عمارت آقایان میامی

عمارت آقایان میامی

یکی از فعالیت های مورد علاقه بیشتر مردم در جهان سفر است، افراد به دلایل مختلفی سفر می کنند که اصلی ترین و پرطرفدار ترین آن سفر های تفریحی است. در این میان بسیاری از مردم هستند علاقه ویژه ای به گردگشری تاریخی دارند و دلیلشان از سفر دیدار از اماکن و آثار تاریخی است. با دیدن آثار تاریخی هر منطقه ای می توان غرق در اتفاقات تاریخی شد که در آن مکان رخ داده است و علاوه بر این با بسیاری از رسم ها و رسومات گذشتگان بیشتر آشنا شد. کشور ما ایران یکی از غنی ترین منابع آثار تاریخی را دارد بنابر این به راحتی می توان به ناحیه های مختلفی از ایران سر زد و حداقل یک اثر تاریخی را دید. شهرستان میامی که در استان سمنان قرار دارد به واسطه تاریخی غنی و پیشینه بالایش تعداد بسیاری از آثار تاریخی را در خود جای داده است. یکی از این آثار تاریخی عمارت آقایان میامی است که مورد بحث این مقاله از مجله مستر بلیط نیز محسوب می شود.

معرفی عمارت آقایان میامی

معرفی عمارت آقایان میامی

یکی از دلایلی که ساختمان های مختلف در ایران دارای طرفدران زیادی هستند معماری خاص و ویژه آنهاست. یکی از ساختمان های تاریخی که در شهر میامی قرار دارد و دارای معماری جذابی است عمارت آقایان میامی نامیده می شود. این عمارت در شهر میامی و در نزدیکی کاروانسرای این شهر قرار گرفته است ولی متاسفانه از تاریخ و دلیل ساخت آن اطلاعی در دست نیست. این ساختمان را بر روی آب انبار این شهر ساخته اند و هر کس برای بار اول آن را می بیند به یاد عمارت عالی قاپو می افتد. عمارت آقایان میامی را در بين ابنيه قديمی از جمله كاروانسرا، حمام و مسجد و كوچه آقايان ساخته اند. در زمان پهلوی از این بنا به عنوان تلگراف خانه استفاده می کردند و پس از آن مدتی جهت مرکز مشاوره و پاسخ به سوالات شرعی کاربرد داشته است. زمانی که به عنوان تلگراف خانه مورد بهره برداری قرار داشت فردی از اهالی بومی به نام محمد تقی خان سرهنگ از خوانین برجسته شهر آن را اداره می کرد.

معماری عمارت آقایان

معماری عمارت آقایان

این بر روی آب انبار شهر ساخته شده است و دو طبقه دارد. در طبقه بالای این بنا سه اتاق با طاقچه‌های قوسی شکل وجود دارد که به وسیله ایوانی یک و نیم متری با هم ارتباط دارند. طبقه پایینی آن شامل سه مغازه است که زمانی مورد استفاده بوده اند. در واقع نمای کلی بنا رو به شمال است و شش ستون چوبی طبقه فوقانی بنا را محافظت می‌کنند. سقف و ناودان بنا نیز از چوب ساخته شده اند و دور تا دور بنا نیز حصاری چوب ایجاد شده است. این حصار چوبی بر زیبایی این بنا افزده زیرا با ظرافت ساخته شده است. بادگیری نیز بر روی سقف بنا وجود دارد که جهت خنک کردن بنا از آن استفاده می کردند که روشی رایج برای مناطق گرم و خشک بوده است.

اتوبوس می تواند یکی از مطمئن ترین روش های سفر به شهر میامی باشد پس اگر تصمیم گرفتید از این وسیله نقلیه برای سفرتان استفاده کنید می توانید زمان خرید بلیط اتوبوس به مستر بلیط مراجعه کنید و از مزایایی که برای کاربرانش در نظر می گیرد بهره مند شوید.

راه های دسترسی به عمارت

راه های دسترسی به عمارت

اگر علاقه دارید که از این اثر تاریخی دیدن کنید، باید بدانید که این بنا در شهر میامی قرار گرفته است پس باید سفری به این شهر داشته باشید. زمانی که به آنجا رفتید، به خاطر اینکه این بنا در شهر قرار دارد، به راحتی می توانید از آن دیدن کنید. جهت رسیدن به آن نیز می توانید از وسایل نقلیه عمومی که در شهر وجود دارند کمک بگیرید.

بازدید از عمارت آقایان میامی

برای بازدید از این بنا هیچ شرط خاصی وجود ندارد. فقط بهتر است فصول خنک سال را برای سفر به این شهر برگزینید، تا گرمای هوا موجب خراب شدن سفرتان نشود و بتوانید به هر نقطه ای که تمایل داشتید بروید. زمانی که به میامی سفر کردید به هیچ عنوان این اثر تاریخی را فراموش نکنید و بازدید از آن را در برنامه سفرتان داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *