفرهای خانوادگی یا دست جمعی اجاره خودرو می‌تواند برای شما بسیار به‌صرفه باشد. گاهی نیز ممکن است برای سفر تحصیلی یا کاری به کشور دیگر سفر کرده و بخواهید مدت زیادی را در آنجا بمانید که در این صورت نیز می‌توانید از امکان اجاره خودرو استفاده کنید.

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

مراحل صدور گواهینامه بین المللی

با توجه به اینکه شما گواهینامه را برای رانندگی در کشور مقصد دریافت می‌کنید، باید به سن قانونی رسیده و طبق قوانین ایران دارای گواهینامه رانندگی باشید. در این شرایط می‌توانید نسبت به دریافت گواهینامه بین‌المللی اقدام کنید که در ادامه مراحل آن را به‌طور کامل توضیح خواهیم داد.

این مجوز از سوی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی صادر می‌شود. از این‌رو نیازی به مراجعه به سازمان راهنمایی و رانندگی و طی کردن آزمون‌های مختلف نخواهید داشت. شما می‌توانید برای دریافت گواهینامه خود از دو روش حضوری یا آنلاین اقدام کنید.

روش آنلاین: روش آنلاین از طریق درگاه اینترنتی انجام می‌شود؛ به این صورت که شما می‌توانید مدارک خود را در سامانه مربوطه بارگذاری کنید تا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و سپس مجوز برای شما صادر شود. مدت زمان صدور گواهینامه بین المللی از طریق این روش ۷ روز کاری است که با توجه به زمانبندی سفر خود می‌توانید این مراحل را پیش از سفر انجام دهید.

روش حضوری: روش دوم نیز مراجعه حضوری است که محدودیت‌های بیشتری نسبت به روش اول دارد اما در صورتی که مدت زمان کافی نداشته باشید، می‌توانید از این طریق اقدام کنید. چراکه معمولا در این روش اگر اول وقت اداری مراجعه کرده و مدارک خود را تحویل دهید، پس از بررسی و تایید کارشناسان، می‌توانید مجوز خود را در همان روز تحویل بگیرید.

گواهینامه به صورت یک ساله یا سه ساله صادر می‌شود که در طول این مدت می‌توانید از آن استفاده کنید. پس از این دوره نیز قابلیت تمدید ندارد. در نتیجه در صورت نیاز می‌توانید اقدام به دریافت مجدد آن کنید.

مدارک مورد نیاز برای بین المللی شدن گواهینامه

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که برای دریافت این مجوز باید بدانید، مدارکی است که باید برای صدور آن ارائه دهید.

همان طور که بیان شد شرط اولیه دریافت این گواهینامه داشتن سن قانونی و همچنین گواهینامه در داخل کشور است. بنابراین مدارک لازم برای دریافت این گواهینامه را می‌توان شامل موارد زیر دانست.

 • اصل گواهینامه رانندگی معتبر از ایران (با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز برای رانندگی یک ساله و اعتبار حداقل سه سال برای مجوز سه ساله)
 • یک قطعه عکس تمام‌رخ ۴*۳
 • اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه گواهینامه بین‌‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)

در نهایت نیز با پرداخت هزینه‌های لازم و بررسی مدارک، گواهینامه ظرف مدت ۷ روز کاری برای شما صادر خواهد شد.

دریافت گواهینامه بین‌المللی

نکته: برخی از موارد نیز به عنوان پیش نیاز برای این گواهینامه به‌شمار می‌روند که از جمله آن می‌توان به پاسپورت اشاره کرد. اگر پاسپورت خود را دریافت نکرده باشید، ابتدا باید با طی کردن مراحل و پرداخت هزینه‌های لازم گذرنامه خود را دریافت کرده و سپس به عنوان یکی از مدارک دریافت این مجوز به کانون اتومبیل‌رانی ارائه دهید.

هزینه بین المللی کردن گواهینامه رانندگی

هزینه صدور این مجوز بر اساس مدت زمان اعتبار گواهینامه شما متفاوت خواهد بود. ضمن اینکه این هزینه در هر سال تغییر می‌کند. در حال حاضر هزینه دریافت گواهینامه‌ای که دارای اعتبار یک ساله باشد معادل ۱۴۱ هزار تومان است. هزینه دریافت گواهینامه‌هایی که اعتبار ۳ ساله دارند نیز ۴۱۴ هزار تومان برآورد می‌شود. (تا زمان انتشار این مطلب)

از کجا گواهینامه بین المللی بگیریم؟

برخلاف گواهینامه‌های داخلی، این مجوز نیازی به گذراندن مراحل مختلف مانند آزمون‌های تئوری و عملی و تاییدیه‌های سازمان راهنمایی و رانندگی ندارد. گرچه شرط اولیه آن داشتن گواهینامه از این سازمان به‌شمار می‌رود.

