فرودگاه ایلام

فرودگاه شهدای ایلام کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

ایلام از شهرهای غربی کشور و مرکز استان ایلام است. این شهر دارای آب و هوائی سرد و معتدل است که تابستان هائی خنک و زمستان هایی سرد دارد. آب و هوای معتدل و قرار گرفتن این شهر در دامنه کوه باعث شده است طبیعتی بسیار زیبا داشته باشد. این طبیعت زیبا و بکر باعث جذب گردشگران به این منطقه شده است. یکی دیگر از دلایل کشش گردشگران به این شهر بر سر راه کربلا قرار گرفتن آن نیز می باشد.

از آثار تاریخی این شهر می توان به قلعه والی ایلام، کاخ فلاحتی، پناهگاه سنگی قوچعلی (سنگ نوشته قوچعلی)، قلعه اسماعیل خان، مقبره سومین خلیفه عباسی المهدی بالله (سی می، سید مهدی)، ناقه، قلعه توت ایلام، طاق شیرین و فرهاد، آتشکده سیاهگل، آتشکده موشکان، امامزاده پیرحسین و علی صالح (امامزاده خاص علی) اشاره کرد. این شهر علاوه بر آثار تاریخی و گردشگری دارای منابع گازی بسیار است باعث تردد زیاد به این منطقه شده است.

برای سفر به این منطقه بهترین روش سفر هوائی می باشد. با خرید بلیط هواپیما از مستر بلیط خریدی آسان و سریع را تجربه کنید. با مطالعه ادامه این مطلب می توانید اطلاعات کاملی در مورد فرودگاه شهدای ایلام کسب کنید. پس شما را به ادامه مطالعه این مطلب دعوت می کنیم.

تاریخچه فرودگاه ایلام

تصمیم برای ساخت فرودگاه ایلام در سال 1368 پس از سفر رهبر جمهوری اسلامی به شهر گرفته شد. بنابر فرمان ایشان مبنی بر ساخت فرودگاه در این استان جهت توسعه و رفع محرومیت مطالعات اولیه آن آغاز شد. پس از تحقیقات کارشناسان، منطقه چشمه کبود به علت مسطح بودن این قسمت نسبت به دیگر بخش های استان برای ساخت فرودگاه انتخاب شد. این فرودگاه با مساحتی برابر با 283 هکتار در سال 1375 با حضور رییس جمهور وقت افتتاح شد. اولین پرواز این فرودگاه توسط شرکت هواپیمائی آسمان و هواپیمای ATR72 برنامه ریزی و اجرا شد. در سال 1387 عملیات افزایش طول باند و کم کردن شیب آن انجام گرفت.

درباره فرودگاه ایلام

این فرودگاه در فاصله 10 کیلومتری در قسمت جنوبی شهر ایلام و در ارتفاع 1342 متری از سطح دریا واقع شده است. فرودگاه ایلام تنها فرودگاه فعال در استان ایلام می باشد. در حال حاضر 74 پرواز در هفته در این فرودگاه برنامه ریزی و اجرا می شود که آن را به شانزدهمین فرودگاه پرتردد ایران تبدیل کرده است. این فرودگاه از لحاظ اهمیت و تردد دومین فرودگاه غرب کشور محسوب می‌شود.

فرودگاه دارای باند پروازی با طول 3200 متر و عرض 60 متر است که ظرفیت پذیرش هواپیماهای متوسط پیکر A320  و B737 را دارا می‌باشد. از دستگاه های ناوبری پیشرفته ای که در این فرودگاه نصب هستند می توان دستگاه NDB، دستگاه DME، دستگاه DVOR و دستگاه RVR ILS/DME(CAT I) را نام برد. همینطور سیستم روشنایی باند و اپرون و PAPI جهت انجام عملیات پروازی شبانه می‌باشد. مساحت اپرون حدود 28000 مترمربع بوده که ظرفیت ارائه خدمات به سه پرواز همزمان از نوع A320,F100,B146 را دارا می‌باشد.

ظرفیت پذیرش و جابجایی مسافر و بار با در نظر گرفتن دو پرواز همزمان فوکر100 در ساعت، حدود 18 میلیون مسافر در سال می باشد. که به منظور رسیدن به این هدف ترمینال بین المللی به مساحت 6000 مترمربع در کنار ترمینال کنونی در حال احداث می‌باشد. در خرداد ماه سال 1395 فرودگاه شهدای ایلام از فرودگاه داخلی به فرودگاه بین المللی (مرز هوایی) ارتقا یافته و تاکنون چندین پرواز به عتبات عالیات از جمله نجف اشرف از این فرودگاه انجام گرفته است.

باند پروازی فرودگاه ایلام

ترمینال فرودگاه ایلام

این فرودگاه همانند دیگر فرودگاه های کوچک کشور تنها دارای یک ترمینال است. در کنار این ترمینال، در حال ساخت ترمینال بین المللی هستند که به زودی عملیات آن به پایان خواهد رسید و پروازهای خارجی به این ترمینال منتقل خواهد شد. در حال حاضر از ترمینال داخلی برای انجام کلیه پروازها استفاده می‌شود. مسیر پروازهای ورودی و خروجی این ترمینال به صورت مجزا می باشد. و دارای دو سالن عمومی و ترانزیت برای پروازهای خروجی می باشد.

مسیرهای پروازی فرودگاه ایلام

تنها پروازهای خروجی و ورودی از این فرودگاه برای دو مقصد پرتردد داخلی انجام می شود. این دو مقصد فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران و فرودگاه بین‌المللی هاشمی نژاد مشهد می باشند.

پروازهای بین المللی این فرودگاه شامل پوراز به مقصد عتبات عالیات است که به صورت فصلی از این فرودگاه انجام می شود.

شرکت های هواپیمائی فعال در فرودگاه

شرکت های هواپیمائی که در این فرودگاه پروازها را اجرا می کنند شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی ماهان، شرکت هواپیمایی ایران ایر و شرکت هواپیمایی زاگرس ایر هستند.

شرکت هواپیمایی آسمان               فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد

شرکت هواپیمایی ماهان                فرودگاه بین‌المللی مهرآباد

شرکت هواپیمایی ایران ایر             فرودگاه بین المللی مهرآباد، فرودگاه نوشهر

شرکت هواپیمایی زاگرس ایر           فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد

شرکت هواپیمائی فعال در فرودگاه ایلام

امکانات رفاهی فرودگاه ایلام

این فرودگاه بنابر احتیاجات مسافرانش امکاناتی برای آن ها تهیه دیده است که از آن جمله می توان به شعبات بانک‌ها، رستوران و بوفه، پارکینگ،  بوفه، غرفه صنایع دستی ایلام، چرخ های دستی، سیستم صوتی و تصویری، تلفن رایگان شهری و برون شهری و حمل و نقل عمومی اشاره کرد.

راه‌های دسترسی فرودگاه

برای جا به جائی از فرودگاه به سمت شهر می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاهی استفاده کنید. این تاکسی‌ها در مسیر های مختلفی از جمله داخل شهر، دانشگاه ایلام، شهرک صنعتی، چوار و پتروشیمی خدمات خود را ارائه می دهند. نرخ هر یک از این مسیرها به صورت مشخص شده ای است.

راه‌های ارتباطی فرودگاه ایلام

آدرس  استان ایلام، شهر ایلام، فرودگاه ایلام
تلفن 33345534 0841
اطلاعات پرواز 199

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *