جنگل بلیران

0 414

طبیعت آخرین پناه جان های خسته و پر از استرس ما است، تا از هیاهو زندگی شهرنشینی و انبوه مسئولیت های مان دمی در جوار زیبایی های آن بیاساییم. شهرستان آمل در استان مازندران، یکی از خوش آب و هوا ترین نقاطی است که می توان برای تعطیلات و استراحت به آن رجوع کرد. فرهنگ غنی چند صد ساله و شرایط محیطی مطلوب و منحصر به فرد موجب شده است تا در اکثر روزهای سال، فضای آن مملو از جمعیت باشد. این شهر از قدیمی ترین سکونت گاه های بشری به شمار می رود که حتی آثار باستانی نیز در آن جا یافت شده است. با این حال عمده شهرتی که نصیب آمل شده است، به پتانسیل های طبیعی و گردشگری اش ارتباط دارد. جنگل بلیران ، که در گویش محلی بلیرون تلفظ می شود؛ از شاخص ترین دیدنی های شمال کشور است که در این مقاله از مجله مستر بلیط به معرفی آن پرداخته ایم.

موقعیت مکانی جنگل بلیران

بلیران روستایی در منطقه دشت سر آمل است که بر اساس آخرین آمار ثبت شده، تنها حدود 50 خانوار در آن سکونت دارند. بکر بودن محیط سبب گشته است تا بسیاری علاقه داشته باشند، حتی تا چند روز هم در روستا بمانند و از زیبایی های اطراف آن لذت ببرند. یک مجموعه کامل و بی نقص که چند المان شگفت انگیز را یک جا باهم دارد. کوه و ارتفاعات، ابهت و شکوهی بی اندازه به آن بخشیده است و درختان سبز و بلند هم نمایی خوش رنگ و نگار ایجاد کرده اند. تصور کنید در جاده ای قدم می زنید که یک طرف منظره شالیزار دارد و یک سوی دیگر هم جنگلی انبوه، اسب ها و گاوها در نزدیکی شما در حال رفت و آمد هستند؛ بوی دلپذیر گیاهان کوهستانی هم به مشام می رسد. همه این توصیفات، تنها اندکی از ویژگی های بلیران به شمار می روند.

موقعیت مکانی جنگل بلیران

جنگل بلیران چه جاذبه هایی را شامل می شود؟

به طور کلی جنگل ها تنها کنار هم قرار گرفتن ساده درخت ها نیستند؛ بلکه عمدتا هر یک بخش هایی را دربرمی گیرند که باعث تمیز دادن آن ها می شود. بلیران یا بلیرون بیشتر بخاطر چشمه های آبگرم پر طرفدارش به شهرت رسیده است. چندین چشمه که خواص درمانی دارند و همین مسئله دلیلی شده است تا گردشگردان بی شماری متوجه آن جا باشند. یک رودخانه طویل 50 کیلومتری و آبراهه های کوچک و بزرگی که خواهید دید، در زیبایی فضا کم تاثیر نبوده اند. در اطراف به وفور مردم را می بینید که کمپ زده اند تا ساعت های آینده را در همچین محیط عالی ای بگذرانند.

رودخانه گرما رود

رشته کوه البرز، دست های بخشنده ای دارد و نعمات قابل توجهی را به نواحی شمالی هدیه کرده است. به طوری که آب رودهای جاری از قله های آن هم در ساخت همچین فضای استثنایی نقشی به عهده داشته اند. علاوه بر اینکه جاری بودن آن ها به جنگل روحی تازه می بخشد و گل ها و درختان را نیز آبیاری می کند؛ خود به تنهایی می توانند جاذبه ای جداگانه باشند. گرما رود که گرمرو هم به آن می گویند؛ یکی از همین انشعابات جاری شده از البرز است که از قضا پرآب هم محسوب می شود. وجود همچین پدیده به خنک تر شدن هوا و به خصوص سرسبزی بیشتر اطراف کمک شایانی می کند.

چشمه های آبگرم

معروف ترین چشمه های آبگرم جنگل بلیران که مستر بلیط استفاده از آن ها را به علت خواص فوق العاده شان، توصیه می کند؛ گرو و لاله زار هستند. آن ها به علت دارا بودن املاح خاص و درصد بالای مواد معدنی برای عارضه های پوستی، دردهای عضلانی، مشکلات مربوط به گوارش و … مناسب هستند. ویژگی ای که باعث شده توجه خاصی نسبت به آن ها معطوف شود؛ رنگ جالب توجهی است که سبب تمیز دادن هر یک از دیگری می شود. آب گرو سفید یا شیری رنگ و لاله زار نیز به دلیل ترکیبات مخصوصش، فیروزه ای به نظر می رسند. نقطه اتصال دو چشمه که به واسطه رنگ ها از هم جدا شده اند؛ تصویر جالبی ساخته که قابل توجه است.

پوشش گیاهی جنگل بلیران

پوشش گیاهی جنگل بلیران

درختانی که در جنگل بلیران آمل دیده می شوند به تبع سایرمناطق شمالی مشابه، از انواع ممرز، افرا، بلوط، لور، راش و … هستند. علاوه بر آن ها میوه هایی از جمله آلو جنگلی و زالزالک هم در آن جا وجود دارند که طعم لذیذشان بسیار به یاد ماندنی است.

چه زمانی به جنگل بلیران سفر کنیم؟

شش ماهه نخست سال می تواند پاسخ مناسبی به این سوال باشد. تعطیلات نوروز تا آخر اردیبهشت، هوا عالی است، درخت ها شکوفه زده و کم و بیش گل هایی روییده اند تا محیطی زیبا میزبان شما باشند. تمام طول تابستان هم موعدی عالی خواهد بود. گرما هوا در این منطقه به طرز محسوسی تعدیل شده است و حتی امکان دارد میوه های جنگلی هم قابل خوردن باشند. آفتاب گوارا و زمین های سبز و آباد، همه چیز مهیا است تا سفر و خاطره ای به یاد ماندنی رقم بخورد. افزون بر آن، علی رغم کمی سرد تر بودن هوا در فصل پاییز، ترکیب استثنایی پالت رنگی برگ ها، موقعیتی فراهم می کند تا هر نقطه جنگل که عکس بیندازید؛ درست شبیه یک کارت پستال به نظر برسد.

لوازم ضروری

طبیعتا مسیر کاملا هموار و بی سنگلاخی در انتظارتان نخواهد بود به همین علت حتما کفش سبک و مناسب به پا کنید. یک لباس خنک بردارید تا گرما هوا آزار دهنده نشود. بطری آب و قطب نما را هم از قلم نیندازید. کوله بار باید سبک باشد و در عین حال همه موارد ضروری را در بر گیرد. یک دست لباس اضافه برای احتیاط هم امکان دارد لازم شود. خوراکی ها و مواد قندی کم حجم اما مفید به همراه ببرید؛ همچین کیسه زباله را هم به هیچ وجه جا نگذارید.

جاذبه های همجوار جنگل بلیران

جاذبه های همجوار جنگل بلیران

در منطقه بلیران، علاوه بر رودخانه گرما رود و چشمه های گرمابی لاله زار و گرو که مورد اشاره قرار گرفتند؛ چند اثر باستانی تماشایی دیگر هم وجود دارد. قلعه هلیا، قلعه خشت سی چشمه و تپه قلعه تسکا سرا از جمله آن ها هستند. همین طور بازدید از امام زاده ولی هم خالی از لطف نیست.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آسان ترین راه دسترسی به این منطقه، خرید بلیط اتوبوس آمل است. روشی مقرون به صرفه و عالی تا از شهر مبدا بی زحمت به مقصد شگفت انگیزتان برسید. اگر قصد سفرهوایی دارید هم باید بلیط هواپیما ساری که نزدیک ترین فرودگاه به آن جا است؛ را خریداری کنید.

آدرس: جاده قدیم آمل-بابل، حد فاصل 15 کیلومتری آمل، روستای بلیران.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.