شهرستان بهشهر که در استان مازندران قرار دارد، یکی از شهرهای تاریخی و قدیمی این استان شناخته می شود. این شهرستان دارای تعداد زیادی باغ تاریخی است که از این لحاظ شهرت بسیاری دارد. بهشهر در دوران صفویه با نام اشرف البلاد شهرت داشت و اغلب باغ های آن در این زمان و به خصوص شاه عباس اول ساخته شده اند. دلیل این موضوع نیز اهمیت و ارزش این شهرستان در دوران صفوی بود. در سال 1006 هجری قمری که نظام ملوک الطوایفی در طبرستان برچیده شد، این منطقه مورد توجه شاه عباس قرار گرفت و مکرر به این منطقه سر سبز، جهت شکار و تفرج سفر می کرد؛ تا اینکه در سال 1021 هجری قمری باغ شهر اشرف را که تا آن زمان روستای کم جمعیتی بود، با شکوه وصف نا پذیری طراحی کرد. شاه عباس برای بنای این شهر چندین خانواده گرجی به این منطقه کوچاند و شروع به ساخت مجموعه کاخ های حکومتی، تاسیساتی و رفاهی – تفریحی نمود و به این ترتیب پایتخت دوم شاه صفوی به اشرف البلاد شهر یافت. اسامی کوشک باغ های صفوی اشرف عبارتند از: دیوانخانه، باغ تپه، باغ صاحب الزمان، باغ خلوت، باغ شمال، باغ چشمه و آب انبار. در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با یکی از این باغ ها یعنی باغ چشمه عمارت بیشتر آشنا می کنیم.

معرفی باغ چشمه عمارت

معرفی باغ چشمه عمارت

باغ های ایرانی در سراسر جهان از شهرت به سزایی برخوردار هستند، به طوری که بسیاری از افراد برای دیدن آنها راهی کشور می شوند. همانطور که قبلا اشاره شد در شهر بهشهر مجموعه ای از کاخ ها و باغ های ایرانی وجود دارد که به مجموعه کاخ های صفوی شهرت دارند. یکی از مهم ترین کاخ های مجموعه صفوی اشرف کوشک باغ چشمه عمارت، باغ چشمه است. این باغ بزرگ و با شکوه در قسمت جنوب شرقی باغ تپه و باغ شاه در محوطه ای بزرگ و در زمان شاه عباس اول ساخته شده است. باغ، عمارت و چشمه موجود در فضای مرکزی آن، از آثار با ارزش باغ سازی و معماری صفویان در شمال ایران است که بسیار زود رو به ویرانی نهاد و به همین دلیل سیاحانی که از مجموعه بازدید کرده اند، اطلاعات مختصری از آن به جای گذاشتند. از باغ وسیع و کوشک مصفای چشمه عمارت که از آن به عنوان مادر هشت بهشت اصفهان نام برده می شود، تنها بخش اندکی از باغ و یک طبقه از کوشک باقی مانده است. با توجه به معماری و ویژگی خاص آن، این بنا در سال 1352 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ساختار باغ چشمه عمارت

این باغ مساحتی حدود 6 هکتار دارد و دارای ابعادی به طول حدود 410 متر و به عرض حدود 135 متر است. این محدوده با دیواری به ارتفاع 2 متر و به عرض 80 سانتی متر با مصالح سنگی محصور شده بود. باغ، در هفت کرت (تخت) و یک کوشک، که در منتهی الیه جنوب شرقی باغ قرار دارد، طراحی شده است. واقع شدن باغ در زمینی با شیب ملایم امکان بازی با آب و جریان آسان آن را فراهم ساخته و از طرف دیگر در نظام ساختار باغ که همانا بر پایه نظم هندسی استوار است تاثیر به سزایی داشت. منبع چشمه در بالاترین نقطه باغ قرار دارد، تا بتواند از موقعیت مربوط به عوارض زمین بیشترین بهره را ببرد. محور های عمود بر هم و محور اصلی و حوض ها و آبراه ها همگی از نظم هندسی حاکم بر باغ تبعیت می نمایند و منظر زمین را به طرز زیبا آراسته اند. کوشک نیز با پلانی چلیپایی، چهار صفه ای یا چهار ایوانی در دو طبقه با انگیزه فراهم آوردن بهترین مناظر با تزئینات گچ بری و کاشی کاری در منتهی الیه جنوب شرقی باغ واقع شده است. وسط این عمارت، چشمه ای از دل زمین می جوشد که در چهار سمت توسط جوی هایی به عرض 110 سانتی متر باغ را آبیاری می نمود. از منحصر به فرد ترین ویژگی های این عمارت، نظام آبرسانی به طبقه بالایی کوشک است. آب با بهره گیری از اختلاف سطح ارتفاع به وسیله تنبوشه های سفالین به حوضچه ای به طبقه بالایی هدایت می شده و از آنجا نیز به چهار حوضچه که در مرکز چهار صفه طبقه فوقانی تعبیه شده، می ریخته است.

برای سفر به شهر بهشهر بهتر است بلیط اتوبوس بهشهر را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و سفری متفاوت و راحت را تجربه کنید.

راه های دسترسی به باغ چشمه

راه های دسترسی به باغ چشمه

این باغ در شهر بهشهر قرار دارد و برای رسیدن به آن می توان از کلیه وسایل حمل و نقل عمومی که رد شهر تردد دارند استفاده کرد. این باغ در بلوارشهیدهاشمی نژاد، خیابان پاسداران، جنب آب وفاضلاب قرار گرفته است بنابراین باید خود را به این خیابان برسانید. از خودرو شخصی هم می توانید استفاده کنید.

بازدید از باغ چشمه عمارت

برای بازدید از این بنا باید هزینه ای اندک بپردازید، که می توانید در روزهای تعطیل و در ساعات اداری به دیدن آن بروید. مدت زمانی که نیاز دارید از باغ و عمارت دیدن کنید حدودا 2 الی 3 ساعت است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *