در جهان امروز، گردشگری، رویکرد گسترده ای به طبیعت گردی دارد؛ زیرا که انسان های خسته از زندگی ماشینی، همواره به دنبال گریزگاه هایی هستند که بتوانند اوقات فراغت خود را در فضاهایی دور از هیاهوی زندگی مدرن بگذرانند. برای این افراد، طبیعت بهترین گذرگاه و پناهگاه به شمار می آید. همین نیاز نوعی از گردشگری را به وجود آورد که با نام طبیعت گردی شهرت پیدا کرده است. کشور ایران با بیش از 1648000 کیلومتر مربع مساحت، دارای 1880 کیلومتر نوار ساحلی در خلیج فارس و دریای عمان و 630 کیلومتر نوار ساحلی در دریای خزر است. 14 اقلیم مختلف، بزرگترین دریاچه جهان در شمال کشور، 50 دریاچه در داخل کشور، 20 جزیره در خلیج فارس، 21 تالاب بین المللی، 9 ذخیره گاه زیست کره، 320 چشمه آب گرم معدنی، 25 پناهگاه حیات وحس، 9 میلیون هکتار مناطق حفاظت شده شامل 11 پارک ملی، 48 منطقه حفاظت شده، 8 اثر طبیعی ملی، 285 پارک و منابع پراکنده طبیعی شامل چشم انداز های جغرافیایی و آثار و ذخایر طبیعی داشته های طبیعت گردی ایران را تشکیل می دهد. یکی از این جاذبه های طبیعی در شهرستان بابل در استان مازندارن قرارر گرفته است و با نام آبشار درازکش شهرت دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی درباره این پدیده طبیعی می پردازیم.

معرفی آبشار درازکش

معرفی آبشار درازکش

شهرستان بابل یکی از شهرستان های استان مازندران به شمار می رود که دارای پیشنه ی غنی و جاذبه های طبیعی متعدد است. مرکز این شهرستان، شهر بابل است و این شهر ابتدا مامطیر یا ممطیر نام داشت و پس از حمله مغول و به احتمال در قرن هشتم به بار فروش ده معروف شد. از اواخر عصر صفوی به بارفروش مشهور بود. چون رود بابل، که در قدیم به باول معروف بوده است، از کنار آن می گذرد، به همین مناسبت در سال 1306 شمسی به دستور دولت وقت، نام شهر به بابل تغییر یافت. این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی متعددی است که یکی از آنها آبشار درازکش نام دارد. آبشار درازکش یکی دیگر از پدیده های زیبا، بکر و دست نخورده بندپی شرقی، بزرگترین بخش شهرستان بابل در استان مازندران، است. این آبشار مانند بسیاری دیگر از آثار طبیعی این شهرستان در دل جنگل های انبوه قرار دارد که برای رسیدن به آن نیاز به پیاده روس است. طبیعتی که گرداگرد این آبشار وجود دارد، باعث می شود که افراد زیادی سختی این پیاده روی و مسیر آن را به جان بخرند و به دیدن این آبشار بروند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار،که ارتفاعی برابر با 7 متر دارد، در دل جنگل قرار گرفته و در ارتفاع 360 متری از سطح دریا واقع شده و در تمام فصول سال پر آب است.  البته حجم این آب در فصل های مختلف متفاوت و بیشترین حجم آب آن در فصل بهار است. اطراف این آبشار را درختان بلند و سر به فلک کشیده احاطه کرده اند و این آبشار از صخره ای مرتفع به زیر می ریزد. در پای آبشار حوضچه ای زیبا ایجاد شده است که محل مناسبی برای آب تنی و شنا به حساب می آید. آب این آبشار پس از خروج از حوضچه به صورت رودخانه به مسیر خود ادامه می دهد. صدای شرشر آب به همراه نغمه پرندگان و صدای برهم ‌خوردن برگ‌ها و شاخه‌های درختان که هم ‌زمان با هم به گوش می‌رسد، آوای آرامش ‌بخش و دلنشین طبیعت را برای شما به ارمغان می آورد. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به این ناحیه حتما از این آبشار نیز دیدن کنید زیرا آرامشی که در این محل وجود دارد در کمترین مکانی قابل رؤیت است.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

اگر قصد دیدا ر از این آبشار را دارید باید راهی شهرستان بابل در استان مازندران شوید. برای این سفر اتوبوس می تواند گزینه مناسبی به حساب آید. بهتر است بلیط اتوبوس بابل را به صورت آنلاین خریداری کنید و در کمترین زمان ممکن به این شهرستان بروید. پس از رسیدن به این شهر با وسایل نقلیه عمومی به سمت این آبشار حرکت کنید. بخشی از مسیر تا رسیدن به آبشار را باید پیاده طی کنید.

بازدید از آبشار درازکش

بهتر است برای گشت و گذار در این محل فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید تا بتوانید بیشترین لذت و استفاده را از آن ببرید. در این دو فصل زیباترین از جلوه طبیعت را می توانید ببنید. هر چند که دیگر فصل ها زیبا هستند. از آنجایی که برای رسیدن به آبشار باید پیاده روی کنید بهتر است لباس و کفش مناسب با خود ببرید. همچنین وسایل مورد احتیاجتان را همراه خود ببرید زیرا در آنجا امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *