منطقه شکار ممنوع بید بیده

منطقه شکار ممنوع بید بیده

شهرستان آباده یکی از شهرهای استان فارس است که در شمال این استان قرار دارد. این شهرستان دارای وسعت 6052 کیلومتر است و از شمال و غرب به استان اصفهان، از شرق به یزد و از جنوب به صفاشهر منتهی می گردد. این شهر در واقع دارای یک بخش و پنج شهر آباده، صغاد، ایزدخواست، سورمق و بهمن و همچنین 270 روستا است. آباده دارای آب و هوایی بسیار سرد است به طوری که در آن زمستان ها خیلی سرد و طولانی و تابستان ها گرم و خشک می شود. قرار گیری در نزدیکی دشت کویر ایران موجب شده است که آباده آب و هوایی خشک داشته باشد. با توجه به اینکه در این منطقه میزان بارندگی کم است معمولا آب مصرفی مورد نیاز شهر از قنات ها به دست می آید. در آباده و اطراف آن جاذبه های طبیعی و بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که یکی از آن ها منطقه شکار ممنوع بید بیده است. اگر می خواهید با این منطقه بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط باشید.

تاریخچه منطقه شکار ممنوع بید بیده

تاریخچه منطقه شکار ممنوع بید بیده

منطقه شکار ممنوع بید بیده با وسعتی بالغ بر 7000 هکتار در 30 کیلومتری شهرستان آباده قرار گرفته است. منطقه بید بیده در امتداد رشته کوه زاگرس و همچنین ارتفاعات جنوبی شهرستان و ارتفاعات قله بل آغاز شده و تا ارتفاعات تنگ تنور، سیاه چوغی و بید هاشم ادامه دارد. موقعیت جغرافیایی خاص بید بیده موجب شده است که بیشترین میزان بارندگی در این شهرستان در این منطقه صورت بگیرد. به طوری که منطقه شکار ممنوع بید بیده در زمستان پوشیده از برف است اما در نواحی اطراف آن بارش به صورت باران مشاهده می شود. دامنه ها و دره هایی که در نزدیکی این ارتفاعات قرار گرفته اند دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی مخصوصا در فصل بهار و تابستان هستند. رویش گونه های مختلف گیاهان از جمله گیاهان دارویی، گل های بهاری زیبا در این منطقه در فصل بهار زیبایی آن را دوچندان می کنند. البته ارتفاعات این منطقه در فصل زمستان زیبایی های خاص خودش را دارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

منطقه شکار ممنوع بید بیده به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوای مناسبی که دارد بستری عالی برای رشد انواع گونه های گیاهی و زندگی گونه های جانوری است، به همین دلیل اهمیت ویژه ای در این منطقه دارد. از جمله جاذبه های طبیعی این منطقه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

پوشش گیاهی

در این منطقه گونه های گیاهی مختلفی می روید که از جمله آن ها می توان به بادام کوهی، کلاه میر حسن، بنه، گون، درمنه، تیره آلاله، شقایق، خارشتر، لاکتوکا و …. اشاره کرد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

حیات وحش منطقه

در منطقه شکار ممنوع بید بیده گونه های حیوانی متنوعی نیز زندگی می کنند که از عمده ترین آن ها می توان به آهو، قوچ و میش، کل و بز، پلنگ، روباه و کفتار، تشی، گرگ و … اشاره نمود. در این منطقه پرندگان و خزندگانی نیز مانند کبک، هدهد، قمری، بلدرچین، تیهو، مار، سوسمار و لاک پشت وجود دارد.

چشمه های منطقه

در این منطقه چشمه های متعددی وجود دارد که آب مورد نیاز حیات وحش توسط آن ها تامین می گردد. از جمله این چشمه ها می توان به چشمه های کوهستانی سیاه چوغی، چشمه بید هاشم، چشمه بید سوخته، چشمه صفی خانی در تپه ماهورهای امیرآباد و چاه سفید بالا و چاه سفید پایین اشاره کرد.

تخریب زیستگاه

در گذشته گیاهان بومی، دارویی و صنعتی متنوعی در دامنه ها و ارتفاعات این منطقه رشد می کردند که متاسفانه استفاده بی رویه از آنها موجب شده است که دیگر رشد آن گیاهان به شدت کاهش یابد. به طوری زیستگاه حیات وحش را نیز تحت تاثیر قرار داده است و شاهد کاهش حضور گونه های جانوری مختلف در این منطقه هستیم. بنابراین با مدیریت صحیح و نظارت کافی بر این منطقه شکار ممنوع باید مانع از تخریب زیستگاه و حفظ حیات وحش ارزشمند این منطقه گردید.

شرایط بازدید از منطقه شکار ممنوع بید بیده

شرایط بازدید از منطقه شکار ممنوع بید بیده

بازدید از منطقه شکار ممنوع بید بیده در تمامی روزهای سال امکان پذیر است و گردشگرانی که با تهیه بلیط اتوبوس آباده به این منطقه سفر می کنند می توانند از بید بیده زیبا و خوش آب و هوا بازدید نمایند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

منطقه شکار ممنوع بید بیده در شمالی ترین بخش استان فارس واقع شده است و برای دسترسی به آن گردشگران می توانند از تاکسی ها و اتوبوس های برون شهری فعال در این منطقه استفاده نمایند. همچنین گردشگران می توانند با استفاده از خودرو شخصی یا رزرو خودروهای اینترنتی مستر بلیط به این منطقه دسترسی داشته باشند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *