برکه دالامپر

0 546

ارومیه در استان آذربایجان غربی، یکی از پرجمعیت ترین شهرهای ایران است که جاذبه های گردشگری فراوانی مانند دره قاسملو، چشمه آب گرم، چشمه آب معدنی و … دارد. با وجود همه این جاذبه ها، برکه دالامپر ارومیه، از اهمیت بیش تری برخوردار است. اما متاسفانه همانند دریاچه ارومیه نزد مردم ایران شناخته شده نیست. مردم محلی ارومیه و به خصوص سالمندان، دریاچه دالامپر را با عنوان مامه شیخ می شناسند و به علت واقع شدن آن در کوه مهم دالامپر، ارزش خاصی برای آن قائل هستند. برکه دالامپر، حدود 50 متر عمق و 2720 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به شکل دایره است که همه این موارد، از آن یک دریاچه مهم می سازند. برکه و یا دریاچه دالامپر، در کوهی به نام کوه دالامپر قرار گرفته و در اکثر روزهای سال و به خصوص ایام تعطیلات، مقصد بسیاری از گردشگران، مردم بومی، علاقه مندان به طبیعت و عکاسی است. برکه دالامپر به بهشت نیز معروف است و صدای آبشار، گیاهان و جانوران خاص و سرسبزی آن، باعث آرامش گرفتن روح و جسم شما می شوند. نکته حائز اهمیت درباره این منطقه این است که تقریبا تمام آبشار و دریاچه های کوه دالامپر، به صورت طبیعی به وجود آمده اند و انسان در پدید آوردن آن ها، دخالتی نداشته است. اگر شما هم تا کنون از این دریاچه دیدن نکرده اید؛ با مستر بلیط همراه باشید و این دریاچه زیبا را کمی بهتر بشناسید.

ارتباط کوه دالامپر با دریاچه دالامپر!

ارتباط کوه دالامپر با دریاچه دالامپر!

جالب است بدانید، کوه دالامپر به دلیل قرار گرفتن در مرز بین کشورهای ایران، ترکیه و عراق، اهمیت زیادی دارد و پوشش گیاهی و جانوری، یخچال های طبیعی و طبیعتی بکر آن، زبانزد خاص و عام می باشد که از جمله حیوانات خاص موجود در کوه، می توان عقاب، شاهین، جغد شاخ دار، قرقی و … را نام برد. این کوه، 3449 متر ارتفاع دارد و در 45 کیلومتری ارومیه قرار گرفته است. علاوه بر دریاچه دالامپر، دریاچه های طبیعی مانند دریاچه بنچول، آبشار سوله دوکل نیز در آن وجود دارد که به زیبایی آن می افزایند. با توجه به اطلاعات به دست آمده، از طریق آب شدن برف های موجود در کوه، آب برکه دالامپر و آبشار سوله دوکل تامین می شوند که آبشار آن در بیش تر روزهای سال، فعال است. برای رسیدن به این کوه و به خصوص برکه بالامپر، باید از جاده ای کوهستانی عبور کنید که بسیار سرسبز است. با وجود تقریبا طولانی بودن مسیر، گردشگران زیادی به علت آوازه کوه و دریاچه دالامپر از آن بازدید می کنند و سفر به این منطقه را نیز به سایر افراد پیشنهاد می دهند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

دریاچه دالامپر، در 35 کیلومتری شهرستان اشنویه ارومیه به وجود آمده است. این شهر با وجود کوچک بودن، به علت آب و هوا و داشتن طبیعتی بکر همانند دریاچه، معروف است و مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. درصورت بازدید از برکه در شش ماه دوم سال، در زمین های اطراف، تنوعی از انواع گل را مشاهده می کنید که به تازگی روییده اند. در این مکان نوع فصل اهمیت ندارد چراکه، در بعضی موارد با وجود آفتابی بودن هوا و گذر از فصل زمستان، هنوز هم قسمت هایی از زمین با برف پوشیده شده اند. از جمله سایر ویژگی های دریاچه دالامپر، می توان به روستای کچله در آن اشاره کرد که در نزدیکی خود برکه و در دامنه های کوه دالامپر قرار گرفته است. این روستا، پلکانی است و به علت فاصله نزدیکی که به دریاچه و کوه دارد، مورد بازدید سرشار افراد غیربومی و البته مهمان نوازی مردم روستا واقع می شود. درباره دریاچه دالامپر و سایر بخش های آن، اطلاعات زیادی در دست است که جهت آگاهی از آن ها، می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه کنید.

شرایط بازدید از برکه دالامپر 

شرایط بازدید از برکه دالامپر 

سفر به هر منطقه باید با توجه به آب و هوای مناسب در آن محل و به خصوص، تمایلات آب و هوایی و با توجه به بدن مان صورت بگیرد. در غیر این صورت، مشکلات احتمالی، مانع لذت بردن و همچنین خاطره سازی ما از سفر می شوند. بنابر گزارشات صورت گرفته و نظر افرادی که در گذشته از برکه دالامپر ارومیه بازدید کرده اند، بهترین زمان برای سفر به این ناحیه، فصل های تابستان و بهار هستند. هتل و اقامت گاه های متعددی نیز در ارومیه، اشنویه و … وجود دارند که درصورت تمایل می توانید برای اسکان خود در استان آذربایجان غربی از آن ها استفاده کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

امروزه، به علت تنوع وسایل نقلیه، امکان سفر به تمام مناطق کشور به شیوه های مختلف وجود دارد. اما شیوه انتخابی ما برای رفت و آمد به یک مکان، باید با توجه به درنظر گرفتن عواملی مانند آب و هوا، نوع جاده ها، طولانی و یا کوتاه بودن مسیر و … باشد. برای سفر به ارومیه، می توان از انواع وسیله نقلیه استفاده کرد، اما به عنوان مثال، با تهیه بلیط اتوبوس ارومیه، سریع تر از اتومبیل شخصی سفر به پایان می رسد و در طول مسیر نیز امکان ارتباط گرفتن با سایر گردشگران وجود دارد. در نظر داشته باشید که درصورت سفر با ماشین شخصی به ارومیه، برای بازدید از دریاچه دالامپر به علت نوع خاص جاده این محل، باید از خودروهای آفرود و مانند آن استفاده کنید. اخذ بلیط هواپیما ارومیه، برای افرادی که به کوتاه بودن زمان سفر بیش تر اهمیت می دهند، مناسب تر است و این عده، با تهیه بلیط خود از یکی از شرکت های معتبر هواپیمایی، می توانند سفر خود را با آرامش و امنیت کامل شروع کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.