روستای قلعه نو؛ معرفی + راه های دسترسی

0 718

زهک یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان است که تاریخی بسیاری قدیمی دارد. این شهرستان دارای قسمت هایی است که تاریخی چندین هزار ساله را با خود به همراه دارند و می توانند یکی از مراکز گردشگری تاریخی در استان باشند. روستاهایی در ایران وجود دارد، که قبل از به وجود آمدن بسیاری از شهر ها وجود داشتند و تاریخی غنی را با خود یدک می کشند.

وجود روستاهایی این چنینی سبب ایجاد نوعی گردشگری با نام گردشگری روستایی شده است و روستاهای بسیاری مقصد این نوع گردشگری قرار گرفتند. امروزه که روستاییان با بیکاری دست و پنجه نرم می کنند گردشگری روستایی می تواند منبع در آمد مناسبی برای اهالی باشد. علاوه بر این با گسترش شهرها و دوری مردم از طبیعت، نیاز به گشت و گذار در هوای آزاد و سالم بیش از پیش احساس می شود.

همین موضوع توجه مردم را به روستاها، به عنوان مقصدی برای تفریح، جلب کرده است. روستای قلعه نو در شهرستان زهک استان سیستان بلوچستان از جمله روستاهای تاریخی کشور است، اگر دوست دارید در مورد این روستا اطلاعات بیشتری داشته باشید با ادامه این مطلب در مجله مستر بلیط همراهی کنید.

معرفی روستای قلعه نو

معرفی روستای قلعه نو

این روستا در شهرستان زهک استان سیستان و بلوچستان و در فاصله 5 کیلومتری از مرکز شهرستان، زهک، قرار دارد. این روستا دارای پیشنه تاریخی 2500 ساله است و می توان آن را از نخستین مراکز یکجا نشینی در منطقه دانست. قدمت این روستا باعث وجود آثار تاریخی گوناگون در آن شده است. این روستا در منطقه ای گرم و خشک قرار دارد و به طبع این موضوع، خود نیز دارای آب و هوایی گرم و خشک است.

دلیل نام گذاری این روستا به اسم قلعه قرار گیری آن بر روی تپه ای مرتفع، که برای مردم یادآور قلعه است. مردم روستا به انجام صنایع دستی نیز اشتغال دارند و از کارهایی که انجام می دهند می توان به قالیبافی، پارچه‌بافی، گلدوز اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان زهک و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “زهک” را مطالعه نمایید.

جاذبه های گردشگری قلعه نو

در مناطقی با پیشینه غنی می توانید تعداد زیادی از آثار تاریخی را ببینید که هر یک از دوره ای خاص به جای مانده اند. روستای قلعه نو نیز از این موضوع مستثنی نیست و طیف وسیعی از آثار تاریخی را در دل خود جای داده است که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم.

گورستان قلعه نو

این گورستان که به سبب معماری خاص و قدمت بالا مورد توجه قرار گرفته از قبرهایی، که به صورت پلکانی قرار دارند، تشکیل شده است. مقبره خوانین و حاکمان شهر در اتاقک هایی قرار دارد که با نام «معجزه» خوانده می شوند. مقبره دختری در این گورستان پیدا شده است که دوره مرگ او به صفویه بر می گردد ولی هویت او هنوز مشخص نیست.

شهر تاریخی دهانه غلامان

شهر تاریخی دهانه غلامان

شهری تاریخی دهانه غلامان در 2 کیلومتری روستا قرار دارد که بنیان آن را مربوط به دوران هخامنشیان تخمین زده اند. این شهر تاریخی یکی از آثار تاریخی مهم و با ارزش این منطقه است. دهانه غلامان در دهه ۱۹۶۰ توسط اومبرتو شرراتو از موسسه ایتالیایی خاورمیانه و دور کشف شد.

دلیل اهمیت کشف این شهر این است که، تا کنون در این منطقه آثاری از دوران هخامنشی کشف نشده بود و این، اولین اثر تاریخی کشف شده مربوط به آن دوران در این ناحیه است.

ارگ تاریخی محمدحسین خان

این ارگ یکی دیگر از آثار تاریخی این روستاست که قدمت آن به 160 سال قبل بر می گردد و در قسمت ورودی روستا با 1500 متر مربع مساحت قرار دارد. این اثر در لیست آثار ملی ایران جای دارد.

معماری خانه های روستا

از دیگر شگفتی های این روستا، معماری خانه های آن است که هنوز سبک قدیم خود را حفظ کرده اند. این خانه ها که همگی  از خشت و گل ساخته شده اند دارای سقف های گنبدی هستند. وجود دریاچه هامون و رودهای مختلف در این ناحیه در بعضی فصول سال موجب بالا آمدن زه‌آب می‌شود که در گذشته برای جلوگیری از ورود رطوبت در پی دیوار منازل از نوعی سیخ بوته به نام «کرته» استفاده می‌کردند که مانع نفوذ رطوبت می‌شد.

در سقف خانه ها دریچه‌هایی به نام «کولک» یا بادگیر و در دیواره آن «سورک» دریچه ای شبیه حرف «E» انگلیسی ساخته اند که سبب ورود هوای سرد و کوران آن می‌شود، به گونه ای که باد از سقف وارد و از سورک خارج می‌شود.

ارگ تاریخی محمدحسین خان

راه های دسترسی به روستای قلعه نو

برای دیدن این روستا باید به 5 کیلومتری شهر زهک بروید و این کار را می توانید با کمک وسایل حمل و نقل عمومی انجام دهید. علاوه بر این استفاده از خودرو شخصی نیز می تواند گزینه ای مناسب برای این سفر باشد. برای سفر به زهک می توانید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید و سفری خاطره انگیز را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

شرایط بازدید

دیدار از روستا به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارید. پیشنهاد می کنیم در فصول خنک سال به این منطقه سفر کنید تا گرمای هوا باعث آزارتان نشود.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل زاهدان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.