قلعه درمیان؛ معرفی + راه های دسترسی

0 601

قلعه درمیان کجاست؟ یکی از معروف و مشهورترین آثار تاریخی ایران قلعه های آن است. قلعه های تاریخی که نشان از قدمت منطقه ای دارند که در آن ساخته شده اند.

بیشتر قلعه ها برای کاربردهای نظامی ساخته می شدند و اصل کار آنها بر حفاظت استوار بود. قلعه ها اکثر در کنار روستا یا شهرها ساخته می شدند و یا اینکه مردم خانه های خود را در داخل این قلعه ها بنا می نهادند تا از گزند دشمنان در امان باشند.

شهرستان برخوار که یکی از شهرستان های استان اصفهان است و دارای قدمت فراوانیست، مملو از آثار تاریخی است که از گذشتگان به جای مانده اند. یکی از این آثار قلعه دُرمیان شاپورآباد است که در شما شهر اصفهان قرار دارد. در ادامه این مطلب شما را بیشتر با این قلعه آشنا می کنیم.

درباره شاپور آباد

معرفی قلعه درمیان

این قلعه در شهر شاپورآباد و در فاصله 24 کیلومتری شهر اصفهان و در شمال شرقی آن قرار دارد. قلعه درمیان دارای قدمتی بسیار است که به حدود 2500 سال پیش بر می گردد و می تواند یکی از با ارزش ترین اماکن تاریخی استان اصفهان باشد که متاسفانه مورد بی مهری قرار گرفته است.

این قلعه در جاده ای شنی و در نزدیکی مزرعه شکل آباد و در 5 کیلومتری شهر شاپورآباد واقع شده است. این بنا یک مجموعه کامل شهری به شمار می رود که شامل حمام، مسجد و … می شود.

مجله مستر بلیط سعی در گردآوری مطالبی در مورد مکان های تاریخی از ایران دارد تا شما را با قسمت های مختلفی از کشورمان آشنا کند که شاید تا به حال نامی از آنها نشنیده اید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر برخوار و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “برخوار” را مطالعه نمایید.

درباره قلعه درمیان

معرفی شاپور آباد

اين شهر، در فاصله 13 كيلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد و بر اساس آثار موجود، از مناطق كهن برخوار است. در زمان بازديد ماكسيم سيرو از اين مکان در سال 1963 ميلادي، که در آن زمان این منطقه روستای کوچکی بود، باروی بلندی در اطراف روستا وجود داشته كه از روستا را در برابر بادهای شن كوير مركزی حفاظت می كرده است.

فضای داخلی بارو به صورت چهارخانه بوده و در  جنوب شرقی روستا، منازلی با طاق های نوع سلجوقی وجود داشته است. سيرو اعتقاد دارد اين منازل متعلق به قلعه ای كهنه (احتمالاً سلجوقی ) بوده اند. امروزه، با گسترش و نوسازی خانه های شاپورآباد، بقايای مورد اشاره ی سيرو به كلّی از بين رفته اند.

راه های دسترسی به قلعه درمیان

راه های دسترسی به قلعه درمیان

برای اینکه بتوانید از این قلعه دیدن کنید باید خود را به شهر شاپورآباد برسانید. این شهر که در شمال شرقی اصفهان قرار دارد 24 کیلومتر با آن فاصله دارد. این کار را بهتر است با خودرو شخصی یا تاکسی انجام دهید.

شرایط بازدید از قلعه درمیان

به علت قرار گیری قلعه درمیان در بیرون از شهر، که در حال حاضر حجم زیادی از آن تخریب شده، بهتر است در طول روز  اقدام نمائید. تا بهتر تمام قسمت های آن را مشاهده کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.