با داشتن این گواهینامه شما می‌توانید به کانون گردشگری و اتومبیل‌رانی مراجعه کرده و درخواست صدور گواهینامه بین المللی را بدهید. این کانون هم به صورت حضوری و هم به‌صورت آنلاین امکان دریافت این مجوز را فراهم کرده است.

البته توجه داشته باشید که گواهینامه شما باید دارای اعتبار باشد. همچنین باید گذرنامه معتبر خود را نیز به عنوان یکی از مدارک ارائه دهید.

مدرک بین المللی گواهینامه

آیا امکان دریافت آنلاین گواهینامه بین المللی وجود دارد؟

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی امکان ثبت‌نام گواهینامه بین ‌المللی را به‌صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت رسمی خود فراهم کرده است. از این رو می‌توانید تمامی مراحل مانند ثبت‌نام و تکمیل فرم را از طریق این وب‌سایت انجام دهید.

البته توجه داشته باشید که برای انجام مراحل باید ابتدا در سایت ثبت‌نام کنید. اگر هم قبلا ثبت‌نام کرده‌اید با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه شوید.

سپس تمامی مراحل را گام به گام انجام دهید تا به مرحله پرداخت هزینه برسید. با پرداخت از طریق درگاه رسمی، مدارک شما توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نهایت گواهینامه در بازه زمانی ۷ روز کاری برای شما به آدرس مندرج در فرم ارسال خواهد شد.

توجه داشته باشید که شما در این روش باید تمامی مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنید. در نتیجه تصاویر باید کیفیت مناسبی داشته و حتما اسکن شوند.

هنگام تکمیل فرم، شرایط و قوانین کانون جهانگردی و اتومبیل رانی و همچنین نکات را به‌صورت کامل مطالعه کنید.

با مشاهده فرم باید آن را بر اساس اطلاعات مندرج در گذرنامه و گواهینامه خود تکمیل کنید. سپس در بخش مدارک، موارد لازم را در سامانه و در بخش‌های مربوطه بارگذاری کنید.

در گام نهایی به صفحه پرداخت می‌رسید که می‌توانید با تمامی کارت‌های عضو شتاب و رمز دوم پرداخت را انجام دهید تا کد پیگیری برای شما صادر شود.

سوالات متداول:

 1. گواهینامه بین المللی چقدر اعتبار دارد؟ این گواهینامه را می‌توانید با اعتبار ۱ ساله یا ۳ ساله دریافت کنید.
 2. گواهینامه بین المللی را از کجا بگیرم؟ برای رانندگی در سایر کشورها باید نسبت به دریافت گواهینامه بین‌المللی از کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی اقدام کنید.
 3. اگر گواهینامه بین المللی گم شد چیکار کنیم؟ درصورت گم کردن گواهینامه بین‌المللی اگر گواهینامه شما دارای اعتبار باشد، امکان دریافت المثنی را خواهید داشت. در صورت منقضی شدن نیز می‌توانید اقدام به دریافت مجدد آن کنید.
 4. 4- چگونه باید گواهینامه بین المللی را تمدید کرد؟
 5. این مجوز قابلیت تمدید ندارد. در صورت نیاز می‌توانید درخواست صدور مجدد آن را بدهید.
 6. 5- گواهینامه بین المللی در کدام کشورها اعتبار دارد؟
 7. در حال حاضر ۱۹۶ کشور عضو سازمان جهانی اتومبیل‌رانی هستند که با دریافت گواهینامه به‌صورت بین‌المللی می‌توانید به‌صورت قانونی در این کشورها رانندگی کنید.

گواهینامه بین‌المللی یک مجوز مهم برای افرادی است که قصد سفر به کشورهای خارجی و رانندگی در آن کشورها را دارند. دریافت این مدرک نیازمند مراحل خاصی از جمله تکمیل مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه‌های مرتبط است. همچنین، امکان دریافت آنلاین این گواهینامه نیز وجود دارد که به افراد این امکان را می‌دهد تا به راحتی این مدرک را دریافت کنند.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. سرشوقی پاسخ

  تعدادی از شرکتهای گردشگری هم مجوز صدور گواهینامه بین اللمللی و پلاک ترانزیت را دارند از جمله عتیق گشت اصفهان که با ارائه مدارک در کمترین زمان یک ساعت صادر می شود

 2. سجاد پاسخ

  با سلام طبق بند4 در خصوص تمدید گواهینامه ی بین المللی که قابلیت تمدید ندارد و در صورت نیاز درخواست صدور مجدد آن یعنی اگر مهلت قانونی گواهینامه ی بین المللی تمام شود چون تمدیدی در کار نیست یعنی گواهینامه ی اولیه رو بهت میدم ؟ممنون میشم توضیح دهید

  1. مدیر سایت پاسخ

   سلام
   برای دریافت اطلاعات کامل در این خصوص لطفا با شماره تلفن ۰۹۲۰۳۱۳۶۰۰۳ تماس بگیرید.
   باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *