شهر شاهین دژ در استان آذربایجان غربی و در شمال شرقی این استان قرار دارد. این شهر جزء شهرهای تاریخی ایران است که بر اساس یافته هایی که در قسمت های مختلف این شهرستان پیدا شده است قدمت آن به پیش از اسلام بر می گردد. شاهین‌دژ در مسیر آتشکده آذرگشنسب قرار گرفته بود به همین خاطر در زمانی که برای زیارت این مکان راهی می شدند، شبی را در این مکان به استراحت می پرداختند.

نگهبانی از این دژ بر عهده شاهین هائی بود که امروزه بر روی صخره های اطراف این شهر می توان شاهد شاهین و عقاب هائی که در آنجا زندگی می کنند بود. دلیل نام گذاری آن به شاهسن دژ نیز همین امر است. با گذشت زمان این قلعه بزرگ و بزرگ تر شد و تبدیل به شهر کوچکی که امروزه وجود دارد شد، که همچنان نام خود را حفظ کرده است، هرچند که در گذشته چندین بار نام های دیگری بر روی آن گذاشتند.

قدمت این شهر سبب به وجود آمدن آثار تاریخی مختلفی در این شهر شده است از جمله تپه های باستانی قپان و حمام قپان که در این بخش به معرفی حمام تاریخی قپان می پردازیم، پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

معرفی حمام قپان

معرفی حمام قپان

حمام قپان در محله قپان شهر شاهین دژ و در قسمت غربی این شهر قرار گرفته است. این حمام تاریخی که در دوران قاجاریه بنا نهاده شد معماری بسیار زیبائی دارد، که سبب شده است در بین آثار تاریخی ایران ثبت شود.

این حمام که به تازگی ترمیم شده، قرار است به عنوان موزه مردم شناسی شهر شاهین دژ مورد استفاده قرار بگیرد. مجله مستربلیط در تلاش است تا مکان های تاریخی از کشور را که کمتر شناخته شده اند را به شما معرفی کند تا برای دیدن آنها ترغیب شوید.

معماری حمام قپان

این حمام همچون دیگر حمام های سنتی ایران از ساختار خاصی برخوردار است و همچون دیگر همتایان خود دارای قسمت های مختلفی است. این قسمت ها شامل رختکن، میاندر، گرمابه، خزینه و فضا های پشتیبانی می شود.

با ورود به حمام اولین قسمتی که می بینید رختکن است قسمت بعدی میان در است که به صورت راهروئی پیچ در پیچ است و گرمابه را به رختکن متصل می کند، در گرمابه می توانید خزینه را بیابید. دو نوع خزینه وجود دارد که یکی دارای آب سرد است و دیگری آب گرم دارد. برای گرم کردن آب خزینه از گلخن استفاده می شود و تنبوشه ها این آب گرم را به گرمابه منتقل می کنند.

این حمام دارای سقفی گنبدی شکل است که در آن روزنه هایی ایجاد شد، که برای تهویه هوا و تامین کننده روشنایی کاربرد داشتند. پوشش فضاهای این حمام بیشتر به صورت 4 ترک و با استفاده از آجرهای 25 × 25 سانتی متر تزئین شده اند.

سفر به شاهین دژ را می توانید با استفاده از اتوبوس انجام دهید و بلیط اتوبوس شاهین دژ را از مستربلیط به صورت آنلاین خریداری کنید.

راه‌های دسترسی به حمام قپان

راه‌ های دسترسی به حمام قپان

این حمام همانطور که قبلا اشاره شد در قسمت غربی شهر قرار دارد، برای اینکه به دیدن آن بروید می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی که در سطح شهر وجود دارند استفاده کنید و اگر هم تماسل دارید با خودرو شخصی به دیدن آن بروید می توانید خودرو خود را در پارکینگ نزدیک به حمام پارک کنید و با خیال راحت به تماشای آن بپردازید.

شرایط بازدید

بازدید از این حمام را باید در ساعات اداری انجام دهید و زمانی بین یک تا دو ساعت برای دیدار از آن کافی است. در ادامه می توانید دیگر نقاط دیدنی شهر را ببنید و لحظاتی خوش و شاد را برای خود و همراهنتان رقم بزنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *